reklama
  • Wiki
  • Anglický mastif

Nejmohutnější plemeno na světě, Anglický mastif, je obr s něžnou a klidnou duší. Miluje svou rodinu a je připravený si ji ochránit před možným nebezpečím. Anglický mastif je kombinací rozvahy a vznešenosti.

Vzhled plemene

Toto plemeno se řadí mezi velká plemena. Výška v kohoutku dosahuje v dospělosti kolem 80 cm. Hmotnost se pohybuje od 80 do 100kg.
Anglický mastif je velký, mohutný pes s širokým tělem. Hlava je velká. Čelisti jsou široké. Oči jsou malé, široko posazené, barvy hnědé. Uši jsou malé a tenké, nasazené daleko od sebe, těsně přiléhající k lícím. Ocas je vysoko nasazený, na konci vybíhá do špičky. Končetiny jsou svalnaté. Tlapy jsou velké a kulaté. Srst je krátká a přiléhající těsně k tělu. Barva srsti je meruňkově hnědá, stříbrohnědá, jelení červeň nebo tmavě hnědě žíhaná.
Toto plemeno se dožívá zhruba 10 let.

Povaha

Anglický mastif je milý a přátelský rodinný společník. K dětem je trpělivý a nechá si mnoho líbit. Jediné co je nutné mít na paměti je jeho velikost, kterou může malé dítě nechtěně shodit. Je to oddaný a rozvážný pes, který má vysoký práh vzrušivosti. Udržuje si přehled nad situací a v případě potřeby je rozhodnutý zasáhnout ve prospěch své rodiny. S ostatními zvířaty vychází bez problémů, nevyhledává žádné konflikty.

Anglický mastif - charakteristické rysy

- klidný
- přátelský
- oddaný

Výchova a péče o psa

Toto plemeno je dobře ovladatelné díky své inteligenci. Základní povely zvládne velmi rychle a naučené si dobře pamatuje. Při výchově psa je zapotřebí láskyplného přístupu, rozhodně ne žádného drilu. Mastif rozhodně potřebuje pro svůj správný vývoj neustálý a těsný kontakt se svou rodinou. Není to pes, který se bez následků může celoročně umístit do kotce. Nutné je však zajistit mu dostatek prostotu. Na pohyb není nijak náročný, dostačující jsou krátké procházky několikrát denně.
Toto plemeno není náročné na péči o srst, stačí občas gumovou rukavicí pročesat.
Kvůli mohutnosti plemene je nejčastějším zdravotním problémem dysplazie kloubů. Velmi opatrný musí být majitel v období růstu. V tomto období je nutné brát v úvahu vysoké nároky na správnou výživu a minimální zátěž. Proti otlakům na loktech stačí psovi pořídit měkkou podložku na ležení.
Štěňátko s PP pořídíte za cenu pohybující se mezi 30 000 -40 000,- Kč. Bez PP okolo 10 000,-Kč.

Chov

Dle FCI se jedná o skupinu 2- Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 2. Molossové, dogovití psi, bez pracovní zkoušky. Více informací o plemeni naleznete na stránkách www.moloss.cz.

Historie plemene

Země původu tohoto plemene je jasně patrná již z jeho názvu, Anglie. Po celá staletí bylo toto plemeno využíváno v bitvách a válkách. Lidé jej také používali při zápasech s medvědy, lvi a býky. Později se využíval jako hlídací pes. Toto uplatnění mu zůstalo dodnes.

Podobná plemena

- Tosa Inu
- Bulmastif
- Německá doga

Související články

reklama
reklama
reklama