reklama
 

Vybíráte svatební šaty? Pozor na tyhle chyby

Ať už vybíráte svatební šaty na poslední chvíli, nebo se budete vdávat až příští léto, je dost možné, že si nevíte rady. Přece jen svatební šaty si moc často nekupujeme ani nezkoušíme, takže jak hned na první dobrou vědět, jaké nám budou slušet?

Foto: Isifa/Thinkstock

Ať už vybíráte svatební šaty na poslední chvíli, nebo se budete vdávat až příští léto, je dost možné, že si nevíte rady. Přece jen svatební šaty si moc často nekupujeme ani nezkoušíme, takže jak hned na první dobrou vědět, jaké nám budou slušet?

Máme pro vás několik chytrých rad od ženy, která má s výběrem svatebních šatů letité zkušenosti. Jmenuje se Caroline Burstein a v Británii už deset let prodává svatební róby a radí ženám, jak v den D vypadat co nejlépe, jaký střih i materiál pro ně bude nejlepší, a na co si dát pozor.

Rada č. 1: Šaty by neměly hrát hlavní roli

"Jako první přemýšlejte o té události jako o celku. Jde o svatbu v kostele? Svatbu na louce, nebo v centru města? Nejprve byste měla vědět, jaký druh obřadu chcete a teprve podle toho vybírejte šaty," radí Caroline Burstein v on-line deníku The Guardian. Pokud totiž nejprve vyberete šaty a teprve podle nich budete plánovat zbytek, hrozí, že se v onen den prostě nebudete cítit dobře, nebo že do sebe celý koncept prostě nezapadne.

Rada č. 2: Nechtějte svatbu kvůli šatům

"Setkávám se se spoustou žen, které si jako první vyberou šaty a až poté myslí na všechno ostatní. Teprve poté, co si nadšeně vyberou šaty, začnou možná přemýšlet o tom, že se chystají vstoupit do manželství. Snažím se jim připomínat, že výběr manžela je mnohem důležitější než to, že se budou moci obléknout do krásných šatů. Možná byste se divili, kolik žen touží hlavně po svatbě, nikoli po manželství."

Rada č. 3: Co se týče doplňků, méně je více

"Šaty by měly určovat, kolik šperků a dalších doplňků si k nim vezmete, a také co si uděláte s vlasy," říká Caroline. V praxi to znamená, že si klidně můžete vzít výrazné náušnice, nebo mít nejrůznější ozdoby ve vlasech, pokud se to ale nebude vzájemně rušit s šaty. Vždy buďte velmi opatrná s výstřihy i s náhrdelníky. Většinou platí, že malé, decentní, ale kvalitní šperky nadělají více parády než cokoli velkého a výrazného.

Rada č. 4: Nespoléhejte na návrháře

"Během těch deseti let se nám několikrát potvrdilo, že návrháři, kteří jinak dělají nádherné oblečení, si se svatebními šaty často neporadí. Proto je někdy lepší jít do krejčovství a nechat si ušít šaty na míru, anebo opravdu důkladně sledovat práci vašeho oblíbeného návrháře a všimnout si, jakou praxi se svatebními róbami má. A vůbec nezáleží na tom, zda je tím návrhářem Oscar de la Renta, nebo váš kamarád ze střední."

Rada č. 5: Buďte realistická

"Pokud máte na šaty malý rozpočet a chcete opravdu velkou róbu, je dost možné, že budete muset zvolit méně kvalitní materiál. Proto vždy raději doporučuju střídmější šaty, ale o to kvalitnější materiál a precizně udělané detaily. Je to lepší než něco, co sice vypadá pompézně, ale zároveň lacině."

Rada č. 6: Poslední zkouška by měla být těsně před svatbou

"Jestliže si necháváte šít šaty na míru, musíte zadat zakázku několik měsíců předem. Poslední zkouška šatů by ale měla proběhnout až těsně před svatbou. Nedopusťte, aby se vám hotové šaty válely ve skříni třeba dva měsíce předem, aniž byste pak měla možnost si je nechat poupravit. Je dost možné, že budete chtít do svatby ještě zhubnout a šaty by vám pak nemusely úplně přesně sedět."

Rada č. 7: Poslouchejte své srdce, ne maminku

"Nedejte na rady, které vám dává maminka, tetička nebo sestra, pokud se s nimi zcela neztotožňujete. Pokud máte pocit, že by vám někdo z vašich blízkých šaty zkritizoval, neukazujte mu je, nebo mu rovnou zakažte se vyjadřovat. Setkala jsem se s tolika nevěstami v slzách jen kvůli tomu, že jim třeba sestra zkritizovala šaty. Koneckonců, nedejte ani na rady odborníků, pokud se pak nebudete cítit dobře. Je to hlavně váš den."

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Svatební líčení krok za krokem. Zvládnete to sama!

Svatební kytice: Jaké jsou současné trendy?

5 svatebních tradic, které bychom měli radši zapomenout

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama