reklama

7 tipů pro krásný a zářivý úsměv!

Nechcete ukazovat zuby? Máme sedm tipů, které váš chrup rozzáří a vy se budete usmívat jako hollywoodská hvězda

Foto: Profimedia.cz

Krásný a zdravý chrup je naší vizitkou. Denně se smějeme, jíme, mluvíme a líbáme. Dodržujte sedm pravidel a ukazujte své zuby celému světu na obdiv.

Krásný a bělejší úsměv dnes není problém. Snadno si necháme zuby opravit v moderních zubních ordinacích a případné vady na kráse vyřeší stomatologická estetika nebo dentální hygienik. Pokud vynecháme jídlo, které stav zubů zhoršuje, je třeba dbát na dostatečnou a kvalitní péči. Trocha snahy a předejdeme kazům a parodontóze.

Kvalitní nástroje jsou základ

Není třeba kupovat elektrické kartáčky, kvalitní zubní kartáček je velmi nenápadný a docela levný. Správný kartáček má malou hlavičku s rovnými nebo mírně vyklenutými štětinami. Hustota štětinek by měla být akorát. S jemným se lépe manipuluje a hustší se popere snadno s povlakem. Nejlépe se drží takové, co vypadají jako dětské. Rozhodně ovšem musíme koupit měkký kartáček, aby nám neničil dásně. Ani správný kartáček nic neudělá se špatnou technikou!

Nechte si poradit s technikou

Přiložíme kartáček na rozhrání zubu a dásně a jemně s ním pohybujeme ze strany na stranu. Můžete zkusit i kroužit, ale je třeba opravdu netlačit. Tím rozrušíme povlak a sjedeme směrem k okraji zubu. Tak bychom si měli pohrát s každým zubem. Mezizubní prostory vyřešíte vhodným mezizubním kartáčkem nebo zubní nití. Určitě bychom neměli zuby mučit kartáčkem v horizontální poloze, protože budeme namáhat dáseň, která se snadno zanítí.

Nemějte strach z chemie

Nenechávejte nic náhodě a používejte kvalitní pasy, ústní vody a zubní kúry. Vše obsahuje potřebné fluoridy, které zuby potřebují. Bělení působí antibakteriálně a pomáhá s citlivostí dásní.  Při výběru pasty musíme dbát na obsah fluoridu, jehož hodnota by měla být asi 1000 - 1500 ppmf. Předejdete kazivosti zubů až o 20 procent. Pokud si necháte v puse nastřádat zubní kámen, pomůže vám jen dentální hygienička, která nečistoty odstraní pomocí laseru.

Výměna kartáčku je nutná

Po třech měsících  bychom kartáček měli měnit, protože je kontaminovaný bakteriemi a opotřebovaný. Snižuje se stírací efekt a dochází k poškozování zubní skloviny. Používáním dochází k opotřebování štětin a jejich konce se lámou. Mohli bychom ublížit našim dásním. Pečlivější z nás by měli kartáček měnit jednou za měsíc.

Jazyk potřebuje také péči

Chcete předejít zápachu z úst? Je třeba čistit i jazyk. Bakterie musíme vyhnat nejen ze zubů, ale i z jazyka. Jazyk vylučuje toxiny. Přirozeným antibakteriálním roztokem jsou sliny. Produkci slin ovlivňuje nedostatek vitamínů, stres nebo užívání antidepresiv. Pokud patříme do jednoho z případů, musíme se o jazyk dobře postarat.

Pozor! Krvácí vám dásně!

Při čištění vám krvácí dásně? To může mít více příčin. Určitě nestačí jen přestat tlačit na kartáček, ale měli byste vyrazit k vašemu zubaři, který vám poradí s případnou léčbou. Když se tím budete dostatečně zabývat, vyvarujete se kazu nebo parodontóze. Lékař vám vysvětlí, kdy je krvácení normální a kdy je třeba vyhledat odbornou pomoc.

Svěřte se do rukou odborníka

Chcete mít zářivý chrup? Určitě se poraďte se stomatologem. Při bělení u profesionála jste neustále pod dozorem a zubům se nemůže rozhodně nic stát. Po devadesáti minutách je váš chrup zářivý a oslňující. Jde o metodu, kdy gel na vašich zubech bude laserově ozářený několik vteřin. Další metodou je domácí bělení, kdy vám stomatolog zhotoví plastový nosič. Po čtrnácti dnech užívání jsou patrné výsledky. Pokud se vyvarujete černému čaji, kávě, červenému vínu, cigaretám a barevným jídlům, bude váš úsměv neodolatelný.

 

 

 

 

 

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama