Padání vlasů, suché konce: Jak se v zimě starat o účes?
Jak se bránit proti padajícím vlasům, suchým koncům nebo jejich elektrizování?
V zimě nás kvalita vlasů trápí ještě o něco víc než v létě a stejně jsme si pořád nezvykly se o ně v tomto období starat trochu jinak než po zbytek roku. Co tedy dělat, abychom se vyhnuli padání, krepatění nebo třeba suchým a polámaným koncům?
Většinou už víme, že v létě je třeba vlasy chránit před sluncem, vyživovat a příliš je nemáchat v bazénu ani v moři. Ale co v zimě?
V zimě je počasí úplně stejně extrémní - vítr, zima, déšť, sníh vlasy oslabují, obzvlášť když stále přecházíme z vytopených místností ven do mrazu. K tomu si přidejte nošení šál a čepic, kvůli kterému vlasy neustále poletují kolem hlavy a ztrácí objem.
Nemalou roli hrají i zimní kabáty a bundy - obzvlášť dlouhé vlasy si neustále přivíráme do jejich zipů, a to je jeden z hlavních důvodů, proč se teď tolik lámou. A samozřejmě už od podzimu je nacházíte úplně všude, protože to je přesně ten čas, kdy začínají extrémně padat.
Jak se bránit?
Důležité je dělat všechno pro to, aby se vlasy ještě víc neoslabovaly. Hydrataci jim v tuto roční dobu bere nejen foukání fénem, ale všechna zapnutá topení, ale třeba i časté mytí, do kterého vás nutí právě ty čepice, pod kterými se vlasy rychleji mastí, a kromě toho může trpět i pokožka hlavy.
To, že je přestanete nosit, ale není řešení. Pak by totiž zase vlasy nic nechránilo proti zmíněnému počasí, a tak by jejich stav nebyl o moc lepší. Boj za hezké vlasy i v zimě tedy musí vypadat úplně jinak.
1) Oleje a kondicionéry
Šampon vám v zimě rozhodně nepostačí. Nejjednodušším krokem je pořídit si kondicionér nebo olej, který se nemusí oplachovat, takže ho za prvé můžete použít, kdykoli je potřeba, klidně i uprostřed dne v práci, a za druhé kvůli němu vlasy nemusíte znovu máčet.
Tyto přípravky jsou důležité, protože kolem vlasu vytvoří ochrannou vrstvu a mírní tak prudké změny teplot, stejně jako důsledky fénování či žehlení, které v zimě škodí ještě víc. Nanášejte je především do konečků, nebo na spodní dvě třetiny vlasů - u kořínků to není potřeba a zbytečně byste je zamastila.
2) Pozor na časté mytí
Čím častěji vlasy myjete, tím častěji je fénujete, a tím více jim škodíte. Ztrácejí vláhu, lesk, jsou vysušené, a krepatí se dokonce i v případě, že vůbec nejsou vlnité ani kudrnaté. Pokud jste zvyklá je umývat každý den, pořiďte si suchý šampon a zkuste interval prodloužit aspoň na každý třetí den.
3) Vyhněte se fénu
Když už snížíte frekvenci mytí, možná budete mít dostatek času na to, abyste je nechala volně uschnout a vůbec je nefénovala. Uvidíte, že budou vypadat mnohem lépe.
4) Stop elektrizování
Obzvlášť pokud máte dlouhé vlasy, určitě se rozčilujete pokaždé, když sundáte omotanou šálu, nebo když si vezmete péřovou bundu. Vlasy poletují jako zběsilé a čím víc je snažíte uhladit, tím se to zhoršuje. První pomocí může být olejíček ve spreji, nebo termální voda. Obojí můžete nosit v kabelce a kdykoli vlasy jemně pokropit a zkrotit. Rozhodně se ale v této situaci vyhněte vodě z vodovodu - z výše uvedených důvodů.
Čtěte také: 5 věcí, které byste vždy měla říct své kadeřnici
Jestli máte vlnité vlasy, asi vás spíš trápí jejich krepatění, a to možná nejen v zimě. Abyste se toho zbavila, česejte a upravujte je co nejméně. Ideálně jen před mytí, a po něm je prohrábněte klidně jen prsty. Pak nastříkejte speciální olejíček a hned budete klidnější (stejně jako váš účes).
5) Speciální péče
Vůbec nejlepší, co pro vlasy můžete udělat, je dopřát jim alespoň jednou za měsíc speciální vyživující kůru u kadeřnice. Jestli na to ale nemáte čas nebo peníze, nanést masku zvládnete i doma, a výsledek bude podobný. Abyste ještě podpořila vstřebávání účinných látek, ve chvíli, kdy maska působí, omotejte si vlasy nahřátým ručníkem - teplo zvyšuje její efekt. Výsledkem budou lesklé, a hlavně silné vlasy, které nějaká zima jen tak nerozhodí.
Produkty na fotografii:
Pětiminutová péče pro různé typy vlasů Fusio-Dose, dostupná v salonech KÉRASTASE; intenzivní kůra proti padání vlasů Aminexil, L'ORÉAL PROFESSIONNEL, 1999 Kč; vyživující maska Honey & Oat, LABEL.M, 450 Kč; šampon proti krepatění Frizz Dismiss, REDKEN, 349 Kč.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nejlepší místa, kde se schovat před zimou
7 důvodů, proč byste nikdy neměli vynechat snídani
Nejlepší beauty triky přímo od Marilyn Monroe