reklama

Hovawart je vysoce ceněné pracovní plemeno. Milá povaha v kombinaci s bojovým instinktem z něj dělá rodinného společníka a spolehlivého hlídače. Schopnosti tohoto plemene využívají také záchranáři k záchranným akcím.

Vzhled plemene

Hovawart se řadí mezi středně velká plemena. Pes dorůstá výšky v kohoutku mezi 64 - 70 cm a fena mezi 58 - 65cm. Hmotnost psa se pohybuje kolem 40kg. Fena váží okolo 30kg. Hruď je široká a mohutná. Silná hlava, černý nos, silné zuby. Oči jsou středně až tmavě hnědé. Uši jsou převislé, trojúhelníkového tvaru. Tlapky jsou kruhové a silné. Bohatě osrstěný ocas je dlouhý. Srst je dlouhá a jemně zvlněná. Barva srsti může být černá, černá se znaky nebo plavá.
Toto plemeno se dožívá v průměru 12 - 14let.

Povaha

Hovawart je pes s vyrovnanou povahou. Majitel si u něj získá respekt vlídným zacházením, důsledností, sebeovládáním. Rychle se učí, má výbornou paměť a srší vytrvalostí. Výchova půjde snadno majiteli, který se psem naváže blízký přátelský vztah.

Hovawart - charakteristické rysy

- temperamentní
- sebevědomý
- veselý
- bezkonfliktní
- lehce ovladatelný

Výchova a péče o psa

Hovawart je krásně ovladatelný pes a proto se toto plemeno hodí také pro začínající chovatele. Opatrnost a specifický přístup je nutné volit pouze u nácviku obrany. Důvodem je vrozená vloha k obraně. Hovawartova vyniká v pachové práci. S tímto výcvikem je vhodné začít již ve štěněčím věku. Celkový přístup k výcviku je u štěněte důslednost. U dospělého psa výcvik, který bude psa bavit. Z Howavarta tak můžete vycvičit, hlídače, záchranáře, vodícího či canisterapeutického psa.
Tento pes bude spokojený jak v bytě, tak na zahradě. V obou případech je však nutné zajistit dostatečný pohyb v přírodě a dostatečný kontakt s majitelem.
Dlouhá a hustá srst je uzpůsobena celoročnímu pobytu venku a potřebuje občas vykartáčovat. Zvýšená péče nastává v období línání, kdy se musí pes častěji vyčesávat. Po důkladném oschnutí, např. v lehce bahnité lázni, je pes opět čistý. Nečistoty ze suché srsti opadají.
Štěně pořídíte s PP za cenu okolo 15 000,-Kč. Bez papírů cca. 5 000,-Kč.
Howavart je obecně velmi zdravý pes.

Chov

Hovawart je řazen do 2. skupiny pinčové a knírači, molossoidní plemena, švýcarští salašničtí psi, sekce 2. 2. molossoidní plemena horského typu, se zkouškou výkonu. Informace najdete na stránkách Hovawart klub ČR.

Historie plemene

Kolébku tohoto plemene nalezneme v Německu. Původně tento pes hlídal německou šlechtu. Díky této činnosti získal také své jméno, Hova - dvůr a wart - hlídat. Vyšlechtěn je ze selských psů v horských oblastech.

Podobná plemena

- Bernský salašnický pes
- Cane corso

Související články

reklama
reklama
reklama