reklama

Chanel

Jedno z nejslavnějších jmen ze světa módy. O založení kultovní značky se postarala návrhářka Gabrielle „Coco“ Chanel. Značka se specializuje na módu haute couture, prêt-á-porter, kabelky, kosmetiku a především také parfémy.

Písnička dala jméno Coco Chanel

Coco zbavila ženy korzetů a dala jim volnost. Ostříhala si vlasy, nosila kalhoty, volné halenky a stala se legendou. Musela si ovšem svou slávu a úspěch tvrdě vybojovat a spoléhat nejen na své muže, ale především sama na sebe.
Malá Gabrielle se narodila v roce 1883 ve Francii a záhy se stala sirotkem. V sirotčinci zažívala krušné časy, ale brzy si splnila sen a stala se barovou zpěvačkou. Díky popěvku v písni Qui qu´a vu Coco získala svou přezdívku Coco. Mezitím pracovala jako švadlena a brzy své schopnosti uměla prodat.
Coco Chanel byla ženou, která stále čekala na své štěstí v lásce. Přesto potkávala neustále muže, kteří jí byli v kariéře i v tvorbě velmi nápomocní. Prvním z nich byl chovatel koní Etienne Balsan a díky němu se dostala do vyšší společnosti, které mohla předvádět své vlastnoručně ušité modely.

Další láska, britský diplomat, pomohl Coco svými financemi otevřít několik pařížských obchodů nejprve s luxusními klobouky, poté i do té doby nevídanou sportovní módou. Rok 1916 pak znamenal otevření prvního vlastního módního salonu.
Brzy předvedla svou první a legendární kolekci volných šatů se sníženým pasem a „malé černé“, které se od té doby staly nepostradatelným kouskem v šatníku každé ženy. Zavedla také úplet, materiál původně určený jen na výrobu prádla. Mezi široký okruh žen se díky Coco Chanel dostala také bižuterie, především perlové náhrdelníky.
V roce 1921 předvedla legendu mezi parfémy Chanel No.5, který se i dnes prodává po miliónech kusů.
V padesátých letech dala světu typický kostým „Chanel“, tedy krátké sako bez límce a sukně pod kolena.
Móda Chanel je střídmá, elegantní a vysoce pohodlná. Je to móda, přes kterou je vidět vnitřní síla a energie ženy, která se nemusí starat, kde jí co škrtí, ale pouze jak být sama sebou.
Coco Chanel se stala jednou z největších módních ikon dvacátého století. Zemřela na začátku sedmdesátých let. Její značku vede od té doby návrhář Karl Lagerfeld.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama