reklama

Nemoc pracujících: Deprese

Ztráta energie, špatné spaní a náladovost - to všechno může přinést práce na směny. A někdy je to ještě horší. Co s tím?

Foto: Schenker

Ztráta energie, špatné spaní a náladovost - to všechno může přinést práce na směny. A někdy je to ještě horší. Co s tím?

Na pracovišti se směnným provozem zaměstnanec může často podléhat depresím. A rozhodně v tom není sám: tímto problémem trpí až 19 milionů lidí na celém světě.

Začnete se měnit...

Deprese je jednou z hlavních nemocí všech pracujících. V 80 % případů se však dá zvládnout pomocí léků.

Deprese se u pracujícího na směny projevuje nižší pracovní docházkou, různými nehodami a změnou jeho samého. Stupeň onemocnění je však u každého individuální.

Varovné signály počínající deprese:

ztráta zájmu o běžné aktivity

pokles energie

poruchy spánku

myšlenky na smrt a sebevraždu

podrážděnost, výbušnost, plačtivost

chronická bolest

Chybí nám serotonin

Podle univerzitních odborníků je hlavní komponentou, která se na vzniku deprese podílí, selhání některých částí mozku, takže nefungují normálně.

V některých případech může pomoci kognitivně-behaviorální terapie, jejímž cílem je naučit se lépe zvládat své problémy. Zabývá se také rozborem a změnou myšlení.

Úzkost a deprese mohou být dvě stránky stejného problému. U lidí trpících depresí byla zjištěna snížená hladina serotoninu. Serotonin je látka, která umožňuje komunikaci mezi spojeními v mozku a řídí naše emoce. V dnešní době je možné tuto látku pomocí léků nahradit.

Deprese není jen špatná nálada

Nesmíme tedy zapomínat na skutečnost, že deprese je více než špatná nálada, a zvláště v zaměstnání by mohla mít nepříznivý dopad.

Práce na směny je mnohdy velice zatěžující a lidé pracující ve směnném provozu by měli dodržovat zdravý životní styl a dostatečně sportovat.

Deprese vysává životní energii. Dlouhodobá deprese vede k onemocnění. V některých případech může způsobovat problémy s alkoholem a drogami, od čehož si člověk slibuje, že už žádné problémy mít nebude.

Máte-li proto podezření, že deprese trápí i vás nebo někoho blízkého, neváhejte se obrátit na odborníky.

více na www.ulekare.cz

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama