Deprese je dlouhodobě pokleslá nálada jedince. Podle odborníků 10 až 15 procent lidí prožije v životě nějakou formu této nemoci. Symptomů je celá řada, záleží také na závažnosti nemoci. Člověk trpící depresí pociťuje osamocenost, úzkost, únavu, má problémy s pamětí a soustředěním. Okolí ho často chybně označuje za líného a neschopného.
Pacientů stále přibývá a nemoc postihuje více mladších lidí. Pokud nejde o pochopitelnou reakci na složité životní období, jde o vážné chronické, někdy invalidizující onemocnění. V případě, že u sebe zaregistrujete dlouhotrvající smutnou náladu, nejevíte zájem o okolí a činí vám problémy běžné každodennosti, neváhejte a navštivte odborníka. Vývoj deprese má lepší prognózu, pokud se nemoc začne včas léčit.
Nejčastějším věkem začátku depresí je zhruba 30 let. Více než pět procent pacientů končí tragicky - spáchají sebevraždu. Zhruba 70 procent pacientů trpí lehkou nebo středně těžkou formou deprese, kterou dokáží léčit praktičtí lékaři. Jejich možnosti se zvýšily v posledních letech díky novým antidepresivům, které takřka nemají vedlejší účinky. Depresi lze též léčit psychoterapií, kterou doporučí psychiatr.