reklama

Akita inu patří k nejstarším psím plemenům. Jsou to psi s vysokou inteligencí, velmi oddaní a věrní svému pánovi. Jsou velmi nebojácní a budou vás za všech okolností bránit. Velmi rychle se učí. Slouží vojákům, policistům, záchranářům a čím dál častěji se využívá při canisterapii.

Vzhled plemene

Řadí se mezi velká plemena. Pes dorůstá výšky v kohoutku podle standardu 67 cm a fena 61cm. Váha zpravidla 35-50 kg. Celkové postavení psa je vzpřímené. Krk je silný v rovnováze s hlavou a plynule navazuje na robustní trup. Uši jsou menší, trojúhelníkového tvaru a mírně naklopené dopředu. Srst má Akita hrubou a rovnou s hustou podsadou. Za typickou barvu srsti se považuje červená se světlou maskou, žíhaná a bílá. Vysoko nasazený, silný ocas je zatočený na hřbet a má delší srst než kdekoliv jinde.

Povaha

Akita je velké, tvrdohlavé plemeno s nízkým prahem bolestivosti a smečkovou dominancí. Přesto jsou to velmi věrní a oddaní rodinní společníci. Svou rodinu brání před jakýmkoliv nebezpečím. Jsou velmi fixovaní na rodinu a dlouhé dny o samotě jim nedělají dobře. I přes svou tvrdohlavost je akita schopen naučit se výborné poslušnosti. Povely plní velmi přesně, ovšem vzhledem ke své robustnější stavbě těla často pomaleji než ostatní plemena.

Akita inu- charakteristické rysy

- inteligentní, učenlivý
- nebojácný, dominantní
- oddaný, věrný
- společenský
- tvrdohlavý, hrdý

Výchova a péče o psa

U akity je velmi důležitá důslednost. Je to tvrdohlavý pes, a pokud si něco umíní, těžko s ní někdo hne. Vše je potřeba dělat po dobrém. Čím víc jí člověk bude k něčemu nutit, o to více bude vzpurnější. Chce to hodně trpělivosti, ale co se naučí během prvního roku života, už nikdy nezapomene. Je velmi důležité, vzhledem k dominantnosti plemene, aby byl akitě již od malička umožněn kontakt s cizími lidmi a psy. Zabrání se tím agresivnímu chování např. vůči ostatním psům.
Péče o srst není až tak náročný úkol. Akity mají tzv. samočistící srst, takže vypadají stále čisté. Problém je v tom že línají dvakrát do roka a to opravdu hodně. Kdo akitu nikdy neměl, nedokáže si to představit. V tomto období je potřeba častěji pročesávat.
Často se u akit projevuje přecitlivělost na stravu. Alergie je způsobená nejčastěji nekvalitním krmivem obsahujícím například sóju.
Štěňátko můžete pořídit s průkazem původu za cenu někdy i 20 000,-Kč, bez průkazu původu kolem 5000,-Kč.

Chov

Podle klasifikace Mezinárodní kynologické federace (FCI) je akita inu zařazen do skupiny - špicové a primitivní plemena.Informace a seznamy chovatelských stanic naleznete např. na stránkách klubakitainu.cz.

Historie plemene

Akita inu je jedním z nejstarších psích plemen na světě. Pochází z Japonska, kde byly nalezeny kosterní pozůstatky předchůdců dnešních akit odhadovaného stáří 5000 let př.n.l. akity byly v té době menší a určené k lovení divoké zvěře, jako byli např. medvědi. Toto plemeno si prošlo mnoha krizemi, kdy dokonce mělo velmi blízko k vyhynutí. Dnes se však těší velké oblíbenosti a v Japonsku dokonce platí za symbol ztělesnění věrnosti.

Podobná plemena

- Americká akita
- Laponský pes
- Šiba Inu - Shiba

Související články

reklama
reklama
reklama