reklama

Jak poznáte, že vás kolegové v práci nesnáší?

Máte pocit, že vás vaši kolegové nemají rádi? Máme pro vás pár tipů, jak to zjistit.

Foto: Thinkstock

Zatímco někteří kolegové v práci se ani nesnaží nevraživost vůči vám skrývat, jiní skutečné pocity pro jistotu skrývají. A dělá to tak většina lidí. Nikdo si totiž nechce komplikovat práci a ohrozit kariéru.

Podle psychologa Lynna Taylora jsou takové vztahy v práci nežádoucí překážkou a je třeba je změnit dříve, než bude pozdě. "Samozřejmě je nemožné, aby vás všichni kolegové měli rádi. Přesto byste se měli snažit být ke svým spolupracovníkům otevření a přátelští," dodává Taylor.

A jak poznáte, že vás vaši kolegové nenávidí? Zde je deset varovných signálů, které ve spolupráci s odborníky sestavil web Business Insider.

1) Věřte svému pocitu

Nelíbí se vám tón nebo způsob, jak s vámi kolega v práci komunikuje? Nevěšte hlavu, nemusí to ještě nic znamenat. Třeba jde jen o váš úhel pohledu a osobní nastavení. Začněte si všímat, jestli se stejně chová i k ostatním. Pokud zjistíte, že je negativní pouze vaším směrem, zřejmě vás opravdu moc nemusí.

2) Nenavazuje oční kontakt

Nedívá se vám do očí? Pak vás buď nemá rád, nebo vás nerespektuje. "Bojí se, že jeho nepřátelství odhalíte a volí cestu nejmenšího odporu. Dívá se raději všude kolem," vysvětluje Taylor.

3) Vyhýbají se vám

Pokud vás kolegové míjí, když třeba čekáte na výtah nebo zavítají do kuřárny, až po té, co vy ji opustíte, pak se vám nejspíš vyhýbají zcela úmyslně.

4) Nevšímají si vás

Celkem jasným signálem je i to, že vás nezdraví, když dorazíte do práce nebo nepopřejí hezký večer, když odchází.

5) Nekomunikují s vámi

Snažíte se s kolegy komunikovat, ptáte se například, jak se mají a dostává se vám pouze jednoslovné zkratkovité odpovědi? I to může značit, že nejste kolegovi moc příjemní. 

6) Zkřížené ruce na prsou

Hodně toho odhalíte i tím, že budete pozorovat kolegovy gesta a postoje. Pokud v komunikaci s vámi dotyčný zkříží ruce na prsou, pak se zamyslete. Zřejmě totiž není vaším skalním fanouškem. 

7) Nevyhledávají osobní komunikaci

Pokud vás vaši kolegové nemají rádi, budou s největší pravděpodobností vyhledávat všechny možné způsoby, jak s vámi komunikovat jinak než osobně. Sedíte nablízku, a přesto domlouváte po skypu nebo mailu? Pak to vypadá, že kolegové vyhledávají všechny možné způsoby, jak s vámi komunikovat jinak než osobně.  

8) Nezajímají se o váš osobní život

Vaši kolegové se mezi sebou běžně baví o svých dětech a koníčcích, s vámi ale podobný typ rozhovoru nikdy nevedou? Proč by to dělali. Nezajímá je. A pokud vás nemají rádi, ani nečekejte, že s vámi skočí po práci na víno.

9) Neustále s vámi nesouhlasí

Máte pocit, že vám kolegové skáčou do řeči ještě před tím, než jste stačili dokončit myšlenku. S největší pravděpodobností za to mohou zkreslené představy o vás. I když navrhujete skvělé věci, mají tendenci je zavrhnout, protože vás nemají rádi. 

10) Nesmějete se spolu

Smích je podstatnou součástí života a práce není výjimkou. Vtipkování a humor dokáže stmelit kolektiv víc, než co jiného. V okamžiku, kdy dobrá nálada ve vaší přítomnosti klesá, evidentně není něco v pořádku. Zřejmě se s vámi vaši kolegové necítí příjemně.

Stach: Nenechám si vzít radost ze života. Dnes jsem klidnější, věda nám dala řešení | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama