reklama
  • Wiki
  • Tibetská doga

Tibetská doga je inteligentní, vznešený a majestátní tvor. V zemi svého původu, na střeše světa v Tibetu, byli tito psi strážci chrámů a jsou dodnes považováni za rovnocenné členy domácnosti. S tímto plemenem je třeba zacházet důsledně, ale vlídně. Nesnáší dril, proto se nehodí ke služebnímu výcviku. V České republice byla první tibetská doga zapsána do plemenné knihy v roce 1991.

Vzhled plemene

Tibetská doga je mohutný pes se silnou kostrou. Psi dosahují výšky kolem 70 cm, feny kolem 65 cm. Jejich srst je na omak drsná, v barevných variantách černé, modré, zlaté a tmavě červené, možné jsou i bílé znaky na hrudi a na tlapách. Hlava je široká a těžká s trojúhelníkovýma ušima, u dospělých psů jsou zřetelné vrásky nad očima vedoucí až ke koutku tlamy. Oči mají důstojný výraz. Ocas mají středně dlouhý, nasazený vysoko a volně zatočený nad hřbetem s bohatými třásněmi.

Povaha

Tibetská doga je spolehlivý a věrný pes, má mírnou povahu, miluje děti, kterým neublíží. Cizí psy ignoruje, pokud ji nenapadnou. Nemá ráda změny, vše musí mít své místo, hlavně potrava. Tibetská doga je osobnost, vše vykonává s rozvahou, je velmi inteligentní a učenlivá. Nesnáší hrubé zacházení. Není to pes vhodný k výcviku, protože je tvrdohlavý a nezávislý, schopný činit vlastní rozhodnutí. Je to tvor věrný své rodině a území, působí vznešeně a vzbuzuje respekt.

Charakteristické rysy

- chytrý, nezávislý, odměřený pes
- spolehlivý a věrný
- samostatná osobnost
- klidný a majestátní

Výchova a péče o psa

Tibetská doga potřebuje odmala pečlivou socializaci, velmi důležité je seznámit se s novými lidmi, situacemi a prostředím, pak z ní bude společník, se kterým můžete jít kamkoli. Nehodí se pro každého. Je ideální pro lidi rozhodné, klidné, důsledné, kteří ji s láskou a trpělivostí vychovají a ocení osobnost tohoto impozantního psa. Socializace během prvních dvou let života je základ. Na těchto dvou letech je možné nadále stavět po zbytek společného života. Pomalu dospívá, nejlepší zralosti dosahují feny až ve 2 - 3 letech a psi nejdříve ve 4 letech. Péče o tibetskou dogu není nijak náročná. Hustá srst se příliš nešpiní, stačí občas ji vykartáčovat (v období línání radši častěji). Na krmení není náročná.

Chov

V České republice se chovatelé tibetské dogy sdružují v Klubu chovatelů málopočetných plemen psů. Poradcem chovu je paní Ing. Alena Košťálová, Na polníku 212, 250 90 Nové Jirny, tel. 281 960 830, e-mail: [email protected]

Historie plemene

Původ tibetské dogy je opředen tajemnými legendami. Jedná se o prastaré pastevecké plemeno z Himalájí. První písemné zmínky pocházejí z antiky (Aristoteles), později se objevují v cestopisech Marca Pola. Tento pes je považován za předka všech horských plemen a psů typu mastiffa. Jeden z prvních psů, který se objevil v Evropě, byl v roce 1847 věnován jako dar královně Viktorii. První zapsaný vrh tibetských dog se narodil v roce 1898 v berlínské zoologické zahradě.

Podobná plemena

Tibetská doga je praotcem mnoha dogovitých plemen:
- německá doga
- argentinská doga
- kanárská doga
- malorská doga
- dánská doga

Související články

reklama
reklama
reklama