reklama

Hubnete, abyste byli šťastní? Pravděpodobně nebudete

Možná si občas říkáte, že kdybyste byla hubenější, byl by váš život jednodušší, šťastnější, zábavnější. Tím si ale zdaleka nebuďte tak jistá. Takhle to totiž nefunguje.

Foto: Isifa.com

Jestliže vás trápí pár (nebo hodně) nadbytečných kil, asi vás už někdy v životě napadlo něco podobného: "Kdybych byla hubenější, určitě by si manžel nenašel milenku." Nebo: "Kdybych nebyla tak tlustá, určitě by si mě ten kluk u baru všiml." Ale věřte, že vaše váha nemá až takový vliv. Nemění svět.

Jestliže se trápíte hlady nebo cvičením, které vás k smrti nebaví, jen proto, že si myslíte, že když zhubnete, budete najednou šťastnější, pak toho nechte a smiřte se svým tělem, naučte se ho mít ráda. To je někdy mnohem jednodušší než shodit pár kilo. (Samozřejmě pokud vaše hmotnost ohrožuje vaše zdraví, je na místě s tím co nejdřív začít něco dělat.) 

Lidé, kteří váží víc, než by si představovali, se často úplně zbytečně užírají výčitkami, sami sebe ponižují a váha se pro ně stala středobodem vesmíru. Často upadnou do nebezpečného koloběhu - tělo, které se trápí, rozhodně nehubne, spíš naopak, a pak se může snadno stát, že díky zbytečně způsobeným depresím se dostane do situace popsané výše v závorce.

Tělo versus štěstí

Na jednu stranu máte pravdu, některé věci jsou jednodušší, když je člověk štíhlý jako proutek. Například vyjde snadněji schody, nebo může nakupovat v oddělení pro teenagery, když v dámském nic nemají. Ale bez toho se dá celkem dobře žít.

Pojďme si konečně říct, že nové štíhlejší tělo vám pravděpodobně nepřinese úplně nový život. Ano, může, v některých případech se opravdu stane všechno, co si člověk za svého "tlustého" období vysnil. Ale víte, jak to je - některé stírací losy jsou také občas výherní, ale není jich mnoho.

Čtěte také: Záporné kalorie: Čím víc jíte, tím víc hubnete

"V mých hubených fantaziích jsem byla dobře oblečená a spokojená. Měla jsem víc přátel, byla jsem samé rande. Na večírcích jsem se nebála tancovat, a dokonce jsem si na ně oblékala krátké sexy šaty. Nebála jsem se jít se svým imaginárním klukem do bazénu v bikinách. Jenže pak přišla realita," vypráví pětatřicetiletá Petra, která léta trpěla nadváhou.

"Konečně se mi podařilo zhubnout tak, jak jsem chtěla. Ale to ostatní nějak nepřicházelo. Neuvědomila jsem si, že jsem spíš introvert, který se nerad seznamuje s novými lidmi, takže jen těžko můžu najednou mít víc přátel. Nedošlo mi, že mě hlučné večírky vlastně nebaví a že neumím tancovat. A když jsem si našla kluka, nesnášel veřejná koupaliště. Zkrátka jsem sice zhubla, ale byla jsem to pořád já, s těmi samými problémy. Jen jsem byla menší."

A co víc, některé problémy přibyly. Petra sice najednou byla spokojená se svou postavou (i když také ne úplně - její prsa se tou ztrátou hmotnosti úplně vyfoukla), ale o to víc začala řešit svůj obličej. Připadalo jí, že má moc velký nos, povislá víčka...

Co z toho vyplývá?

Že na hubnutí není nic špatného, pokud od něj neočekáváte víc, než je ztráta několika kilogramů. Pokud zhubnete, budete vypadat jinak (ne nutně lépe!), ale nestanete se jiným člověkem. Pokud vás tedy trápí, že nemáte přátele, že nemáte partnera, že nejste středem pozornosti, nebo že jste v kolektivu neoblíbená, nejprve se pořádně zamyslete nad tím, jestli to náhodou není vina některých vašich vlastností. 

Zkrátka neobviňujte svoji váhu ze všech svých životních trápení. Teprve až se naučíte tomuto přístupu, můžete se vrhnout na hubnutí. A jak už bylo řečeno - jedině vnitřně spokojený člověk může zhubnout celkem snadno.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co může za vaši dnešní náladu? Barva vašeho oblečení

Upravené obočí změní celý obličej. Ale jak?

Diety a projímadla aneb Jaký máte vztah k jídlu?

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama