reklama

Praktikuju sex po internetu: A je to vůbec nevěra?

"Holky, děsně mě baví sex po internetu. Kdy si s neznámým popisuji erotické hrátky a u toho se vzruším. Takhle vypadá má nevěra svému muži. Dobrý, co?" Marta.

Foto: Profimedia.cz

„Holky, děsně mě baví sex po internetu. Kdy si s neznámým popisuji erotické hrátky a u toho se vzruším. Takhle vypadá má nevěra svému muži. Dobrý, co?", Marta.

Marta je jednou z mnoha zadaných žen, které se oddávají virtuálnímu sexu. Asi nemá smysl dopodrobna popisovat, co všechno se mezi její a jeho klávesnicí odehrává. Pojďme se spíše zamyslet proč: Většina uživatelů internetu hledá na síti sex. Důvod? Je anonymní, nezávazný, dovoluje vyzkoušet vše. Bývá zpestřením, únikem, relaxací a hlavně má nulová zdravotní rizika. Může vést sex po internetu k závislosti?

Znamená to snad, že se fyzická láska brzy přesune z ložnic do počítačů? A může vést sex po internetu k závislosti?

Rozhořčení manželé a manželky v USA každý rok podávají žádosti o rozvod se svými hříšnými partnery. Důvod? Nevěra! Žádného z nich nepřistihli v posteli "in flagranti", ale jejich polovičky často své milence nikdy neviděly živě, a to je možná mnohem závažnější. Cybersex, virtuální sex nebo sex po internetu je ale také SEX. "Je podstatné vědět, že cybersex zahrnuje celou škálu chování, od hledání informací v rámci sexuální výchovy a osvěty, přes hledání partnera až po netradiční praktiky či porno různého typu," tvrdí Martina Venglářová, psychoterapeutka z pražského sexuologického centra GONA. Podle studie psychologů ze Stanfordovy a Duquesneovy univerzity propadlo v roce 2005 posílání "sexuálně-chtivých" zpráv po internetu přes 200 tisíc Američanů. Jsou závislí na internetovém sexu. Virtuální "droga" jim způsobuje zdravotní i společenské obtíže.

Klávesnicový sex

Šanci uspět má kdokoliv, s vizáží jakoukoliv. Stačí si vymyslet chytrou přezdívku a náležitě vykreslit své pomyslné přednosti. Anonymita umocňuje otevřenost a dává prostor touze splnit si na internetu i ta nejtajnější přání! Co na tom, že na druhém konci státu či světa sedí u počítačové klávesnice obtloustlý chlapík s roztrhanými ponožkami na nohou a lahváčem v ruce? A propos, kdo jsou vlastně ti, kteří nejčastěji vyhledávají erotiku na internetu? "Jsou to lidé, kteří virtuálním sexem řeší nepřítomnost partnera  - buď ho vůbec nemají, nebo jsou od něj značně vzdáleni.

Nebo naopak, sexu se jim ve vztahu nedostává, partner je nedokáže náležitě uspokojit či léta společně strávená zapříčiní ztrátu apetitu vůbec. Internet využívají také lidé, kteří mají nedostatek sexu nebo lidé stydliví. Na internetu mohou najednou zkusit něco, nač si jinak netroufnout. Možná jsou to i lidé, u kterých jde o uspokojení deviantních potřeb a jejich stálý partner je neakceptuje, nebo o nich ani neví."

Výhodou cybersexu oproti běžné masturbaci je přitom možnost "popovídat si" s někým druhým a také to, že očima většiny není považován za nevěru. Ale "Obecně se dá říct, že to nevěra skutečně není. Při navazování bližších vztahů přes seznamku už bych to ovšem za nevěru považovala," tvrdí Martina Venglářová.

Závislost? Ano!

Příliš mnoho cybersexu škodí. Nalézt hranici mezi tím, kdy je užívání internetu k sexuálním účelům ještě v normě a kdy už nikoliv, je ovšem mimořádně složité. Zdaleka totiž nejde jen o počet hodin, které sexuchtivci tráví před počítačovým monitorem. Je to logické: potřeba sexu a sexuálního uspokojení je u každého jiná nejen v reálném životě, ale i v tom virtuálním. Takto snadno to tedy soudit nelze.
Psycholožka Martina Venglářová se domnívá, že závislost na cybersexu vzniká v okamžiku, kdy začne člověku narušovat běžný život a vztahy. "Z praxe znám případy, kdy partner sedí do dvou tří hodin do rána u počítače, zatímco partnerka marně čeká v ložnici. Reálný sex neprovozují," říká.

Není divu, že internetový život, potažmo sex, v takovém případě ničí ten reálný: "Pokud cybersex jednoho z dvojice pobuřuje, nesouhlasí s ním a chápe ho jako nevěru, je samozřejmé, že dochází ke krizím. Kromě toho, u cybersexu vždycky hrozí riziko zamilování, logicky se pak ztrácí zájem o skutečného partnera." Jestli se čas od času oddáváte sexuálním hrátkám na internetu, zvažte, jestli je nutné se o tyto "radovánky" dělit s partnerem, případně jakou formou a v jakou dobu. "Pokud někdo provozuje autoerotiku s doprovodem internetu, není nezbytně nutné o tom doma hovořit," uzavírá Martina Venglářová.  Souhlasíte, nebo byste si o tom se svou láskou raději promluvili?

Sex - nejvyšší slast, neporovnatelná a nenahraditelná činnost, bez níž se prostě nedá žít. Nebo pěkná nuda, kterou vyměníte za chvilku u počítače. Jak to máte vy?

Máte podobnou zkušenost? Vlastní, nebo jen z doslechu?

Co si o tomto tématu myslíte vy? Povídejte...

Tento a další podobné soukromé problémy bude už tento čtvrtek řešit Dámský klub na rádiu Frekvence 1. Váš názor tak možná zazní i na vlnách tohoto rádia.

 


 

Dítě roku 68 a brutalistní klenot. Mohutnost InterContinentalu zjemňuje nádvoří | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama