reklama

Nejčastější omyly o zdraví? Znáte je? My ano

I když žijete zdravě, podle nejznámějších pokynů, možná ignorujete klíčové zásady

Uzeniny ani červené maso téměř  neznáte, zato máte rádi saláty, ryby a drůbež. Pravidelně cvičíte a váhu denně nehlídáte, cítíte se prostě dobře. Přesto možná pár chyb děláte. Je potřeba o nich vědět a dát si na ně pozor!

Pamatujte si, že nikdy nesmíte trpět pocitem hladu. Nebudete zdraví, když budete jíst málo.Naopak je potřeba jíst nejméně pětkrát denně po dvou až třech hodinách. Podobnou pozornost věnujte pití. Nepoužívejte granulované ani doslazované sáčkové ovocné čaje a vypijte tolik, abyste na 10 kg váhy dodali tělu 4 dcl tekutiny denně bez ohledu na pocit žízně. Snídejte kvalitně a nejpozději půl hodiny poté, co jste vstali.

Načasování poslední večeře

Velkým mýtem je poslední jídlo v pět hodin odpoledne. Večeři si naplánujte nejpozději dvě až tři hodiny před spaním a měla by obsahovat například bílkoviny, ryby a celozrnné pečivo. Pokud je ve vašem jídelníčku základním jídlem salát, který si však nepřipravíte sami, ale chodíte na něj do restaurací, dopouštíte se dalšího omylu. Díky často přidaným sýrům, zálivkám a krutonům obsahuje takové jídlo množství nasycených tuků, že by bylo stejné dát si hamburger.

Žádné strachy ze svalů

Pozornost není však potřeba věnovat pouze skladbě jídelníčku, naše zdraví podstatně ovlivňuje též stav chrupu. Nejvíce podceňován bývá zánět dásní, kterým trpí po padesátém roce věku přes 40 procent lidí. Přestože jde o závažnou bakteriální infekci, která může napadat nejen zuby, ale i kost a je základní příčinou ztráty chrupu, většina z nás jí nevěnuje přílišnou pozornost. Bakterie se však mohou dostat do krve a dokonce způsobit chronický zánět jiných orgánů.

Rozšířeným omylem u žen je též pocit, že posilováním získají příliš mnoho svalové hmoty. Vzhledem k tomu, že v genetické výbavě nemají zakódován růst svalů, dojde ke zdravému odbourávání vnitřního tuku a tím je sníženo riziko kardiovaskulárních onemocnění.

V našem těle prostě souvisí všechno se vším, a proto ke svému zdraví musíme přistupovat komplexně. Pravidelný denní režim, schopnost vyvarovat se zbytečnému stresu, pohyb a spokojenost se sebou samým je nejlepší cestou k pohodě a celkovému zdraví.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama