reklama

Co je dress code aneb Dámy a pánové, ustrojte se!

O koncencích a etiketě v oblékání. Co, kam a kdy je vhodné

Kylie Minogue si zkouší kostým od Dolce & Gabbana
Kylie Minogue si zkouší kostým od Dolce & Gabbana | Foto: Dolce & Gabbana

K etiketě, neboli souhrnu společenských zvyklostí a norem chování, patří i dress code. Jedná se o kodex oblékání, který určuje, jak se na kterou společenskou událost vhodně obléknout.

Orientovat se můžeme již podle pozvánky, která nám charakter akce napoví. Dnes jsou známa mezinárodní hesla, jejichž znalost nás ochrání od případné trapné situace. Když se řekne black tie, vezme si žena na sebe dlouhou toaletu a muž smoking a černý motýlek. Oblek s kravatou v tomto případě není vhodný.

Pánové v černém a někdy i kreativně

V podstatě totéž, jen s možností většího odlehčení, což umožňuje dámám kratší koktejlové šaty, případně večerní kostým a pánům smoking jen s košilí, se skrývá na pozvánce pod výrazem formal, někdy ultra formal.

Obdobné označení Creative black tie podává informaci, že se jedná o formální společenskou událost, která účastníka v oblékání striktně neomezuje a dává prostor vyjádření jeho osobnosti.

Pánové mohou mít například ke smokingu černou košili bez motýlku, dámy pak uplatní módní prvky společenských modelů.
Nejošemetnější z pravidel společenského oblečení se skrývá pod označením semi-formal. Velké večerní a smoking většinou nejsou vhodné a je potřeba se řídit podle času, v němž se událost koná. Dopoledne a odpoledne stačí dámě elegantní kostým a pro muže oblek, který nemusí být tmavý, po 18. hodině jsou vhodné koktejlky a tmavý oblek.

Dostanete-li pozvánku s označením cocktail, je jasné, že půjdete na koktejlový večírek, takže vhodné jsou podle něho nazvané šaty pro dámy, elegantní doplňky, lodičky na vysokém podpatku a malá kabelka, váš doprovod zvolí oblek s kravatou.
Naopak vysoce formální společensky významná událost, kdy má muž frak s vestou, bílého motýlka a lakýrky a žena velkou večerní róbu se skrývá pod označením white tie.

....nebo nedbale?

Dnes se často setkáváme též s označením casual drees code, což znamená v překladu nedbalá elegance. Například firma si může stanovit předpisem, jak se oblékat a umožňuje tento volnější styl, který však také má svá pravidla. Muži mohou nosit značková kvalitní trička s límečkem, vycházkové volné kalhoty, sportovní saka, ženy pak boty s volnou špičkou, letní šaty, krátké sukně, topy apod.

Díky znalosti těchto několika výrazů a zásad se již nestane, že nám přijde pozvánka na oficiální akci a my budeme váhat, co na sebe… 

Tragický osud vlastníků proslulé smíchovské vily. Otce i syna zavraždili nacisté | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama