reklama
  • Wiki
  • Nordic walking

Nordic walking (v originále Sauvakävely) - neboli severská chůze - je outdorový rekreační sport z Finska a stále oblíbenější volnočasová aktivita pro všechny věkové kategorie. Jedná se o pohyb s holemi (tzv. finské hole) speciálně navrženými pro tento sport.

Ze země svého původu, kde se už od počátku dvacátého století nordic walking provozoval jako letní trénink pro závodníky na běžkách, se v 90. letech 20. století rozšířil masově do celého světa. Opravdový průlom nordic walkingu nastal v roce 1997, kdy finská společnost Exel ve spolupráci s atlety, sportovci a lékaři vyvinula speciální hůl se zápěstními řemínky umožňujícími efektivní "severskou chůzi".

Nordic walking je možné provozovat po celý rok ve všech klimatických pásmech, za každého počasí a v jakémkoli terénu. S holemi je možné chodit, skákat, běhat i provádět strečink, to záleží na tom, jestli si zvolíme tempo vycházkové, kondiční nebo výkonnostní.

Při nordic walkingu spálí tělo tolik kalorií, jako při rychlém běhu, ale bez bolestivého a degenerativního zatížení kloubů.

Při běžné chůzi zapojujeme přibližně čtyřicet procent svalů těla, při nordic walkingu se aktivuje až devadesát procent svalstva, což má za následek zvýšení srdeční činnosti a preventivně slouží proti kardiovaskulárním chorobám. Jedná se o nenáročné a komplexní kondiční cvičení.

Přínos holí spočívá v rozhýbání horní poloviny trupu. Pracuje správné držení těla, dochází k posílení paží a břišních svalů. Správná technika uvolní zatuhlou krční páteř, zpevní záda a uvolňuje psychické i fyzické napětí.

Související články

reklama
reklama
reklama