reklama

Rotvajler patří mezi velká robustní pracovní psí plemena. Zmiňován je již ve starověkém Římě, odkud se rozšířil po celé Evropě. Svoje jméno získal po německém městě Rottweil. Rotvajleři jsou hlídací psi, ale také rodinní společníci. Pokud je rotvajler dobře veden, je přátelský, poslušný a miluje děti. Vyžaduje od svého majitele hodně času na procházky a výcvik. Pokud rotvajlera majitel nezvládne, může být vzhledem k své velikosti velmi nebezpečný.

Vzhled plemene

Rotvajler je velké plemeno, psi dosahují výšky 61 - 67 cm a váží asi 50 kg, feny měří 56 - 63 cm a váží cca 42 kg. Typická je barva - černá s pálením. Hlava je velká, širší čenich vždy černý, oči hnědé, uši menší trojúhelníkovité. Krk, hrudní a tlapy má široké. Kůže přiléhá k tělu bez záhybů, srst je krátká. Pes má černé zbarvení s červenohnědými znaky na lících, hrudi a končetinách.

Povaha

Pokud je rotvajler dobře vycvičený a socializovaný, tak je velmi milým a poslušným společníkem. Je klidný, trpělivý a miluje děti. Je velmi inteligentní a rád plní různorodé úkoly. Chová se rozhodně, nebojácně a sebevědomě. Je vytrvalý. Využívá se jako pracovní plemeno u policie a v armádě, taky se chová jako pes výstavní. Rotvajler je dobrý obranář, vždy chrání své lidi. Dokáže velmi dobře vycítit nebezpečí. Mezi lidmi kolují předsudky o jeho agresivitě, rotvajler byl zařazen mezi bojová plemena, možná poněkud neprávem. Záleží vždy na přístupu majitele k psovi, rotvajler potřebuje čas a dobrou výchovu.

Rotvajler - charakteristické rysy

klidný, trpělivý
inteligentní
vytrvalý
má rád děti
rád pracuje
má pevné nervy

Výchova a péče o psa

Výchova rotvajlera musí být důsledná, pes potřebuje fyzickou zátěž a hodně času pro své aktivity. Pokud majitel svého psa nezvládne vychovat, mohou při útoku nastat velké problémy vzhledem k jeho váze a velikosti. Jinak nepotřebuje rotvajler žádnou mimořádnou péči. Vzhledem k tomu, že rychle roste ve velkého psa, je nutný přísun většího množství kvalitní potravy. Důležité jsou procházky, aby se zamezilo výskytu onemocnění kloubů. Protože má hustší srst, může pobývat celoročně venku.

Historie plemene

Rotvajler patří mezi nejstarší psí plemena. Jeho předky jsou zřejmě tibetské dogy nebo mastifové. Jsou dochovány zmínky již z antického Říma, kdy tito psi hlídali stáda římských legií. Jak legie postupovaly po Evropě, nechávaly psy původním obyvatelům, a tak se toto plemeno rozšířilo. Svou oblibu si rotvajleři získali především v Německu, kde je využívali hlavně řezníci jako tažné psy pro rozvoz masa. Postupem času se vyvinuly dva druhy rotvajlera. Větší a těžší se stal hlídačem a tahounem a menší, který se využíval jako pes pastýřský.

Rottweiler klub České republiky

O rozvoj chovu plemene rotvajler a udržení čistého genofondu se stará Rottweiler klub České republiky. Má své regionální pobočky po celé republice a spolupracuje s ostatními kynologickými organizacemi u nás i v zahraničí. Na svých internetových stránkách http://www.rkcr.cz/ přináší veškeré potřebné informace i s odkazy na chovné stanice. Členové klubu mohou na webu bezplatně inzerovat zejména prodej štěňat nebo krytí. Klub vydává pravidelně pro své členy zpravodaj a pořádá různé akce (výstavy, bonitace, mistrovství republiky apod.).
Rottweiler klub České republiky OS
U Pergamenky 1511/3, 170 00 Praha 7

Podobná plemena

- Tibetská doga
- Mastif

Související články

reklama
reklama
reklama