Nestíháte? Víme, kde vzít čas navíc
Za to, že nic nestíháte většinou nemůže špatná organizace času. Spíš jím zbytečně a nevědomky mrháte. My víme kde.
Často si myslíme, že za to, že věčně nestíháme, může špatná organizace času. Obviňujeme pak sami sebe, že si povinnosti neumíme lépe naplánovat a své plány dodržet. Chyba je ale v něčem jiném.
Je dost možné, že všechny vaše organizační triky a efektivní seznamy povinností jednoduše nefungují. Čas zkrátka plyne úplně stejně nezávisle na vašich seznamech "to-do". Proto je třeba zamyslet se spíš nad tím, čím svůj čas zbytečně ztrácíte. Co tedy dělat a nedělat?
Nenechte se rušit
Děláte na nějaké práci a v tom za vámi přijde kolegyně, jestli jí neumíte pomoct třeba s kopírkou. Potom vám blikne e-mail a vy se hned podíváte, kdo vám píše, abyste náhodou neprošvihli něco důležitého. Pak vám zvoní telefon, elektrikář se přijde zeptat, které že světlo tu nesvítí a jedno, i když vteřinové, vyrušení se kupí a za celý den dají dohromady třeba hodinu.
Úplně vyhnout se tomu asi nejde, ale můžete to eliminovat třeba tím, že slušně řeknete, že přijdete pomoci za chvíli, nebo se omluvíte, že teď zkrátka musíte urgentně něco dodělat, jinak vás šéf zabije. Abyste nemusela své kolegy odmítat pořád, zkuste si se svou prací zalézt někam, kam na vás tak lehce nemůžou. Nebo si prostě vezměte sluchátka - třeba radši řeknou někomu jinému, aby se vás nemuseli domáhat.
Zvolněte
To, co nejvíce spěchá, často nemusí být nutně to nejdůležitější, což si málokdy uvědomujeme. Často chceme splnit ty úkoly, které jsou sice nálehavé, ale vlastně ne důležité, a ty, na kterých opravdu záleží, potom stojí. Jedině když se naučíte rozlišovat mezi důležitým a nedůležitým, začnete mít svůj čas skutečně pod kontrolou.
Mimochodem, obvykle také platí pravidlo, že čím více spěcháte, tím méně máte času. Máte-li pocit, že toho máte moc a nikdy to nemůžete stihnout, opravdu to nestihnete. Když ale zvolníte a nebudete pracovat pod stresem, najednou začnete vše zvládat mnohem lépe a paradoxně i rychleji.
Seznam úkolů zahoďte
Stres si často způsobujeme sami tím, že si ve strachu, abychom na nic nezapomněli, neustále píšeme seznamy toho, co všechno máme dnes udělat. Obzvlášť pokud seznam začíná datem, kdy chceme mít všechny následující body splněné, působí spíš depresivně něž užitečně, protože na konci dne zjistíme, že nám stejně zbylo několik neodškrtnutých povinností, a tak je odkládáme a odkládáme.
Takže: Seznamy si buď nepište vůbec, anebo si splnění každého úkolu časově rozvrhněte, přičemž ale uvažujte opravdu reálně. Pokud si ráno vytvoříte časový itinerář celého dne, budete vědět, že od tří do čtyř musíte vytvořit prezentaci pro šéfa, že od pěti do šesti musíte mýt okna, nebo že se od sedmi do osmi musíte věnovat kamarádce. Úkoly budou časově ukotvené, tedy reálné, nebudou se jen tak vznášet kolem vás, aniž byste do poslední chvíle věděla, jestli na ně dnes dojde nebo ne.
Čtěte také: 4 kroky pro zvládnutí stresu: Vyzkoušejte je!
Nebojte se ani část úkolů prostě vyškrtat, pokud jsou nedůležité a jen je pořád odkládáte. Anebo ještě lépe: udělejte to tak, aby za vás úkoly udělal někdo jiný. Zapomeňte na to, že si radši všechno uděláte sami, aby to bylo správně - takovým stylem byste se až do smrti nezastavili. V práci najděte člověka, který danou činnost zvládne lépe než vy, a třeba si s ním některé povinnosti, které zase jdou rychleji vám, vyměňte. Delegujte i doma - na mytí oken si pozvěte firmu nebo paní na úklid, umýt nádobí klidně zvládne i manžel nebo děti.
A hlavně - rozdělte svůj čas na pracovní a osobní a prolínejte je jedině v těch nejzávažnějších případech. Ti nejlepší mamažeři nikdy nezůstávají v práci poslední a neposílají maily ve tři hodiny ráno. V práci se svým povinnostem věnují naplno, nenechají se rušit, nevisí na Facebooku, a tak mají nejen hromadu peněz, ale i volného času.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nevíte, co chcete? Máme 5 tipů, jak to zjistit
Je mi padesát - jsem už úplně odepsaná?
Jste zadaní? A nezapomínáte na svůj volný čas?