reklama

Vlasy v zimě: Nepodceňujte péči, začnou vám padat

Jak se starat o vlasy v zimě a proč je to tak důležité?

Foto: Profimedia.cz

Možná si říkáte, že nejvíc vaše vlasy trpí v létě vším tím sluncem, horkem a koupáním, a tak na ně v zimě tak trochu kašlete. Jenže to je velká chyba. Zimní péče není o nic méně důležitá - pokud tedy nechcete začátkem jara zjistit, že vaše konečky jsou roztřepené až hrůza, a že navíc vlasy musíte nosit jen v culíku, protože vám strašlivě padají.

Zatímco tělo před zimou chráníte několika vrstvami oblečení, o pokožku jistě pečujete stejně důkladně, ale na vlasy v zimě tak maximálně nasadíte čepici. Ta sice zahřeje hlavu, ale k vlasům také není zrovna šetrná. Jednak se kvůli ní rychleji mastí, ale také lámou, pokožka hlavy svědí...

Čepice ale zdaleka není jediný problém, kterému musí v zimě vlasy čelit. Nejhorší je samozřejmě mráz, suchý vzduch, střídání teplot, pobyt ve vytopených místnostech. Navíc čím dál víc lidí jezdí k moři právě uprostřed zimy, takže se nakonec ani sluníčku, slané mořské vodě či té chlorované z bazénu nevyhnou.

Hydratace je základ

Že vaše vlasy nejsou úplně v kondici poznáte třeba i podle toho, že nemají žádný objem poletují kolem hlavy - jsou tazvaně statické, a čím víc se je snažíte uhladit, tím více poletují. Může za to elektrický náboj, který se ve vlasech tvoří právě kvůli suchému vzduchu. Snaží se absorbovat veškerou vlhkost ze svého okolí, tedy i z vašich vlasů. Logicky to znamená, že vašim vlasům musíte dopřát víc hydratace.

Používejte výživné šampony, které na vlasech klidně nechte působit o pár minutek déle. Do svého arzenálu alespoň v zimě zařaďte kondicionér. Ale kromě toho se naučte používat nějakou bezoplachovou péči. Ta na vlasech zanechá tenký film, který je chrání před všemi nepříznivými vlivy. Máte-li strach, že se vám kvůli takovému produktu budou víc mastit vlasy, nepořizujte si olej, ale mléko, a nanášejte jej jen od poloviny délky vlasů dolů, nikoli ke kořínkům.

Mimochodem, chytrým trikem, jak se zbavit poletujících vlasů kolem hlavy, kterým se kvůli všem těm svetrům a péřovým bundám prostě nevyhnete, je nosit v kabelce sprej, kterým hlavu jednoduše přestříkáte, a máte vystaráno, protože vlasy trochu navlhčí, a ty pak budou lépe poslouchat.

Produkty na fotografii:

Suchý olej, NUXE, 685 Kč, prodává krása.cz; olej v tuhé bázi, Elixir Ultime, KÉRASTASE, 595 Kč; šampon, kondicionér a péče na poškozené a dehydrované vlasy, KIEHL'S, od 470 Kč.

První pomoc: Regenerace

Jestliže už pozorujete na svém účesu nějakou zimou způsobenou zkázu, okamžitě zahajte útok. Hodit se vám k tomu budou všechny intenzivní olejíčky, séra a masky, které zajistí hloubkovou výživu. Pokud je stav vážný, dopřejte si ozdravný rituál klidně dvakrát týdně, jakmile se situace o něco zlepší, stačí jednou týdně.

Rozhodně si na tuhle péči však vždycky vyhraďte dostatek času, aby se nestalo, že vyrazíte do mínus pěti stupňů se skvěle opečovanými, avšak ještě vlhkými vlasy. Voda by v nich mohla zamrznout, a ty se potom velmi snadno polámou.

Produkty na fotografii:

Sérum na poškozené vlasy, které se aktivuje foukáním, Bb Repair, BUMBLE & BUMBLE, cena k dispozici v Sephora; očistná kúra, REDKEN, 321 Kč; balzám pro hloubkovou obnovu vlasů, Biolage, MATRIX, 299 Kč; sérum, Super Strong, PAUL MITCHELL, 899 Kč/12 ampulí.

Něco navíc

Když už jsme u toho lámání - v zimě si ho velmi často způsobujeme sami a počasí na to přitom nemá vůbec žádný vliv. Jakto? Prostě příliš pospícháme, a tak si při zapínání kabátu nebo bundy vlasy přivřeme do zipu. Zdá se to jako banalita, ale schválně se zeptejte své kadeřnice, jak často tohle na svých zákaznicích pozoruje.

Vlasům v zimě pomůže i o něco tmavší odstín barvy, než jakou používáte běžně. Tmavší odstíny (a především u blondýnek) jsou totiž k vlasům šetrnější, a ty potom v zimě nejsou tolik citlivé.

Zkuste se v tomto období vyhnout i přehnanému lakování. Zelektrizované vlasy sice vyloženě svádí k tomu, abyste je zafixovali lakem na vlasy, ale myslete na to, že laky hodně vysušují, takže byste si v konečném důsledku vlastně moc nepomohla.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zabavte mu svoji kosmetiku: V čem je mužská pleť jiná?

Sexy i v šedesáti? Modelka "v důchodu" radí, jak na to

Masáž vám může ublížit: Jak vybrat správného maséra?

Boj o potraty: Polky nemají šanci rozhodnout o svém těle, jde o moc, říká Smolíková | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama