reklama

Úklid v kosmetické taštičce: Jak dlouho vydrží líčidla?

Jak dlouho vydrží přípravky, které máte v kosmetické taštičce? A nejsou ty vaše už náhodou prošlé?

Foto: Bobbi Brown

Jaké šminky budete mít ve své kosmetické taštičce je jen na vás, nikdy by jich tam ale nemělo být víc, než kolik jich doopravdy používáte. Pak se totiž může snadno stát, že projde její lhůta spotřeby a vy si prošlým make-upem způsobíte nepříjemný ekzém.

Prošlý přípravek nemusí způsobit nějaké zdravotní komplikace hned, jakmile vyprší lhůta na obale, někdy jen změní svoji konzistenci, čím dál hůř se s ním manipuluje, méně vydrží, hydratační rtěnka najednou nehydratuje, a stíny se po pár minutách začnou drolit. 

Ženy těmto "příznakům" často nevěnují pozornost a produkt používají tak dlouho, dokud jim pleť opravdu nepokazí. A co víc, někdy je ani nenapadne, že za vyrážku či pupínky může prošlý make-up, svádějí to na nedostatek vitamínů, na klimatizaci, na stres a podobně.

Pojďme si tedy říct, jak dlouho jednotlivé produkty vydrží, a kdy je lepší se s nimi rozloučit:

Make-up, korektor, pudr

Jsou-li tyto přípravky na bázi vody, vydrží 12 měsíců, jsou-li na olejové bázi, vydrží 18 měsíců.

Že s nimi není něco v pořádku, poznáte například tak, že na obličeji vypadají hutně, nelze je rovnoměrně nanést a tvoří mapy. Znamená to, že se jednotlivé složky přípravku začaly oddělovat, nedrží pohromadě, a to je nejvyšší čas je vyhodit.

Déle také vydrží přípravky, do nichž nesaháte prsty - produktů v kelímku tedy nanášejte štětečkem nebo třeba vatovou tyčinkou. Vůbec nejlepší jsou produkty s pumpičkou, do nichž nejde vzduch, a tak nevysychají, a nedostávají se k nim bakterie.

Tvářenka a oční stíny

Pokud používáte pudrovou tvářenku a pudrové stíny, měly by v pohodě sloužit celé 3 roky.

Vyhoďte je, pokud se jejich třpytky už netřpytí a barvy nejsou tak jasné, jak bývaly. Dejte si pozor na velké palety očních stínů, které rozhodně nestihnete spotřebovat, pokud každý den nelíčíte ještě pět svých kamarádek. Mnohem lepší je kupovat co nejmenší balení, a ideálně vlastnit jen dva odstíny.

Krémová líčidla

Krémové nebo tekuté tvářenky a stíny zpravidla vydrží 12 až 18 měsíců.

Pokud začnou na obličeji vypadat umaštěně, zahoďte je. Jednou za čas je dobré setřít papírovým ubrouskem jejich horní vrstvu, abyste pořád dokola nemíchala povrchové nečistoty s čistým výrobkem. Anebo si pořiďte krémová líčidla v tubě, která nevysychají a nedostane se k nim vzduch, ani bakterie.

Tužky na oči i na rty

Vyměňte je po 18 měsících.

To, že se s konturovací tužkou najednou špatně maluje, neznamená, že je nekvalitní, ale že je zřejmě prošlá, respektive vyschla. Tužky je třeba často ořezávat, abyste se zbavila špíny a malovala čerstvým produktem. Pokud jste měla nějakou oční infekci, vyměňte hned i všechny produkty, které jste na oči používala - bakterie na nich totiž mohly ulpět.

Řasenky

Možná že je používáte rok, ale vyhodit byste je měla už po 2 až 3 měsících.

Oči jsou obzvlášť citlivé, a tak není radno si s produkty na jejich zkrášlování zahrávat a používat je déle, než je uvedeno na obale. U řasenky přitom poznáte celkem snadno, že už dosluhuje. Jednoduše tolik neprodlužuje a nezvýrazňuje, může zanechávat cucky a také se snadněji rozmazává - najednou máte kolem očí věčně černé fleky. Aby vám řasenka nedosloužila ještě dřív, nikdy kartáčkem v tubě nepumpujte nahoru a dolů. Tím do ní jen dostáváte vzduch a ona rychleji vysychá.

Rtěnky, lesky na rty

Vydrží 18 měsíců.

Jestliže řasenka voní jinak, než jste zvyklá, případně nevoní vůbec, vyhoďte ji. To samé proveďte s lesky, které mají roztřepené štětečky či hodně opotřebované aplikátory. K nanášení přípravku z kelímku je i tady lepší štěteček, prodloužíte tak jeho životnost.

Štětce

Mohou vydržet i 10 let.

Když štětec po použití zase jen tak hodíte do taštičky, nemůžete se pak divit, že má roztřepené konce, nebo že vás pleť po jeho použití svědí či pálí. Pokud ho ale po každém použití, nebo alespoň jednou za týden umyjete šamponem, mýdlovou vodou či speciálním sprejem určeným právě k tomuto účelu (prodává například Sephora), může vám štětec vydržet v perfektním stavu i dlouhá léta. Samozřejmě mluvíme o tom s přírodními štětinami.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Trendy v manikúře: Jaký tvar a barva se teď nosí?

5 věcí pro dokonalý make-up: Jak s nimi zacházet?

Půst není pro každého. 7 věcí, které byste měli znát

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama