reklama

Najít práci v padesáti je těžké. Pomůžeme vám

V době, kdy se kvůli ekonomické krizi pořád jen šetří, restrukturalizuje a propouští, je hledání nové práce velmi náročné. S přibývajícím věkem navíc šance ještě klesají a po padesátce už jsou téměř nereálné.

Foto: Žena

V době, kdy se kvůli ekonomické krizi pořád jen šetří, restrukturalizuje a propouští, je hledání nové práce velmi náročné. S přibývajícím věkem navíc šance ještě klesají a po padesátce už jsou téměř nereálné.

Pokud řešíte podobný problém, následující rady by vám mohly pomoci zvýšit svoji šanci při hledání nového místa:

1. Zdůrazněte přednosti svého věku

V současné době zastává mnoho zaměstnavatelů mylný názor, že člověk po dosažení věkové hranice padesáti let není pro jejich společnost platný v takové míře, jako výrazně mladší uchazeč. Lidé v tomto věku však naopak do pracovního kolektivu přináší mnoho pozitiv. Obvykle už nedělají chyby z nepozornosti a ukvapenosti, každou situaci si dobře rozváží a mají zdravé pracovní tempo.

Zároveň jejich přítomnost v pracovním týmu obvykle znamená redukci nezdravé soutěživosti na pracovišti. Rozhodně byste neměli zapomenout všechny tyto výhody před potenciálním zaměstnavatelem zmínit.

2. Vzdělávejte se

Pokud si přejete získat po dosažení věkové hranice padesáti let nové zaměstnání, neměli byste podceňovat další vzdělávání. Přece jen už je to nějaký pátek, co jste opustili školní lavice a není od věci podívat se, co je ve vašem oboru nového.

Určitě ale není špatné ani absolvovat jazykové kurzy či programy na výuku práce s počítačem. Zároveň máte možnost pročítat naučné knihy z oboru či navštěvovat nejrůznější rekvalifikační kurzy. Ty probíhají velice často v pozdně odpoledních či večerních hodinách a trvají obvykle hodinu a půl. Pokud své znalosti a schopnosti potřebujete osvěžit intenzivněji, můžete se poohlédnout rovněž po školeních. Ta se většinou konají dva dny, a to o víkendu.

3. Sledujte internet

Nemáme přitom na mysli jen inzeráty o volných pracovních pozicích a výběrových řízeních. Na internetu totiž vždy najdete dostatek informací o firmě, u níž si přejete získat zaměstnání. Mladí lidé jsou zvyklí hledat denně celou řadu informací pomocí internetu a umí se zde pohybovat velice dobře. Je tedy téměř jisté, že si veškeré dostupné informace o společnosti prostřednictvím internetu opatří.

Nenechte se od nich tedy zahanbit a mějte stejný přehled. V první řadě si velmi dobře projděte webovou prezentaci zvolené firmy. Udělejte si z ní poznámky a napište si vše, co by vás zajímalo a na pohovoru se pak neváhejte zeptat. Dáte najevo nejen svou znalost, ale i zájem.

DOPORUČUJEME: Pětina lidí zažívá v práci šikanu

Zároveň se na základě informací uvedených na webových stránkách společnosti můžete alespoň zhruba připravit na případné dotazy, které budete možná muset u osobního setkání zodpovídat. Vymyslete si také otázky, které dají najevo váš zájem o pracovní pozici a spolupráci s firmou.

4. Napište kvalitní motivační dopis

Mnohé nabídky zaměstnání žádají po uchazečích o práci motivační dopis. Vzhledem k tomu, že je to spíše trend posledních let, je možné, že při hledání svého předchozího zaměstnání jste se s takovou žádostí nesetkali. Pro uchazeče ve věku nad padesát let je tento požadavek však ideální. Vzniká zde totiž prostor pro prezentaci všech zkušeností a znalostí, které za svůj osobní i pracovní život nasbírali.

To je jedna z věcí, v rámci kterých mají lidé středního věku nad mladými uchazeči nespornou výhodu. Zjistěte si proto konkrétní požadavky na pozici, o kterou se ucházíte. V motivačním dopise zmiňujte pouze věci, které s těmito požadavky korespondují a úzce souvisí.

ČTĚTE TAKÉ: Tři praktické tipy, jak blufovat při vyjednávání platu

Snažte se maximálně dodržet logickou návaznost textu a zbytečně při psaní neodbočujte. Myslete také na to, že posílat všem firmám stejný motivační dopis rozhodně není ideální. Naopak je vhodné obsah poupravit v závislosti na tom, na jaké pracovní místo a do jaké společnosti se hlásíte.

5. Pozor na stručnost

V dnešní době obvykle požadují zaměstnavatelé před osobním setkáním zaslání strukturovaného životopisu. Ten často svádí k přílišné stručnosti, které byste se však rozhodně měli vyvarovat. Naopak tento způsob prezentace využijte ve svůj prospěch a uveďte v životopisu vše, co jste se již v rámci zaměstnání naučili.

"Padesátiletí uchazeči o zaměstnání za sebou mají obvykle již dvacet či třicet let pracovního života. Za tu dobu se naučili mnoho věcí a v celé řadě úkonů mají tedy nesporně více jistoty než mladí uchazeči," říká Petr Temelkov, hlavní analytik poradenské společnosti DataLife. "Neměli by proto v životopisu uvádět pouze rok a místo jejich dosavadních pracovních zkušeností. Vždy by měli doplnit také pracovní pozici, velikost pracovního týmu a svou náplň práce," dodává Temelkov.

--------------------------------------------------------------------------------

Kde hledat volná pracovní místa?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Manžel přišel o práci a novou nehledá. Co mám dělat?

10 zaručených rad, jak uspět při pohovoru

Akné u dospělých? Zbavte se ho zvýšením imunity


reklama
reklama
reklama
reklama
reklama