8 lahví = 1 džíny: Taky se oblékáte do "petek"?
Také vám zboží, které je vyrobené z recyklovaných, nebo alespoň ekologicky zpracovaných materiálů připadá sympatičtější, přestože nejste žádní zarytí ochránci přírody? Pak vás možná zaujmou i vychytávky v oblečení, které myslí na naše životní prostředí.
Také vám zboží, které je vyrobené z recyklovaných, nebo alespoň ekologicky zpracovaných materiálů připadá sympatičtější, přestože nejste žádní zarytí ochránci přírody? Pak vás možná zaujmou i vychytávky v oblečení, které myslí na naše životní prostředí.
Tak například legendární "levisky" se teď budou vyrábět tak, aby dvacet procent materiálu na jedny džíny představovalo použitý odpad, konkrétně PET lahve a obaly od jídel. V praxi to znamená, že jeden pár kalhot bude obsahovat osm recyklovaných lahví. Tahle k přírodě šetrná kolekce se jmenuje výstižně Waste Less.
Jen na svoji jarní kolekci Levi's zužitkuje více než tři a půl milionu recyklovaných lahví pocházejících ze Spojených států, bude obsahovat jak dámské, tak pánské modely, které by měly být k dostání po celém světě, tedy i u nás. Barva použitých lahví mimochodem dodává látce originální barevný podtón a mírně změní i povrch oblečení - nikoli však k horšímu.
Konec toxického oblečení?
Ve firmě, která proslavila džínovinu, to však není jediný zelený krok z poslední doby. Spolu se značkami Mango, Zara a Esprit se rozhodla poslechnout výzvy organizace Greenpeace a z celé svojí výroby oblečení odstranila chemikálie, které by mohly být nebezpečné pro vodní zdroje.
Pokud se totiž tyto látky, konkrétně toxické nonylfenoly dostanou do vody, kterou člověk vypije, mohou narušit funkci jeho hormonálního systému. Látky se přitom do vody nedostávaly jen při výrobě oblečení, ale i později při jeho praní. U zmíněných značek je s tím ale teď konec. Bohužel však nejsou zdaleka jediné, které se takto léta proviňovaly a které Greenpeace nabádá, zatím marně, ke změně.
DOPORUČUJEME: Chcete lepší postavu? Stačí obléknout správné džíny
Mezi těmi, které detox své výroby stále odmítají, jsou podle Greenpeace značky jako Calvin Klein, Gap či český Blažek.Velkým problémem pak velmi často bývá oblečení vyráběné v Číně - ať už pro jakoukoli značku.
Bavlněný hit
Na druhou stranu ale existuje čím dál více značek, které pro výrobu svého oblečení používají takzvanou organickou bavlnu. Jde o bavlnu, která byla vypěstována způsobem šetrným k životnímu prostředí. Při tomto pěstování se redukuje nejen využitelná půda, ale také spotřeba vody a rovněž použití chemikálií.
Na módu s visačkou "organic cotton" už opravdu narazíte téměř v každém lepším obchodě, za všechny jmenujme například H&M nebo Quiksilver Women.
Bambusová alternativa
Také v módě platí trend hledání náhradních zdrojů, z nichž by se dalo oblečení vyrábět, a které by co nejméně zatěžovaly planetu. Jedním z nich je například bambus, který se pěstuje stoprocentně bez chemie, a tak je oblečení z něj (narozdíl od toho bavlněného, o syntetickém nemluvě) plně rozložitelné v půdě.
Bambusové tričko vás navíc potěší i svým vlastnostmi. Na dotek připomíná hedvábí, je měkké a nepodráždí ani citlivou pokožku. Kromě toho stejně jako hedvábí v horku chladí a v zimě hřeje. Navíc si poradí i se zápachem, protože je antibakteriální, dobře saje a nemusí se žehlit.
A jak se k ekologii stavíte vy? Děláte pro naši planetu aspoň občas nějakou maličkost, nebo je vám ekologie (a planeta) úplně ukradená?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Naučte se nakupovat: Přehled všech velikostí je tu!
Získejte šarm a eleganci Francouzek. Rychle a jednoduše
Přetvařování způsobuje deprese. Buďte přirození!