reklama
  • Wiki
  • Německá doga

Německá doga je ušlechtilý a silný pes připomínající svou stavbou těla krásnou sochu. Svou výškou se řadí mezi největší plemena psů na světě. Má přátelskou a milou povahu. Toto plemeno se uplatní jak společenský a hlídací pes.

Vzhled plemene

Toto plemeno se řadí mezi velká plemena. Výška v kohoutku dosahuje v dospělosti přes 70cm. Hmotnost se pohybuje od 55 do 75kg.
Typická je harmonická stavba těla s výraznou hlavou. Hlava je dlouhá a štíhlá. Čelisti jsou široké se silnými zuby. Oči mají mandlový tvar a jsou středně velké. Barva očí je tmavá. Uši jsou vysoko nasazené, přirozeně visící a přiléhající. Ocas je vysoko nasazený, ke špičce se zužující. Končetiny jsou svalnaté a silné. Tlapy jsou okrouhlé, s dobře uzavřenými prsty.
Srst je hustá, lesklá a krátká. Barva srsti se rozlišuje podle chodu do žluté a žíhané, skvrnité a černé a modré.
Toto plemeno se dožívá 7 až 10 let.

Povaha

Německá doga je oddaný pes své rodiny. Dobře si ji také dokáže ochránit. K dětem má velmi pozitivní vztah. K cizím lidem se chová rezervovaně. Ostatních psů si nevšímá, pokud ji neprovokují. Celkově je to dobře ovladatelný pes s velkým dobráckým srdcem. Se správnou dávkou sebevědomí a bez jakýchkoliv známek agrese.

Německá doga - charakteristické rysy

- přátelská
- inteligentní
- oddaná

Výchova a péče o psa

Německá doga je dobře ovladatelný a rychle se učící pes. S výchovou je nutné začít co nejdříve. V případě tvrdé východy se doga zatvrdí. K výcviku je tedy potřeba přistupovat s láskou a trpělivostí. Vzhledem ke své velikosti potřebuje doga dostatek prostoru a dlouhé procházky.
Krátkou srst dogy je nutné občas pročesat gumovým kartáčem. Srst nechrání psa před mrazy, proto je potřeba v případě umístěný v kotci pořídit zateplenou boudu.
Toto plemeno může trpět dysplazii kloubů a kostními nádory. Do jednoho roku štěněte je nutné zainventovat do kvalitního krmiva, aby se kosti a svaly vyvinuly správně.
Štěňátko německé dogy pořídíte za cenu na základě dohody s majitelem. Do jednoho roku psa také nový majitel hodně zainvestuje do kvalitní stravy.

Chov

Dle FCI se jedná o skupinu 2 - Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští psi, Sekce 2. Molossové, dogovití psi, bez pracovní zkoušky. Více informací o plemeni naleznete na stránkách www.nemecka-doga.cz.

Historie plemene

Doga byla původně šlechtěna za účelem lovu a také jako bojové plemeno. Byla používána pro lov divočáků a štvaní zvěře. V Německu v roce 1880 byl uznán standart tohoto plemene. Pro Německo se stala doga národním psem.

Podobná plemena

- Tosa Inu
- Bulmastif
- Rotvajler

Související články

reklama
reklama
reklama