reklama

Chcete zdravě zhubnout? Zkuste to jídlem!

Zakysané mléčné výrobky patří k pěti vůbec nejzdravějším druhům potravin, a proto nám jejich konzumaci doporučí každý odborník. Včetně těch, kteří jinak před mlékem varují.

Foto: Profimedia.cz

Zakysané mléčné výrobky patří k pěti vůbec nejzdravějším druhům potravin, a proto nám jejich konzumaci doporučí každý odborník. Včetně těch, kteří jinak před mlékem varují.

Kysané výrobky totiž obsahují bakterie mléčného kvašení. Ty umožňují jejich konzumaci i lidem, kteří trpí zažívacími potížemi při konzumaci mléka (tzv. laktózovou intolerancí). Bakterie laktózu rozloží, takže jsou tyto produkty dobře stravitelné.

Podpora imunity

Dietologové a nutriční specialisté  je tak doporučují i malým dětem už od útlého věku šesti měsíců. Dokáží totiž "zaskočit" za mateřské mléko tím, že podporují správnou střevní mikroflóru, která je důležitá nejen pro trávení, ale i pro budování celoživotní  imunity organismu. Příznivé působení na systémovou imunitu bylo opakovaně prokázáno i u dospělých.  

Živé bakterie, které produkt obsahuje, mohou pozitivně působit na mikroflóru našeho tlustého střeva. Podporují růst pozitivní - probiotické - mikroflóry tlustého střeva, a tím blokují možné negativní působení potenciálně patogenní mikroflóry. To ve svém důsledku vede k podpoře naší imunity, protože velká část našeho imunitního systému je umístěna právě ve stěně tlustého střeva.

Mlsejte zdravě

Výjimečnou novinkou na trhu mezi těmito výrobky je mléčný kysaný produkt Zdravé hubnutí, vyrobený z tvarohu a zákysu. Má lahodnou chuť a jemnou krémovou konzistenci, která jej předurčuje nejen pro přímé zdravé mlsání, ale také pro přípravu mnoha neméně zdravých lahůdek. Co byste řekli třeba bramborovým placičkám nebo báječnému dortu, ze kterých navíc ani neztloustnete?

Důležitou složkou Zdravého hubnutí jsou mléčné bílkoviny, významný zdroj nezbytných - esenciálních aminokyselin. Kombinace zákysu a tvarohu zajišťuje přítomnost jak kaseinových bílkovin, tak i pro zdraví ceněných sérových bílkovin.

Bílkoviny pro hubnutí

Mléčné bílkoviny jsou lehce stravitelné a vzhledem k  jejich vysokému množství (v celém 200 gramovém balení výrobku jich najdeme 20 g, což je podle Světové zdravotnické organizace WHO téměř 30 % doporučované denní dávky bílkovin) předurčují výrobek pro všestranné využití u všech, kdo chtějí podpořit své svaly.

Příznivý poměr přítomných bílkovin a nízký obsah tuků a cukrů vede k růstu svalové hmoty - i když bez pohybu se to samozřejmě neobejde. Tento efekt je způsoben hlavně vysokým obsahem výborně vstřebatelných bílkovin a nízkým obsahem tuků (pouze 2 %).

Svaly místo tuku

Tyto „správné" tuky mohou díky obsahu nenasycených mastných kyselin vést k odbourávání uložených tuků. Celkový obsah energie v produktu je 583 kJ, což představuje pouhých 7 % celkové doporučené denní energetické dávky.

Pravidelné sportovní aktivity spolu se Zdravým hubnutím mohou podpořit nárůst svalové hmoty tím nejjednodušším způsobem - bez dodávání dalších bílkovinných doplňků potravin.

Hubnoucí efekt dál podporuje vysoký podíl obsaženého vápníku. Je prokázáno, že denní dávka kalcia vyšší než 1 200 mg pomáhá zbavovat se nadbytečného tuku hlavně na břiše a v pase. Vysoký příjem vápníku brzdí usazování tuku v buňkách a zároveň aktivuje odbourávání tukových zásob.

Pevné kosti

V jednom balení Zdravého hubnutí tak zkonzumujete téměř čtvrtinu denní doporučené dávky vápníku, která je 800 mg/den). Díky příznivému poměru přítomného vápníku a fosforu, jsou oba dobře vstřebatelné, a napomáhají tak předcházet osteoporóze (řídnutí kostí), která hlavně v pozdějším věku vede k častým zlomeninám kostí.

Tento produkt neobsahuje žádné konzervanty, protože ho přirozeně konzervuje kyselina mléčná, vzniklá produkcí přátelských bakterií. Ta také zároveň brání růstu kontaminujících mikroorganismů. K prodloužení trvanlivosti vede také vysoká úroveň hygieny během výroby, podpořená systémem kvality. Samozřejmostí je i vysoce jakostní vstupní surovina - mléko, které pochází z krav vlastní pečlivě kontrolované produkce.

Vezměte to z gruntu

Zdravý produkt může podpořit naše zdraví i kondici, ale nesmíme zapomenout na tělesnou aktivitu a zdravý životní styl. Ten by měl zahrnovat racionální způsob stravování s dostatkem všech nezbytných složek, což znamená:

  • množství sacharidů do 60 % celkové energetické dávky (10 % jednoduchých cukrů, tj. cca 20 g, a zbytek polysacharidy), nezapomínat na příjem vlákniny, které by mělo být v naší stravě do 25 - 30 g/den
  • podíl tuku by neměl překročit 30 % celkového denního příjmu. Zahrnuje i zvýšení příjmu rostlinných tuků s podílem mono- a polynenasycených mastných kyselin (různé typy rostlinných olejů)  a snížení podílu nasycených - živočišných tuků,  jako je máslo, sádlo
  • příjem kvalitních bílkovin s vysokou biologickou hodnotou jak živočišných (maso, vejce, mléko a mléčné produkty - třeba Zdravé hubnutí,) tak i rostlinných (luštěniny a obiloviny)
  • nezapomínat na příjem dalších nezbytných ochranných látek - vitaminů a dalších antioxidantů, minerálních látek obsažených v ovoci a zelenině

Kromě racionální výživy by neměl chybět v našem každodenním životě i pohyb. Každodenní svižná vycházka může být začátkem změny životního stylu a podporou pro snižování hmotnosti.

Komerční článek


 

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama