Jak poznáte kvalitní masáž a dobrý salon?
Procedury v masážních salonech jsou skvělý relax, vašim svalům zajistí úlevu, někdy i zjemní vrásky či celulitidu. Pokud jsou tedy prováděné správně.
Procedury v masážních salonech jsou skvělý relax, vašim svalům zajistí úlevu, někdy i zjemní vrásky či celulitidu. Pokud jsou tedy prováděné správně. Salony rostou jako houby po dešti, ne všechny však nabízejí kvalitní služby. Zeptali jsme se proto renomovaných odborníků, jak by měl vypadat opravdu dobrý podnik a co by při správné masáži nikdy nemělo chybět.
Špatně provedená masáž vám zkazí náladu a může vám ublížit i fyzicky. Nejde navíc o úplně levnou záležitost, proto byste výběr masážního salonu rozhodně neměli podceňovat. To, jak šikovní jsou místní maséři, samozřejmě nepoznáte už ve dveřích, ale existuje několik faktorů, které vám o nich leccos prozradí.
Pozor na koberce
Prvním z nich je samozřejmě čistota. "Nikdy bych nešla do salonu nebo spa, kde je na zemi koberec," říká Zuzana Klingrová, produktová ředitelka Resortu Svatá Kateřina. Ujistěte se proto, zda je prostředí v salonu nejen hezké a útulné, ale zároveň omyvatelné a udržované. Všechny ručníky a župany by měly být čerstvě vyprané, ideálně byste měli dostat i látkové pantofle na jedno použití. K dispozici by vám měla být toaleta, umyvadlo, ale i sprcha.
Ještě než se do salonu objednáte, otestujte recepci. "Recepční by měla umět odpovědět na všechny otázky, které klient potřebuje při první návštěvě znát, neměla by jen prodávat masáže za každou cenu, ale vždy s vámi probrat, co je pro vás nejlepší," radí Jiřina Forejtková, majitelka masážních salonů Tawan. "Kromě toho by recepční i samotné masérky měly být vždy perfektně upravené," dodává.
Cítit se příjemně
Každý typ masáže probíhá trochu odlišně, je jinak intenzivní, trvá různě dlouho. Vždy ale platí, že byste předem měli přesně vědět, co vás čeká. Už na recepci by se měli dotázat na váš zdravotní stav. To, že vám dají vyplnit dotazník a budou chtít znát nemoci v rodině, vaše alergie nebo to, jaké prášky berete, tedy neberte jako zásah do soukromí, ale naopak jako důkaz kvalitního podniku.
Podle Jiřiny Forejtkové by mělo být samozřejmostí, že vám masérka každou proceduru upraví na míru tak, aby odpovídala vašemu zdraví i požadavkům a nezpůsobila vám nějaké zranění, obzvlášť pokud jste v salonu poprvé.
Masérka by s vámi měla komunikovat i během masáže. Tím nemyslíme společenskou konverzaci o počasí či nesnesitelném šéfovi, ale dotazy na to, zda se cítíte příjemně a máte vše, co potřebujete. Samozřejmostí by měla být otázka na konci, zda vše bylo v pořádku a klient je spokojen.
Necítit se trapně
Za chybu v podstatě můžete považovat i to, že nastane moment, kdy se z nějakého důvodu cítíte trapně nebo nevíte, co máte dělat. Přesně z toho důvodu s vámi masérka musí mluvit i o sebemenších detailech - má vám říci, kam si můžete odložit tašku a oblečení, co všechno si máte svléknout, zda se během masáže můžete kdykoli napít, zda vám nevadí hlasitá meditační hudba, jestli vám není zima a podobně.
Čtěte také: Proč lžete své kadeřnici? Přestaňte se bát
To, jestli budete skutečně spokojeni, však v jistém směru závisí i na vás samotných. Masérka umí ulevit unavenému tělu, ale neumí číst myšlenky, proto ji musíte i vy o všem informovat. Musí vědět, že vás něco bolí, nebo vám cokoli vadí. Nenechávejte si to pro sebe ani ze slušnosti - pokud budete příjemní a milí, jistě vám ráda vyhoví a vy si tak budete moci svoji proceduru užít na sto procent.
Má masáž bolet?
Už když se na proceduru objednávate, měla by vám ji recepční, případně webová stránka salonu podrobně popsat, abyste věděli, zda se jedná o jemný relax nebo naopak o velmi intenzivní, například thajskou či medovou masáž, která může, nebo by dokonce měla, mírně bolet. Nikdy by to však neměla být palčivá bolest, spíš jen tlak, který vám neublíží.
Na tom, jak moc je masáž intenzivní, závisí i to, jak často byste ji měli podstupovat. "Pokud máte nějaký zdravotní problém, může terapeut vyžadovat i každodenní terapii. V ostatních případech bych ale každodenní masáž nedoporučovala. Úplné maximum je podle mě masáž obden, střídaná se zábaly, i to ale považuji za extrém," popisuje Zuzana Klingrová.
Samozřejmě ale platí, že by se obzvlášť masáže s anti-aging či zeštíhlujícím účinkem měly pravidelně opakovat (některé po čtrnácti dnech, jiné třeba po měsíci). Určitou změnu sice uvidíte hned napoprvé, aby ale vydržela co nejdéle, je třeba terapii zopakovat.
Pozor na slevy
Nenechte se ale zmást a rozhodně hned nekupujte balíček deseti ošetření, ať už je jakkoli výhodný. Nejprve je třeba si salon, terapii, ale i terapeuta vyzkoušet a pak se teprve rozhodnout, zda se sem chcete vrátit. V opačném případě by se vám mohlo stát, že si nakoupíte deset masáží, a po té první zjistíte, že se vás terapeutka dotýkala na příliš intimních místech, že páchla potem místo vonných svíček, nebo že vám po místních olejích naskočila vyrážka a už vás tu nikdy nikdo neuvidí. Takže jste spoustu peněz neušetřili, ale spíš vyhodili oknem.
Opatrní buďte také při nákupech masáží přes různé slevové portály. Ceny procedur tu bývají extrémně nízké, což může znamenat dvě věci - buď je na tom salon tak špatně, že musí snížit ceny na minimum, aby sem vůbec někdo přišel, nebo prostě ušetří na něčem jiném - možná zaměstná méně zkušené, tedy levnější maséry, nebo vás nepustí do sprchy, abyste mu neplýtvali vodou, nebo vás místo dvouhodinového rituálu pošle domů už za třicet minut.
Dobře si proto rozmyslete, komu svěříte nejen své peníze, ale hlavně své tělo.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
10 nejzajímavějších faktů o parfémech: Znáte je?
Úklid v kosmetické taštičce: Jak dlouho vydrží líčidla?
Co byste měli vědět než si koupíte další balenou vodu