reklama

Co s jizvami po plastice?

Plastická operace je většinou vnímána jako banální záležitost. Ve skutečnosti s sebou nese stejná rizika jako jakákoliv jiná chirurgie.

Plastická operace je většinou vnímána jako banální záležitost. Ve skutečnosti s sebou nese stejná rizika jako jakákoliv jiná chirurgie

Tedy včetně možnosti rizik v podobě hojení či bolesti. "Často se těmto následným rizikům dá předejít. Chce to především klid a mnohdy i trpělivost," říká Jitka Cíchová, ředitelka Kliniky laserové, estetické dermatologie a plastické chirurgie Laser Esthetic.

Proti nekontrolovatelnému jizvení

"Každý člověk je jiný, každý z nás reaguje na operační zásah jiným způsobem, a každý se hojí trochu jinak. Hojení tkání je velmi komplikovaný a složitý proces a výsledek operace je závislý nejen na chirurgově práci, ale i na reakci pacientova organismu, místní i celkové. Také hodně záleží na pacientově přístupu k výkonu i jeho schopnosti a ochotě spolupracovat a dodržovat veškeré pokyny. Přesto i zcela precizní práce chirurga může být zničena například nekontrolovatelným jizvením kůže. Naprosto stoprocentní záruku na výsledek vám tedy opravdu žádný rozumný plastický chirurg dát nemůže.

Hodně ale pomáhá následný pobyt v lázních, kde si tělo i pokožka může odpočinout více, než třeba doma. Skvělé účinky na zjizvenou kůži například vodních či bylinkových lázní jsou prokazatelné.

Ať mě nikdo nevidí

"Operační zákroky estetické chirurgie se provádějí na mnoha pracovištích a pooperační průběh bývá většinou naprosto bez problémů," mluví o svých zkušenostech MUDr. Jiří Leisser, primář Lázní Teplice nad Bečvou.

"Přesto je třeba určitého času v pohodě a klidu, aby pooperační otoky odezněly, hojení a vstřebávání proběhlo rychle a bez komplikací. Často také osoba, která podstoupila i malý operační výkon, chce být mimo své běžné okolí, dokud jsou viditelné známky operačního výkonu. Při rekonvalescenci je vhodné využít fyzioterapeutické péče, včetně masáží jizev, čímž se léčba stává efektivnější. To je ideální doba využít lázně."

CO2 pro regeneraci

V poslední době se začíná využívat hlavně v dermatologii a estetické medicíně místní karboxyterapie.

V praxi tato metoda obnáší injekční aplikaci oxidu uhličitého (CO2) pod kůži. Při terapeutickém zavedení plynu dochází k rozšíření kapilár, což má dopad na lepší prokrvení a regeneraci tkáně.

V Lázních Teplicích nad Bečvou lze tohoto efektu využít při celkových uhličitých koupelích, kdy dochází ke vstřebávání oxidu uhličitého přes kůži.

Díky CO2 se rozšíří podkožní cévy, zlepší prokrvení a odplavují se zplodiny metabolismu. Tento proces pomáhá i omezit otoky a urychluje hojení ran po plastických operacích.

Tělo i duše

"Nechte se v lázních po plastických operacích rozmazlovat, hýčkat profesionály a zároveň si v klidu optimálně dohojíte stav po operacích. Zlepšíte také kosmetický efekt perfektně provedených výkonů," shrnuje výhody pobytu v lázních po operaci MUDr. Leisser.

Pobyt v lázních umožní celkový odpočinek. Příjemné doplňkové procedury, jako jsou různé formy masáží za použití vonných olejů, medu, čokolády, lávových kamenů, a koupele s rašelinovými obklady a dalšími procedurami podpoří harmonické vyvážení těla a duše.

A něco navíc!

Jenže lázeňským hostům ani tohle nebe na zemi v poslední době nestačí. Očekávají totiž i něco navíc. Například sportovní vyžití.

Teplice nad Bečvou mají vedle antukové tenisové klasiky i hustou síť cyklostezek. Nádherná je trasa Hranice - Boňkov - Potštát - Kyžlířov - Boňkov - Jindřichov vyhlídka - Střítež - Hranice. Její délka 44 kilometrů je pro cyklisty tak akorát.

Není ale jen o šlapání do pedálů. Cestou můžete obdivovat Americké větrné kolo v Radíkově. Je to poslední větrné vodní čerpadlo v České republice, které nepřetržitě zásobuje vodou zdejší usedlost.

Za prohlídku stojí i Sudetský zámek v Potštátě, rozvalina hradu postaveného nad soutokem Kouteckého potoka a Veličky. Pro milovníky neobvyklého koupání je na cestě kamenolom v Olšovcis neuvěřitelně průzračnou vodou.

Přímo v lázních lze využít petang či minigolf. A pro koho je zdejší malý golf moc komorní, může vyrazit do Vésky u Olomouce na skvělou osmnáctku či využít ještě neznormované hřiště v nedalekém Radíkově.

Mimořádná poloha Lázní Lednice přímo vybízí k pěší turistice či jízdě na kolech. Pěším i cyklistům tu úspěšně konkurují koňáci, neboť zdejší jízdárna patří k těm nejkrásnějším na Moravě. A přímo v areálu lázní - které jsou vyhlášeny léčbou prehistorickou mořskou vodou - či v jeho nejbližším okolí lze hrát tenis, fotbal, bowling nebo kuželky.

Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku v zimě poskytují ideální příležitosti pro běžkaře i milovníky sjezdového lyžování. A v létě stačí vzít do ruky speciální hůlky a vydat se vstříc dobrodružstvím chůzí zvanou Nordic Walking. Každé úterý v půl třetí odpoledne je tu ukázka tohoto sportu zdarma.

K dispozici je tu ale i plocha na bruslení, minigolf, velké šachy, tenis či kuželky. Nechybí ani půjčovna kol či dokonce koloběžek. Jízda na nich po asfaltce dolů z lázní do města Jeseník je opravdový adrenalin.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama