reklama

Moře, mořský vzduch, písek, pláže a azurová voda. Tak si představujeme ideální dovolenou. Kromě krásných scenérií nabízí moře i dobrý účinek na naše zdraví. K moři jezdí lidé s alergiemi, astmatem lupenkou nebo s nedostatkem vitamínu D.

Moře je ve slovníku definované jako okraj oceánů, částečně ohraničený pevninou. Některá moře jsou okrajová, jako je Severní moře nebo Karibské moře. Jiná jsou zase označovaná jako vnitřní moře, Středozemní nebo Baltské či Rudé moře. Slanost mořské vody je pod kontrolou oceánologů.

Někdy se za moře označuje velké vnitrozemní jezero, kterému schází odtok. Mezi takové moře řadíme Kaspické nebo Mrtvé moře. Plocha moří pokrývá celkem 361 milionů kilometrů čtverečních a tvoří tak 71 procent povrchu planety Země. Alespoň jednou na dovolenou u moře jede za svůj život téměř každý.

Vliv moře na naše zdraví

Moře má pozitivní účinky na naší kůži. Koupání v moři zmírňuje atopické ekzémy, alergii a lupenku. V mořské vodě jsou rozpuštěné minerály, které tělu pomáhají. Naše pokožka vstřebává jód, vápník, hořčík i brom. Tělo přijímá vitamíny i při opalování u moře. Slunce tělu dodává vitamín D, jehož nedostatek způsobuje vážné onemocnění.

Mořská voda se svými stopovými prvky posiluje imunitní systém. Stejně tak je účinná na náš krevní oběh a podporuje trávicí systém. Posledním pozitivním účinkem u moře je vlhký vzduch, který ulevuje alergické rýmě. Vzduch je zázračný díky slanosti a přesycení minerály. U moře díky vlhkému vzduchu nenajdeme v ovzduší pylové ani prachové částečky.

Seznam moří

Baltské moře, Irské moře, Karibské moře, Keltské moře,
Sargasové moře, Severní moře, Středozemní moře, Černé moře,
Azovské moře, Egejské moře, Jaderské moře, Iónské moře,
Krétské moře, Ligurské moře, Marmarské moře, Tyrhénské moře,
Baffinovo moře, Barentsovo moře, Beaufortovo moře, Bílé moře,
Čukotské moře, Grónské moře, Karské moře, Moře Laptěvů,
Norské moře, Východosibiřské moře, Andamanské moře, Arabské moře,
Rudé moře, Arafurské moře, Bandské moře, Beringovo moře,
Celebeské moře, Filipínské moře, Florenské moře, Jávské moře,
Japonské moře, Jihočínské moře, Korálové moře, Ochotské moře,
Saluské moře, Tasmanovo moře, Timorské moře, Východočínské moře,
Žluté moře, Amundsenovo moře, Bellingshausenovo moře, Weddellovo moře,
Rossovo moře, D´Urvillovo moře, Scotiovo moře

Související články

reklama
reklama
reklama