reklama

Hubnete? Nebojte se pečiva

Pečivo nemusí být náš nepřítel, když chceme zhubnout. Jen musíte vědět, jaký při hubnutí zvolit druh chleba.

Pokud držíme dietu nebo spalujeme sportováním kalorie, musíme si hlídat dostatek bílkovin, obsah tuků a sacharidů. Každá dieta by měl být vyvážená, aby tělo mělo dostatek všeho.

Při sportování je jasné, že tělu je třeba dodat energii, jinak jsme přes den unavení a bolí nás hlava. S tím souvisí také množství sacharidů v jídle, které často podceňujeme.

Pečivo je zdroj sacharidů

Pečivo je zdrojem sacharidů a bez nich to také nejde. V bílém pečivu je jen energie a celozrnné obsahuje vlákninu, která je při hubnutí nezbytná. Určitě není méně energetický, ale výhodu rozhodně má. Celozrnnost v chlebu, tedy nečisté obilné zrno, má několik vrstev, které jsou bohaté na vlákninu a vitamíin B a jiné minerální látky.

Vláknina snižuje glykemický index a po celozrnném pečivu nevyhládneme tak rychle, jako po bílém. Proto ho ve výsledku sníme mnohem více a delší dobu máme pocit sytosti.

Jak jíst pečivo

Pokud držíte dietu, neznamená to, že musíte pečivo vynechat, jen ho vhodně kombinujte s masem a mléčnými výrobky. V jídelníčku nesmí chybět ani zelenina. Zeleninu vždy doplňte o rostlinný tuk, abyste získali více vitamínů. Dospělý člověk by měl sníst denně okolo 25 gramů vlákniny. U malých dětí buďte opatrní, neměli bychom jejich organismus tmavým pečivem přetěžovat. Celozrnné pečivo jim dávejte postupně po troškách.

Co si počít s vlákninou

Dospělý člověk by do svého těla měl dostat až 6 porcí vlákniny za den. Děti okolo čtyř let by měly dostat jen 2 porce za den. Jednu porci si představte pod pojmem jednoho rohlíku nebo misky ovesné kaše. U redukce je třeba hlídat příjem jídla do 6 tisíc kilojoulů. Při hubnutí tedy myslete na to, že do svého těla máte dostat 2 porce cereálií za den. Je jedno zda pečivo nebo jiný zdroj vlákniny.

Co je ideální?

Nejlepší je při dietě pečivo k snídani. Ženám se doporučuje okolo 60 gramů podle druhu pečiva. Muž si může dovolit až dvě porce. Dále nezapomínejte kousek pečiva dát na svačinu nebo popřípadě k brzké večeři. Jako poslední jídlo dne se pečivo při redukci nedoporučuje. Večer je nejlepší kombinovat bílkoviny a zeleninu. Při dietě se zcela vyhněte rýžovým nadýchaným chlebům, které mají vysoký glykemický index a pocit nasycenosti je velmi malý. Navíc je uvnitř koncentrovaná energie, která se hodí spíše po nějakém sportu, než k redukční dietě.

 

Pazderka: Ruská propaganda přitvrzuje, jako novinář bych se v Moskvě necítil bezpečně | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama