reklama

Zahoďte šampony! Nového trendu se chytly i celebrity!

Ženy po celém světě zahazují šampony, může za to nový trend "no poo", který se navrací k dobám, kdy se vlasy myly jen vodou. Stop šamponům řekly i celebrity!

Foto: ISIFA/Thinkstock

O každém, kdo by vám řekl, že si vlasy myje jen vodou, byste si jistě pomysleli, že jde o pořádné čuně. Ale ono je to jinak. Ženy i muži po celém světě zahazují šampony a snaží se svým vlasům vrátit přirozenost a nevystavovat pokožku chemikáliím. Co si přesně pod "no poo" metodou představit?

Stejné "nemytí vlasů" už si vyzkoušely hvězdy jako Cameron Diaz nebo Jennifer Aniston, a prý si rozhodně nemohou na nic stěžovat, účesy jsou pevnější a hlava se mnohem méně mastí.

Odvážná žena

Jednou z průkopnic tohoto trendu je i bloggerka Lucy Aitken Readová, která šampon zahodila už před dvěma lety. Sama přiznala, že si prošla páchnoucím obdobím. Proto na to šla opatrně. Ze začátku si nebyla jistá, hlavu oplachovala alespoň přírodními prostředky, které našla doma. Používala ocet, časem však vynechala i ten a sama potvrzuje, že se vlasy přestaly mastit, jsou krásně lesklé, nezatěžkané a celkově se s nimi lépe pracuje. A to je jen oplachuje vodou.

Doporučujeme: Naučte se foukat vlasy jako od kadeřnice. 8 rad, jak na to

"Vždycky jsem chtěla vyzkoušet, co je pravdy na babských řečech, že když se nechají vlasy dostatečně dlouho bez mytí, začnou se čistit samy. Když jsem se stala matkou, chtěla jsem sobě a dětem dopřát zdravější život bez chemie, proto jsem vyzkoušela tuto metodu," dodává v rozhovoru pro Daily Mail.

Jak to, že to funguje?

Lidé do 18. století si hlavu myli jen jednou za měsíc. Uznáváme, že doba, nejen z hlediska osobní hygieny, pokročila, ale ono na tom jistě něco bude. V roce 1970 už se šampony začaly používat i dvakrát týdně. Dnes si hlavu myjeme i denně. A nejčastější důvod? Mastí se. Nikdo už si však neuvědomí, že je to právě kvůli těmto přípravkům.

Vlasy častým mytím ztrácí svoji ochrannou vrstvu. Všechna ta chemie je narušuje a ničí přirozené pH. Proto, když vydržíte zhruba těch 6 týdnů, kdy podstupují odvykací kůru, budete opravdu překvapení, že to funguje. Navíc jsou mnohem pevnější, oplachování octem je přirozeně zesvětluje, přestanou vám padat a i samotné rozčesávání už bude hračka.

Většina lidí navíc přípravky na vlasy používá absolutně nesprávně. Mytí s nimi je opravdu věda. Když už se tohoto luxusu nebudete chtít vzdát, nechte si alespoň od kadeřnice vysvětlit, jak postupovat, jak dlouho oplachovat či jakým způsobem napěňovat. Určitě budete překvapení a zjistíte, že to děláte úplně špatně.

Chcete vyzkoušet? Tyto přírodní přípravky pomohou

Zaujala vás bezšamponová metoda, ale nechcete se okamžitě na ni vrhnout jen tak bez přípravy? Zkuste si nejprve pomoci octem či jedlou sodu. Nejlepší jablečný ocet, který nahradí hlavně masky, balzámy a kondicionéry. Jedlá soda čistí pokožku od prachu a jiných nečistot, které se nám za den nahromadí. Ale počítejte s tím, že to nebude tak jednoduché. Chce to pevnou vůli a odvahu.

Náš tip: 5 nečastějších chyb, kterými si ničíme vlasy

"Nejtěžší bylo, zvyknout si na přirozenou vůni vlasů. Jsme zvyklé na umělou vůni, kterou s sebou přináší používání šamponů, kondicionérů a všech těchto produktů, "dodává na závěr rozhovoru Lucy.

Sama Lucy se pro tuto změnu rozhodla, když zjistila, že do svého těla přes kosmetiku vpouštíme až 515 různých chemikálií denně. A to už je pořádné množství, že?

Malé shrnutí

Proč tedy šampony zahodit? Důvody jsou celkem čtyři:

  1. Jsou velmi drahé.
  2. Dráždí a vysušují pokožku hlavy.
  3. Některé chemikálie mohou být pro vaše zdraví nebezpečné.
  4. Vlasová pokožka přirozeně produkuje oleje, které dodávají živiny. Používáním přípravků celou rovnováhu narušíte.

Jak si vyrobit přírodní šampon?

Pokud se neradi vrháte na extrémy, zkuste si třeba vyrobit vlastní produkt. Budete dobře vědět, co obsahuje, navíc své hřívě dopřejete dostatečnou péči a kvalitu bez chemie.

Kokosový šampon

Budete potřebovat:

  • 1/4 šálku BIO kokosového mléka
  • 1/3 čistého mýdla
  • 4-5 kapslí vitaminu E (není nutné, ale vlasy jsou po něm vyživené, lesklejší a zdravější)
  • pár kapek esenciálního oleje vaší oblíbené vůně
  • půl čajové lžičky kokosového oleje (pouze pokud máte suché a poškozené vlasy!

POSTUP:

Pokud by se vám směs zdála příliš hustá, můžete ji naředit až 1/4 šálkem destilované vody. Takto připravený šampón můžete v koupelně uchovávat až měsíc. Před použitím ho ale vždy důkladně protřepejte a vyhněte se kontaktu s očima!

Bylinkový šampon

Budete potřebovat:

  • hrst bylinek (kopřiva pro mastné, meduňka pro suché, levandule nebo růže pro normální, heřmánek pro děti)
  • 250 ml destilované nebo filtrované vody
  • 10 g nastrouhaného olivového mýdla
  • 10 g rostlinného glycerinu
  • 1 g Xanthanu:  přírodní želírovací látka
  • 10 kapek Kalium sorbátu: přírodní konzervant

POSTUP:

Vodu převařte. Nasypte do ní nastrouhané mýdlo a nechte rozpustit. Přidejte bylinky, zamíchejte a nechte louhovat přes noc. Další den přeceďte přes kávový filtr.

V glycerinu nechte dispergovat xanthan. Dispergovat znamená nechat částečky rovnoměrně rozdělit, xanthan se v glycerinu nerozpustí. Směs přidejte k výluhu a protřepte. Pokud neplánujete přípravek do tří dnů použít, přidejte konzervant, trvanlivost pak prodloužíte až na půl roku.

Čím si myjete vlasy vy? Vybíráte přírodní produkty, děláte si vlastní šampon nebo patříte k odvážným a vlasy oplachujete jen vodou?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nevíte co na sebe? Zapátrejte v šatníku partnera

Jak vyčistit konvici, toustovač a jiné drobné spotřebiče

Proměna baculky na krásnou štíhlou ženu za 100 dní

reklama
Doporučené recepty
    reklama