Tajemný jazyk pozvánek: RSVP, white tie, dark suit
Už vám někdy přišla pozvánka na party, ples či jinou společenskou událost, které jste tak úplně nerozuměli? Není divu, vyznat se v jazyce pozvánek chce určitou zkušenost a znalost. Ale pozor nejde pouze o předepsaný "dress code", ale také o zkratky určující čas příchodu či potvrzení účasti.
Už vám někdy přišla pozvánka na party, ples či jinou společenskou událost, které jste tak úplně nerozuměli? Není divu, vyznat se v jazyce pozvánek chce určitou zkušenost a znalost. Ale pozor nejde pouze o předepsaný "dress code", ale také o zkratky určující čas příchodu či potvrzení účasti.
Pokud se v těchto pojmech jen těžko orientujete, nevěšte hlavu a čtěte dál, prozradíme vám, co všechny ty latinské zkratky a anglické názvy znamenají.
Potvrdit účast?
RSVP aneb "Repondes s'il vous plait" neznamená nic jiného než žádost o odpověď. Přesněji - račte laskavě odpovědět, potvrďte nebo se omluvte ze své účasti. Stejný význam má i zkratka RLO. V obou případech je tedy více než žádoucí potvrdit či vyvrátit svou ctěnou účast. Pokud se na vaší pozvánce objeví slovní spojení Regrets only a nehodláte pozvání přijmout, omluvte se na uvedené telefonní číslo, přesně to totiž onen výraz znamená.
Další věc, která vás může lehce zaskočit je připomínka pozvánky: p.m. - pour memoire. Jedná se o zaslání druhé pozvánky, která vám má jen připomenout, že se společenská událost koná. Ale nenechte se mýlit, hostitel vás nemá za sklerotika, jen opravdu velmi stojí o to, abyste se akce účastnili. Jde o velký projev úcty hostitele vůči hostu.
V kolik přijít?
Dalšími zkratkami, které se mohou na pozvánce krom časového určení ještě objevit, jsou ty, které hosta informují, zda je nutné chodit na čas či ne. Latinský překlad sine tempore znamená "bez akademické čtvrthodinky", jinými slovy zkrátka na čas. Jestli tedy na pozvánce stojí zkratka s. t., jde o akci s přesně daným začátkem, kde je vyžadován příchod na čas.
Druhý výraz cum tempore jistě zná každý vysokoškolák. Přesný překlad je "s časem (prodlevou)" a jde o latinské vyjádření oblíbené akademické čtvrthodinky. Pozvánka označená c. t. avizuje, že není nutné chodit na přesně stanovený čas, ale že se jedná o událost s volným příchodem hostů.
Co na sebe?
Druhou skupinou často nepochopených výrazů je dress code, neboli pravidla oblékání. Jednoduše a výstižně se jedná o etiketou doporučený oděv pro danou společenskou událost. Obecně platí, že čím slavnostnější událost tím formálnější oblečení. Nejformálnější společenské události budou označeny jako white tie nebo ultra formal. Jde o velmi přísně stanovené hranice odění, které se vídá již jen zřídka. U mužů se vyžaduje frak s vestou, bílý motýlek a lakýrky, u žen je to večerní róba se sukní dosahující na zem. Vhodné je i zahalení rukou buď delšími rukávy, nebo rukavičkami. White tie je velmi radno dodržet do posledního detailu.
Black tie se řadí, co se formálnosti týče, na druhé místo. Standardně se požaduje smoking, bílá košile, černý motýlek a lakýrky a pro dámy večerní toaleta. Black tie je postaveno výše než formal dress code, které je obdobou black tie, jen s větší odlehčeností. Doporučuje slavnostní oblečení, ale již se nemusíte vzdávat své osobitosti a módních trendů. Pánům postačí například smoking s černou kosilí a bez motýlku. Krásnější polovičky mohou vsadit na odvážnější večerní šaty či formálnější koktejlky.
Doporučujeme: Jak nosit oblek a nevypadat jako buran
Semi - formal dress code není sám o sobě jednoznačný pokyn. "Host se ještě musí zaměřit na hodinu, kdy se událost koná. Pokud jde o denní akci, pak jsou na ženě vhodné formální šaty či kostým, zkrátka business styl. U mužů postačí vycházkový oblek ležérního stylu. Ve večerních hodinách se pak upřednostňuje černý nebo tmavý oblek nejlépe s kravatou takzvaný dark suit u pánů a společenské koktejlky či malé černé u dam," radí Jakub Lohniský, majitel butiku s pánskou módou Le Premier, který najdete v pražské Pánské pasáži.
Pod souslovím coctail dress code si většina žen představí jednoduché koktejlky. A mají pravdu. Pro dámy jsou vyžadovány koktejlové šaty dle klasického protokolu, které jsou doplněny lodičkami a malou společenskou kabelkou. U muže není styl striktně předepsán, vhodný je společenský oblek doplněný kravatou či kapesníčkem.
Poslední pojem, který zmíníme je casual dress code. Zde je mnoho prostoru pro uvolnění uzdy vaší fantazii a zapojení jak módních trendů, tak i osobitosti a vlastního stylu. Mužům se doporučuje forma takzvané nedbalé elegance - kalhoty a sportovní sako doplněné košilí bez kravaty. V teplejším období se dovolují i mokasíny (ale pozor, zásadně na bosou nohu bez ponožek!). Něžnějším polovičkám je pak dovoleno takřka vše. Od letních šatů, přes společenské kalhoty až po krátké sukně a módní topy.
Zdroj: Muživčesku.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Plesové šaty pro plnoštíhlé: Jak vybírat a kde nakoupit
Staré oblečení: Vyhazovat, nebo ne?
Rodiče, vybírejte: Nejmodernější trendy v jazycích