reklama

Hřib dubový

Boletus reticulatus, Boletus aestivalis
Hřib dubový, také hřib síťkovaný, krátce jen dubák, dubňák nebo doubáček, je považován za krále listnatých lesů. Jde o jedlou a chutnou houbu, která právem patří k těm nejvyhledávanějším.
Hřib dubový náleží k čeledi hřibovitých. Řadí se mezi pravé hřiby, také se zobecněně označuje jako pravák, případně bílý hřib. Hřibu dubovému se lidově říká i kamenáč, tvrďák, tvrzík, skalní hřib, panský hřib, poddoubník nebo banar.

Popis houby

Hřib dubový má masitý klobouk široký od 5 do 20 cm, ojediněle i více. V mládí je pravidelně polokulovitý, postupně se rozkládá do plochy, aby se stal klenutý až poduškovitý. Povrch klobouku může být hladký i vrásčitý. Bývá matný, za vlhka jen slabě slizký. V suchém počasí rozpraskává.
Dubák hraje především odstíny hnědé, potažmo okrové barvy. Klobouk je typicky kožově hnědý, barevně je však variabilní. Vyskytuje se v odstínech krémové, přes šedohnědou až po čokoládově hnědou.
Mladé rourky i póry jsou bělavé, aby postupně zežloutly. Ve stáří bývají až olivově zelené. Výtrusný prach je olivově hnědý.
Masitý třeň má soudkovitý nebo vejčitě břichatý tvar, který se časem mění na kyjovitý. Mívá světle hnědou barvu. Je krytý bílou, později nahnědlou síťkou.
Dužina hřibu je bílá. Má příjemnou houbovou vůni a mírně nasládlou chuť.

Možné záměny

Hřib dubový je vzhledem zaměnitelný s dalšími pravými hřiby. Vedle hřibu smrkového jde i o hřib borový nebo vzácný hřib bronzový. Všechny jsou jedlé.
Hřib smrkový může vyrůst i pod listnatými stromy, vzhledem pak nemusí být od hřibu dubového rozeznatelný. Oba mají totožnou chuť a využití, v praxi se tak ani nerozlišují. Dokonce i někteří mykologové označují hřib dubový pouze za poddruh hřibu smrkového.
Hřib borový mívá tmavší klobouk s červenými podtóny, často má hrbolatý vzhled. Síťka na třeni je u hřibu borového červenohnědá. Teplomilný hřib bronzový má klobouk čokoládově hnědý. Hnědá je i síťka na třeni.
Zvláště mladé plodnice hřibu dubového mohou neznalí houbaři zaměnit za hřib žlučový, hořčák. Ten je pro svoji intenzivní hořkost nejedlý. Vedle hořké dužiny je typický i rourkami s růžovým nádechem, ty se však vybarvují až v dospělosti. Roste zejména v jehličnatých a smíšených lesích.

Variety

Jako samostatný druh nebo varieta hřibu dubového se označuje hřib habrový, rostoucí typicky pod habry. Oproti dubáku mívá světlejší klobouk, často v popelavě šedé barvě.

Kdy dubáka sbírat?

Hřib dubový se ve slunných částech lesa objevuje od konce května, roste až do října. Jde o letní houbu, kdy plodnice vyrůstají zejména po deštích.

Kde hřib dubový roste?

Hřib dubový najdeme v listnatých, ale i smíšených lesích. Narazit se na něho dá i v parcích, zahradách nebo na hrázích rybníků. Je teplomilným hřibem, kterému se daří spíše v nížinách. Svědčí mu kyselá půda.
I přes svůj název neroste dubák pouze pod duby, ale najdeme ho i pod buky. Hřib dubový se vyskytuje i pod habry, lípami, břízami a dle některých zdrojů dokonce i pod jehličnany (pod jedlemi a smrky). Vzhled hřibu a barevné variace se často odvíjejí právě od symbiotického stromu, pod kterým roste.
Na našem území se hojně vyskytuje zejména v teplejších oblastech. Osídluje celou Evropu, také některé oblasti v Asii nebo Střední Americe.

Kulinářské využití

Hřib dubový má vynikající chuť a skýtá všestranné kulinářské využití. Je vhodný pro různé kuchyňské úpravy, s oblibou se smaží v trojobalu jako řízek. Uplatní se v receptech na polévky i omáčky, hodí se do houbových směsí. Dá se nakládat do octového nálevu. Často se také suší, sušením se zintenzivňuje jeho houbové aroma.

Salát z dubáků – recept

Na 250 g hřibů budeme potřebovat 100 g tvrdého sýra, plnotučnou hořčici, tatarskou omáčku (příp. kysanou smetanu nebo jogurt), 2 stroužky česneku, ocet, pepř, sůl.
Očištěné houby (celé nebo půlky) povaříme asi 20 min. ve vodě se solí, octem a česnekem. Uvařené houby necháme okapat, poté je rozkrájíme, smícháme s nahrubo nastrouhaným tvrdým sýrem. Přidáme hořčici a tatarskou omáčku dle chuti, příp. dosolíme a dopepříme.
Podáváme s čerstvým pečivem.

Upozornění

Text je informativní, slouží pouze k orientačnímu určení houby. Vzhledem k tomu, že jedlé a jedovaté houby lze v mnoha případech snadno zaměnit, upozorňujeme na nutnost sbíranou houbu bezpečně rozeznat. Vždy sbíráme jen ty houby, které spolehlivě poznáme a které mají většinu charakteristických znaků pro jednoznačnou identifikaci. Provozovatel serveru nenese odpovědnost za případné negativní následky dané mylným určením houby.

reklama
Doporučené recepty
    reklama