Výhody a nevýhody parního čištění. Na co si dát pozor?
Výhody a nevýhody parního čištění. Alergici jásají, ale buďte opatrní.
Patříte mezi ty, kteří touží po dokonale uklizeném domě, ale i když denně vytíráte podlahu a drhnete dlaždičky v koupelně, pořád nejste spokojení? Pak vás budou zajímat parní čističe. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
Existuje nepřeberné množství typů i velikostí. Mezi hlavním důvodem, proč si je mnoho z nás oblíbilo, je jejich způsob úklidu. Horkou párou hubí drobné organismy, odstraní zaschlé nečistoty a dostanou se do hloubky koberců i matrací. Vše zvládají bez použití chemických přípravků. Na co si při práci s nimi dávat pozor?
Jak fungují?
Jejich síla je v kombinaci tlaku, rychlosti výstupní páry a teploty. Můžete si je představit jako parní hrnec. Spirála ohřívá vodu na teplotu, která daleko přesahuje bod varu. Ve chvíli, kdy dojde k přetlaku, dostává se z hubice ven pomocí trysky.
Máte strach o svoji bezpečnost? Je pravda, že pracujete s párou o teplotě 100 °C, ale nemusíte se bát. Spustí se až ve chvíli, kdy přístroj přiložíte k povrchu. Navíc se rychle ochlazuje. Ve vzdálenosti půl metru od trysky je její teplota už kolem 38 °C.
Doporučujeme: 10 tipů na úklid pro líné ženy
Provoz není nijak drahý. Využíváte vodu z kohoutku, elektrickou energii a občas musíte vyměnit speciální utěrky, které bývají z mikrovlákna. Množství vody záleží na objemu nádržky a většina utěrek se dá prát na 90 °C bez aviváže.
Alergici a astmatici jásají
Alergiky nejvíce dráždí prach, plíseň, roztoči nebo chemické přípravky. Horká pára účinně likviduje všechny nežádoucí alergeny, navíc nebudete potřebovat žádné chemikálie. Na úklid prachu si také rychle zvyknete. Přístroj jej navlhčí a vysaje, což zabrání jeho víření.
S čím vám pára pomůže:
- Bez náročného sundávání zbavíte záclony prachu.
- Vyčistíte okna, dveře i zrcadla.
- Pomůže při úklidu vany, sprchového koutu, WC i obkladů.
- Dokonce páru lze použít při čištění ledničky a mrazáku.
- Dostane se i na nedostupná místa, do spár, škvír a mezer.
- Odstraní pach z čalounění vozu.
- Odmastí skla po voskování v myčce.
- Zvládne vyleštit hliníkové disky kol.
- Zbaví jízdní kolo zaschlého bláta a mastnoty z řetězů.
- Odstraní zaschlou trávu na spodní straně sekačky.
- Dezinfikuje akvária i terária bez chemikálií.
- Odstraní pach z pelíšků a klecí vašich mazlíčků.
- Zbaví pokojové květiny prachu a osvěží je.
- Dezinfikuje dětské hračky.
- Zvládne vyčistit do hloubky koberce, matrace i čalounění.
- Vyčistí venkovní dlažby a terasy.
- Připraví gril na zimní odpočinek.
Kde páru nepoužívat?
Výrobci uvádí, že když použijete hubici s hadrovou utěrkou, zvládnete vyčistit i povrch nábytku. Přesto bychom byli opatrní a nejprve přístroj vyzkoušeli na místě, které není jen tak vidět.
V žádném případě by se pára neměla používat na povrch starého nábytku, protože bývají impregnované voskem, který by přístroj odstranil a kus tak znehodnotil. Dále si dejte pozor na nábytek, jehož dýha je lepená v tenké vrstvě. Při takovém úklidu byste mohli brzo zjistit, že se vám oblíbený konferenční stolek začal loupat.
Ani při čištění kožené a koženkové sedací soupravy jej raději nepoužívejte. Vlhko a horko materiálu nedělá dobře. Povrch sedačky by se mohl vytahat, vysušit a v případě koženky vám velmi brzy popraská a začne se drolit.
Další nevýhody:
- Vyšší náklady než u klasických vysavačů a mopů.
- Nepleťte si parní a tlakový. Druhý zmiňovaný se hodí na venkovní čištění, doma by vám udělal pořádnou paseku.
- Musíte se vyhnout materiálům, které jsou citlivé na teplo.
Vybíráme parní čistič
Na výběr máte dva typy, dvoukomorové a jednokomorové. Pokud nechcete při úklidu ztrácet čas, je pro vás vhodný dvoukomorový. Vysvětlení je jednoduché. U jednokomorového přístroje naléváte vodu přímo do ohřívací části, pokud tedy dojde, je to jako s papiňákem, musíte počkat, až vychladne a zbaví se páry, která by vám ublížila. U dvoukomorového pomocníka je vedle ještě jedna nádržka na vodu, kterou můžete doplňovat okamžitě.
V obchodě si nechte poradit, ale požadujte přístroj, který pracuje s 3,2 bary u menších typů a se 4 bary a více u větších pomocníků. Dále si všimněte údaje rychlosti úniku páry. Zde byste měli chtít hodnotu kolem 170 km/h. Poslední důležitou informací je příkon. Ideální je 1500-1800 W.
Náš tip: Jak vyčistit odpad? Babské rady, které zaberou
Kromě ručních parních čističů existují větší, které fungují jako čistič a vysavač zároveň. Prodávají se s různými nástavci a utěrkami. Špína odchází do sběrné nádoby, kterou snadno vylijete a vyčistíte. Malé pomocníky pořídíte už od 1500 Kč, větší kolem 3000 Kč. Zatoužíte-li po parním čištění a vysávání v jednom přístroji, bude vás stát okolo 15 000 Kč.
Jaké máte zkušenosti s parním čištěním vy?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Podzimní detox: Ztratíte 2 cm a získáte novou energii
Rekonstrukce bytu: Ze dvou je jeden prostorný
Nepouštějte sprchu na tvář! Hrozí nebezpečné nákazy