reklama

Pozor na gelové nehty i kryolipolýzu: Mohou vám ublížit

Zkrášlující salony rostou jako houby po dešti a často se předhánějí, kdo bude nabízet své služby co nejlevněji. Není potom divu, že na kvalitu odvedené práce už nezbyde tolik energie, sil, nebo finančních prostředků.

Foto: Isifa/Thinkstock

Zkrášlující salony rostou jako houby po dešti a často se předhánějí, kdo bude nabízet své služby co nejlevněji. Není potom divu, že na kvalitu odvedené práce už nezbyde tolik energie, sil, nebo finančních prostředků. A tím se zvyšuje riziko, že procedura nebude úplně nejbezpečnější. Na co si tedy dát pozor?

Podle odborníků patří mezi nejrizikovější zkrášlovací procedury dnes tolik běžné gelové nehty, ale také kryolipolýza, tedy hubnutí metodou zmrazení tukových buněk, a nebezpečné může být i odstranění tetování. V čem spočívá jejich nebezpečí?

Podchlazené orgány

I ten nejmenší salon a snad každý slevový portál dnes nabízí takzvanou kryolipolýzu, která je jednou z forem neinvazivní liposukce, dochází při ní k rozpouštění tukové tkáně pomocí cíleného působení chladu, a proto je tolik oblíbená. Rozhodně by vás však mělo zarazit, pokud ji někdo bude nabízet za cenu v řádech stokorun. 

"Je totiž velmi důležité, jakými přístroji ji daný salon provádí. Na trhu je řada více či méně kvalitních přístrojů určených ke kryolipolýze. Vzhledem k očekávanému výsledku i svému bezpečí by lidé měli volit opravdu jen ty certifikované," říká dermatoložka Helena Reisingerová z kliniky Mediestetik. Přístroj, se kterým pracují tady, má například certifikaci amerického úřadu pro léčiva FDA. 

Necertifikované přístroje vám mohou spíše uškodit. Klienti kosmetických salonů, kteří ošetření na necertifikovaných přístrojích podstoupili, si nejčastěji stěžují na podráždění kůže, popálení, dojít ovšem může i k podchlazení vnitřních orgánů.

Jizva místo tetování

To samé v podstatě platí u odstraňování tetování. I při něm platí, že kvalitní laser dokáže nechtěné tetování nebo permanentní make-up odstranit velmi snadno a bez následků, ovšem horší přístroj může zanechat nepěkné jizvy.

Čtěte také: Jak poznáte kvalitní masáž a dobrý salon?

Ideální laser k tomu je takový, který kombinuje různé druhy paprsků, které dokáží efektivně zasáhnout a odstranit různé barvy tetování. "Obecně platí, že nejlépe lze odstraňovat černou a tmavomodrou barvu, hůře pak odstíny zelené. U barev jako je žlutá a červená se povětšinou musí použít jiný typ laseru, a to brusný erbiový laser. Zákrok je třeba několikrát opakovat, množství opakování záleží na barevnosti tetování a typu použitých pigmentů," popisuje doktorka Reisingerová. Každopádně odstranění tetování je dlouhodobou záležitostí, protože mezi jednotlivými zákroky musí být šest týdnů pauza.

U rubínového laseru je riziko zjizvení minimální, mechanismus spočívá totiž v tom, že pigmenty jsou laserovým paprskem rozloženy na miniaturní části, které jsou pak z těla imunitními pochody odstraněny. Jiná situace je u brusného laseru, kdy je kůže broušena až do oblasti tetování, a proto je pravděpodobnější, že po něm zůstane jizva. V dnešní době by zákrok také neměl příliš bolet, lze také použít znecitlivující mast.

Plíseň a rychlé stárnutí

Velkým trendem jsou bohužel stále ještě gelové a nalepovací nehty. Z lékařského pohledu však tyto výstřelky nejsou pro kůži zrovna nejzdravější. Problémem dlouhodobého překrývání vlastních nehtů gelovými je, že maskují případné zdravotní neduhy nehtů a jejich okolí. Nehet pod nánosem gelu nedýchá a snadno tedy dochází k plísňovým onemocněním. 

Čtěte také: Gelové nehty mohou vést k rakovině

Gelové nehty se navíc vytvářejí za pomoci UV lampy. A samozřejmě i tohle UV záření má negativní dopady na kůži, která kvůli němu rychleji stárne, tvoří se na ní nejen vrásky, ale i pigmentové skvrny. Ruce žen, které dlouhodobě nosí gelové nehty, proto často působí mnohem starším dojmem než třeba jejich obličej nebo celkový vzhled.

Manikérky z profesionálních salonů se také shodují v tom, že k nim často chodí ženy, které si doteď nechávaly dělat gelové nehty v malých nebo třeba v tolik rozšířených vietnamských studiích, a tamní nehtařky jim při pilování odstranily nejen starý gel, ale i jejich vlastní nehet a dostaly se v podstatě až do masa. Ani manikúru tedy nepodceňujte a vždy se na salon nejprve důkladně informujte, než do něj vstoupíte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 nejzajímavějších faktů o parfémech: Znáte je?

Nemáte čas na sport? Hubněte v tramvaji i v kanceláři

Nepijete mléko? Lékař radí, co dělat pro zdravé kosti

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama