Vše o bazénech: ptali jste se online!
Kdo nemá bazén, není Čech - i tak by se dal upravit oblíbený slogan. Stačí, když si projedete několik nových městeček kolem Prahy, ale i mnohé vesnice a rekreační oblasti. Bazénů zde neustále přibývá.
Chcete i vy vstoupit mezi tento dav? Nyní máte ideální příležitost zadarmo se poradit s Janem Jirkou, vedoucím obchodního týmu divize bazénů společnosti Mountfield, podle kterých kritérií bazén vybírat, kam ho umístit, jak se o něj starat.
Stejně tak vám bude odborník k dispozici, pokud potřebujete vědět, jak správně zprovoznit bazén po zimě, odstranit drobné poruchy a poškození nebo jak udržovat vodu stále křišťálově čistou. Online rozhovor začíná v pátek 23. květně ve 13 hodin.
Zodpovězené otázky
Otázka: Dobrý den, mám dotaz? mám pozemek ve svahu jak mám ho vybetonovat. Jedna firma radí napřed opěrné zdi a pak zem, druhá opak. Co radíte Vy?
Autor: kiril | 18.5.2008 09:49
Jan Jirka: Nevím, zda stavba Vaší opěrné zdi souvisí nějak se stavbou bazénu. Pracovní postup je odvislý od typu opěrné zdi, její výšce apod. Názory Vašich stavebních firem se možná liší proto, že každá z nich chce použít jinou technologii. U klasických zděných nebo do bednění betonovaných rozhodně platí, že nejdříve by měla stát opěrná zeď a poté by prostor za zdí měl být postupně zasypáván zeminou po hutněných vrstvách.
Otázka: Dobrý den, uvažujeme o koupi nějakého kvalitnějšího filtračního systému,který nám zajistí důkladné pročištění vody v našem bazénu.Můžete mi nějaký doporučit?Jak spolehlivá je písková filtrace?Je nutné používat vysavač nebo postačí například již zmíněná pís.filtrace?Děkuji K.Borská
Autor: klarisa | 18.5.2008 21:06
Jan Jirka: Jednoznačně preferuji pískové filtrace. Písková filtrační vložka má ve srovnání s kartušovými či sáčkovými filtry mnohokrát větší filtrační povrch, tzn. že je schopna absorbovat nečistoty z vody v mnohem větším objemu a po mnohem delší dobu. Zanesený filtr prostě nefiltruje, to je stejné jako u běžných vysavačů na koberce. Důležitý je i výkon filtrace v m3/hod, který by měl být alespoň takový, aby se celý objem vody v bazénu teoreticky přefiltroval maximálně za 6 hodin provozu. Příklad: pro bazén o objemu 50m3 je doporučený minimální výkon filtrace 8m3/hod. Samozřejmě je vždy výhodnější zvolit filtraci výkonnější. Pokud mluvíte o filtračním systému, je vhodné hovořit spíše o systému ošetřování vody. Filtrace sama o sobě odstraňuje pouze mechanické nečistoty vznášející se ve vodě. K bazénu potřebujete ještě alespoň jednoduchý ruční vysavač, kterým odsajete nečistoty usazené na dně a na stěnách bazénu. Každý uživatel bazénu Vám potvrdí, že budete potřebovat také síťku na lovení větších nečistot, ale hlavně na lovení hraček, mobilů a jiných předmětů, které bazén na zahradě přitahuje. Ani takovéto vybavení Vám čistou vodu v bazénu nezajistí. Kromě mechanických nečistot je třeba vodu v bazénu ošetřovat i chemicky. Chemii můžete do vody dávkovat manuálně, nebo si za tím účelem můžete pořídit i různé poloautomatické nebo i plně automatické dávkovače s vlastním měřením parametrů vody.
Otázka: Dobrý den, chtěl jsem se zeptat - po pár letech se na bazénu usadilo na celé ploše něco jako vodní kámen. Bazén zbělal a žádná chemie nezabírá, jediná možnost, s kterou jsem se setkal, je bazén zbrousit smirkovým papírem. Existuje jiná možnost, měl byste pro mě nějakou radu? Děkuji.
Autor: Luco | 18.5.2008 21:24
Jan Jirka: Vodní kámen je prevít. I v tomto případě platí, že prevence je rozhodující. Existují prostředky, které zabraňují minerálům v usazování se na stěnách bazénu. Pokud však k usazení již dojde, je nutné mechanické odstranění. Doporučuji pomoci si přitom kyselinou.
Otázka: Ráda bych se zeptala na radu, která byla i na tomto webu. Šlo o návod, jak zakrýt modrou plachtu bezénu - vysadit kolem živý plot z keřů. Opravdu to lze? Nemůže to nějak poškodit bazén? Děkuju za odpověď J
Autor: Janie | 18.5.2008 22:24
Jan Jirka: Samozřejmě to lze, bazén to rozhodně nepoškodí, ale bude se vám mnohem více špinit voda, neboť dovnitř bude padat jehličí. listí, hmyz, pyl a další nečistoty. Stromy a keře by měly být co nejdál od bazénu. Na druhou stranu je pravda, že zeleň zase zajistí dostatek soukromí při koupání.
Otázka: Dobrý den, mám venkovní zapuštěný krytý bazén cca 35m3. Po sezoně vypustím jen část vody(pod trysky,cca 1/4 objemu)a před sezonou ji opět napustím na původní úroveň. Je to v pořádku z hlediska nezávadnosti vody nebo je nutné někdy vypustit bazén úplně. Slyšel jem na toto téma protichůdné názory. Děkuji za odpověď.
Autor: viper | 18.5.2008 23:12
Jan Jirka: Dobrý den, toto je častá otázka. V bazénech, které se pravidelně zazimovávají upouštěním vody se voda z důvodu její závadnosti měnit nemusí. Tato obměna probíhá permanentně a to jednak doplňováním vody při odzimování, jednak v sezóně doplňováním vody odpařené nebo spotřebované na čištění filtrační pískové náplně. Proto se dá říci, že v takovém bazénu se voda každé tři roky postupně obmění v celém svém objemu.
Otázka: Dobrý den, máme filtraci na 50 kg (6m2/hod.). Chtěla jsem se zeptat, jestli to znamená,že filtrace je na 50 kg filtr. písku nebo se používá 25 kg písku a 25 kg se nechává na cirkulaci vody? Bazén jsme koupili loni a písek byl inkl. s filtrací, nepamatuji se jaké množství písku bylo v balení. Děkuji za odpověď.
Autor: vena | 19.5.2008 08:30
Jan Jirka: Na tuto otázku by Vám měl odpovědět spíše dodavatel Vašeho bazénu. Předpokládám, že jste k bazénu i k filtraci dostali také návod, ve kterém musí být uvedena velikost pískové náplně.
Otázka: Dobrý den ! Mám objednaný a zaplacený zapuštěný sklolaminátový bazén IKAROS o rozměrech 3x6 m - dodavatel Mountfield . Soused nám však nedal svolení se stavbou. Bylo vydáno souhlasné územní rozhodnutí, proti kterénu se soused neopodstatněně obvolal. Je možné se nějak neustálému odvolání bránit a zabránit prodlužování zahájení stavby ?
Autor: Tomáš Rovnaň | 19.5.2008 14:08
Jan Jirka: Váš soused využívá svého zákonného práva na odvolání a Vám nezbývá, než to respektovat a obrnit se trpělivostí. Další možností je se sousedem se dohodnout. Chápu ale, že to v tomto případě může být asi složité.
Otázka: Dobrý den, musí být puštěná písková čistička každý den a jak dlouho? Loni nám voda trochu zezelenala a byla kalná.Vyzkoušeli jsme ledacos.Bylo to čističkou nebo nevhodnými přípravky na kvalitu. vody.Co máme preventivně dělat,aby se nám to nestalo i letos.Děkuji.
Autor: Jitka | 20.5.2008 07:19
Jan Jirka: Dobrý den, filtrace by rozhodně měla být spouštěna pravidelně každý den. Měla by běžet po dobu závislou na výkonu filtrace a to tak, aby se celý objem bazénu alespoň jednou během dne přefiltroval. Pokud máte například bazén o objemu 40m3 a filtraci o výkonu 8m3/hod, doporučil bych vám alespoň 5 hodin filtrování denně. Protože však na znečišťování bazénové vody má vliv také teplota a využívání bazénu, je třeba tuto dobu v horkých dnech prodloužit. Doporučujeme běžně dobu rovnající se zhruba polovině průměrné denní teploty. Denní filtrační cyklus může být samozřejmě i rozdělen, například polovina ráno, polovina navečer. Co se týče druhé otázky, mohu odpovědět jediné: nejdůležitější u vody v bazénu je obdobně jako u lidského organizmu prevence. Proto nechávejte filtraci pracovat každý den, i po dobu vaší nepřítomnosti, a jednou až dvakrát týdně si změřte a případně vhodnými chemickými prostředky zkorigujte základní parametry vody, tedy množství chloru a hodnotu pH.
Otázka: dobry den, rad bych se zeptal, mam bazen o prumeru 8m na 1,5m hloubky.Kazde jaro ho vypoustim a cistim.Mam vsak velke problemy s vodnim kamenem ktery se kazdou zimu ,,vryje,, na dno bazenu.nepomaha ani zmekceni vody sodou pred zimou.kamen se velmi spatne odstranuje a to i vapkou a chemii.prosim poradte jak ochranit bazen od kamene pokud v nem nechavam vodu pres zimu [ bazen neni kryty jen se prikryva na zimu plachtou ] diky !!
Autor: Wally | 22.5.2008 00:27
Jan Jirka: Jak jsem už odpovídal, vodní kámen je prevít. Ve vašem případě bych zkusil změnit zdroj vody, tedy napouštíte-li ze studny, zkuste vodovod a obráceně. Nemáte-li studnu, zkuste si nechat vodu přivézt. Je to sice finančně náročnější, ale voda vám potom vydrží celou sezonu.
Otázka: Mam na zahrade zapusteny betonovy bazen. Jenze tece. Slysel jsem, ze se da do nej udelat plastova vana. Muzete mi o tom neco rict a nebo poradit jak mam bazen opravit?
Autor: dYvY | 22.5.2008 05:40
Jan Jirka: Doporučoval bych Vám spíše vyvložkovat bazén folii a to proto, že plast (polypropylen) není pro takový účel nejvhodnější. Polypropylen je citlivý na teplotní změny, vlivem kterých dochází k relativně velkým rozměrovým změnám a tedy i k pnutí, které sváry mezi deskami nedokážou vždy přenést a může tak dojít k jejich prasknutí.. Firma Mountfield vločkování starších bazénů neprovádí. Obraťte se na některou z firem, která tuto technologii nabízí.
Otázka: Momentálně stavím rodinný dům a nevím, zdali si mám k domku nechat vybudovat raději obyčejný bazén nebo koupací jezírko. Co byste mi doporučil?
Autor: zakyna | 22.5.2008 07:07
Jan Jirka: Záleží na tom, co od toho očekáváte. Z estetického hlediska je koupací jezírko elegantnější. Pokud však chcete něco na pravidelné plavání a pohyb, zvolte určitě bazén se zastřešením.
Otázka: Mám dotaz k dennímu filtračnímu cyklu.Se sousedy neustále laborujeme jak ideálně nastavit denní cyklus filtrování vody.Používám digitální časovač a mám bazén o objemu 35m3,filtrace zvládne 10m3/hod.nyní filtruju PO,ST,PA v 6-8hod a 17-19hod.o víkendu podle potřeby.Děkuji za odpověď:-)
Autor: Víťa B. | 22.5.2008 07:08
Jan Jirka: Pokud toto nastavení vyhovuje i vašim bazénům, neměňte ho. V parném létě bych ale přidal cykly a filtroval bych každý den.
Otázka: Dobrý den, mohl byste mi prosím poradit. Máme samonosný kruhový bazén, bohužel nevíme jaký podkladový materiál je pro tento typ bazénu vhodný, potřebovali bychom i trochu zarovnat terén. Byl nám doporučován písek, ale nemůže dojít k poškození bazénu?? Děkuji
Autor: rehunka | 22.5.2008 07:27
Jan Jirka: Předpokládám, že se jedná o bazén sestávající z plechového obvodového pláště s vnitřní fólií. Písek je určitě vhodný a ideální podklad. Je však nutno na něj ještě před položením fólie uložit geotextilii, kterou folii ochráníte. Nevím jak veliký je sklon, který potřebujete vyrovnat. Písek by neměl být ve větší vrstvě než max. 2 - 3 cm. Pokud potřebujete vyrovnat větší nerovnost, pod písek použijte ještě něco soudržnějšího a důkladně tento podklad udusejte.
Otázka: dobrý den,máme podobné problémy jako v předchozích dotazech, tj, vodní kámen, kalná voda až mléčná a vyzkoušeli jsme vše možné- tablety,kvalitní chemii, změkčovadla permanentní čištění filtru.Stále měřím PH i chlor a vše odpovídá. Děkuji za odpověď.
Autor: iva | 22.5.2008 08:29
Jan Jirka: Nevím jak dlouho se o vyčištění bazénu pokoušíte a kolik chemie jste do něho již aplikovali. Pokud je voda v bazénu bez výměny již delší dobu, vypustil bych ho, vyčistil a pro napuštění bych si nechal dovézt vodu ze zdroje s „netvrdou vodou“. Pravidelným dopouštěním z Vašeho místního zdroje se do vody již tolik minerálů nedostane. Pokud je bazén zapuštěný v zemi, musíte při vypouštění dát pozor na spodní vodu.. Vodu z bazénu nesmíte v žádném případě vypustit pod úroveň spodní vody, jinak dojde k jeho poškození.
Otázka: Dobrý den, moc bych prosila o radu. Nevím si rady se zazimováním bazénu - máme takový kruhový o průměru cca 3,6m - konstrukce je něco jako modrý plech:) Hodně jsem četla o chemii ale ta pomáhá jen co do čistoty nebo kvality vody přes zimu. Mně se spíš jedná o to, aby mi bazén zmrzlá voda nepoškodila a on mi tak nepopraskal nebo neroztrhl se. Slyšela jsem něco jako,že se háží do vody dřevěné dřívka, kousky polystyrénu. Letos jsme jej pro jistotu vypustili a složili do sklepa - proto bych Vám opravdu byla moc vděčna o radu, jak postupovat a jak bazén zabezpečit ne co se týče kvality vody,ale aby tu zimu vůbec přežil. Mockráte děkuji ...
Autor: jája | 22.5.2008 08:38
Jan Jirka: Tyto bazény rozhodně není třeba na zimu vypouštět a demontovat. Tvar bazénu a použitý materiál je uzpůsoben tak, aby ho celistvý led nepoškodil. Bazén se zazimovává obdobně jako zapuštěné bazény, tj. upustí se voda z bazénu pod úroveň skimmeru a vratné trysky, demontuje se filtrace (čerpadlo i filtrační nádobu je vhodné umístit někam do temperovaného prostoru) a voda se ošetří k tomu určenou chemií. Žádná dřívka ani pet-lahve nejsou nutné. Na jaře je třeba bazén dopustit, zprovoznit filtraci a ošetřit vodu chemií co nejdříve. Nečistoty, které vám do bazénu přes zimu napadají odstraníte bazénovým vysavačem Pro takové zprovoznění bazénu je optimální období , kdy teploty začnou dosahovat teplot do 10C (třeba již během měsíce dubna) .Ta včasnost dopuštění a zprovoznění filtrace za ještě chladného počasí je důležitá. Pokud necháte zpola napuštěný bazén bez filtrace déle, voda se začne ohřívat a kazit. Následné vyčištění je pak časově i finančně náročnější.
Otázka: Dobrý den, co si myslíte o kvalitě zapuštěných bazénů nabízených v Mauntfieldu? Mají totiž min. o 40% nižší ceny, které jsou pro mě dostupné a vážně uvažuji o koupi. Prosím i o možné důvody či vysvětlení proč je případně nebrat. Děkuji za odpověď, Lukáš.
Autor: Lukáš | 22.5.2008 09:11
Jan Jirka: Kvalita bazénů od Mountfieldu je určitě vysoká a je prověřena léty jejich provozu. Důležité je i zázemí silné firmy, které zajišťuje našim zákazníkům také následný záruční i pozáruční servis. Současná příznivá cenová hladina je umožněna díky pomoci fondu MAVB sdružujícího největší světové výrobce bazénů, se kterým se vedení naší firmy podařilo navázat kontakt a který prostřednictvím naší firmy přispívá zákazníkům v České i ve Slovenské republice na vybrané typy bazénů.
Otázka: Dobry den,chtel bych na dno kruhoveho bazenu s betonovym dnem polozit kachlicky. Mohl byste mi prosim poradit jak pri pokladani nejlepe postupovat, jake lepidlo pouzit? Dekuji moc za radu.
Autor: para | 22.5.2008 09:11
Jan Jirka: Dobrý den, s tímto dotazem je lepší se obrátit na výrobce keramických obkladů vhodných pro bazény a ti vám také jistě doporučí vhodná lepidla a firmu.
Otázka: Dobrý den, chtěl bych znát názor na jiné druhy dezinfekce a způsoby údržby kvality vody, než je chlórová, jelikož syn mám na chlór alergii. Děkuji Jarda
Autor: Jarda | 22.5.2008 09:37
Jan Jirka: Chlorová dezinfekce je nejúčinnější a nejspolehlivější. Ale i mezi našimi zákazníky se vyskytují alergici, kteří požadují její náhradu. Potřebu chloru ve vodě lze z podstatné části nahradit například použitím Ionizátoru nebo UV lampy. Chlór se do takto ošetřovaných bazénů dávkuje jen občas a jeho koncentrace je minimální.
Otázka: Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je reálná následující představa: - malý nadzemní bazén, cca 3 m průměr, výška 40 cm - umístění na chatě, kam přijedeme 2x do měsíce na víkend - v pátek večer zapnu topení, trochu pročeřím vodu, vyberu mušky - stav chemikálií kontroluje celou dobu nějaký automatický dávkovač, stejně tak se mi podle nějakého časového harmonogramu čas od času sama spustí filtrace (je-li to nutné) - ráno mám čistou a přiměřeně teplou vodu v bazénu, děti se můžou koupat - v neděli zase vypnu topení a odjedu. Zdá se mi, že to takhle jednoduše fungovat nemůže, např. jsem nesehnal el. topení, které by fungovalo při tak malém objemu vody (běžné průtokové ohřívače potřebují na sepnutí průtok za hodinu rovnající se celému objemu bazénku, jiné jsem nesehnal). V obchodě (jakémkoliv) se na mě dívají jako na blázna, který chce čistou a teplou vodu v bazénku za 1500 korun, popř. mi nabízejí řešení za cca 100.000 korun. V nějakém článku jsem se dočetl, že "mít bazén je poslání". Já se ale nechci moc starat, bazén potřebuji pro děti, za pár let mi bude k ničemu, takže ho nechci do země. Jsem ochotný platit za energii a jsem ochotný utratit i několik desítek tisíc za obslužnou techniku. Poradíte mi? Díky.
Autor: Ji | 22.5.2008 09:57
Jan Jirka: Zkuste se obrátit na firmu Marimex, která dodává celou řadu speciálního příslušenství i k těmto malým nadzemním bazénům.
Otázka: Dobrý den, na internetu jsem našel stránky doporučující použití prostředků BCG pro zatěsnění bazénu. Máte s nimi zkušenosti? Doporučujete jejich použití? Děkuji za odpověď.Jarda
Autor: Takyjarda | 22.5.2008 10:05
Jan Jirka: S těmito prostředky zkušenosti nemám, takže vám ani nemohu doporučit jejich použití.
Otázka: Dobrý den, zajímalo by mě, zda je možné použít místo chlóru mořskou sůl. V případě, že ano, po jak dlouhé době je potřeba ji měnit?
Autor: Deinator | 22.5.2008 10:29
Jan Jirka: Mořská sůl sama o sobě bazén nedezinfikuje. Často se však k dezinfekci bazénové vody využívají tzv. salinátory, které z „osolené“ vody v bazénu elektrolýzou vyrábějí plynný chlor. Sůl se v takovém bazénu nevyměňuje ale pouze doplňuje tak, aby se její množství pohybovalo na úrovni mezi 4 až 8 kg na metr kubický vody , což je zhruba 10 x méně než ve vodě mořské.
Otázka: Zdravím s dotazem: loni mi voda v nadzemním bazénu o objemu 36 m3 zezelenala - nebyla to řasa, prostě ta voda byla měla zelenou barvu a nešlo ji žádnou chemií uvést do normálního stavu, který se mi daří udržovat stejným způsobem celkem bez problémů již několik let. Voda byla napuštěná z městského vodovodního řádu, ne ze studny. Čím to mohlo být?
Autor: ljenočka | 22.5.2008 11:13
Jan Jirka: Pokud jste si jist, že nešlo o řasu, mohlo toto zabarvení způsobit špatné pH vody ve Vašem bazénu.
Otázka: Dobrý den,koupil jsem u Mountfieldu bazén azuro de luxe. Mám vykopanou díru pro bazén a chci se zeptat, jaký polystyrén mám dát pod a okolo bazénu,kvůli udržení teploty vody, jestli tedy stačí polystyrén pod podlahy nebo je potřeba nějaký speciální? Ještě by mě zajímalo, zda je možné dát dlažbu okolo bazénu až úplně k okraji bazénu tak,aby dlažba s bazénem byla v jedné rovině?
Autor: Mates | 22.5.2008 12:26
Jan Jirka: Pokud má polystyren bazén v budoucnosti tepelně izolovat, je třeba v každém případě použít polystyren extrudovaný, který je nenasákavý z toho důvodu, že má uzavřené póry. Každý jiný polystyrén nasaje vlhkost a přestane spíš dříve než později izolovat úplně. U těchto bazénů lze dlažbu položit maximálně jeden centimetr nad úroveň víka sběrače, jak je uvedeno v návodu.
Otázka: Co se stane, když nadzemní bazén zapustím zhruba 50 centimetrů do země, aby tolik nečněl do zahrady?děkuju
Autor: Hajnou | 22.5.2008 14:25
Jan Jirka: Nemusí se stát nic, ale může. Zeptejte se Vašeho prodejce, zda tento typ bazénu lze bez následků a bez omezení záruk zapustit do země a za jakých podmínek.
Otázka: Dobrý den,máme již druhý rok problémy s vodou. Máme kruhový bazén o velikosti 4,6m s hloubkou cca 1m . Po napuštění nové vody z řádu se po cca 4 dnech začíná dno špinit (bez koupání) takovýma černýma chuchvalcema,hlavně uprostřed bazénu. Vyzkoušeli jsme už opravdu všechny přípravky pro úpravu vody,proti tvorbě řas atd. a stále se to tam objevuje. Musíme skoro každý den vysávat,tím ty nečistoty (řasy?) akorát rozvíříme a voda je totálně neprůhledna. Letos jsme bazén po zimě vypustili,vyšistili,nová písková filtrace - i když teď ještě nebylá velká tepla,po cca 3 dnes se to začalo objevovat znovu... Sousedi mají tu stejnou vodu a nikdy jim to neudělalo,mají ji stále průzračnou. Už jsme opravdu zoufalí,neboť napouštět bazén cca 5x za sezonu a bez efektu se nám hodně prodražuje. Díky za odpověď, s pozdravem Marcel A.
Autor: Marcel A. | 22.5.2008 15:14
Jan Jirka: Rychle se usazující chuchvalce na dně nebudou živé organizmy - řasy. To, co mi popisujete vypadá jako spad z ovzduší a částice usazené na dně. I doba, za jakou se chuchvalce na dně usazují tomu napovídá To, že se usazují uprostřed je dáno tím, že voda se v kruhovém bazénu točí do kruhu. Nevím, zda někde v okolí nemáte nějaký zdroj prachu, teď zjara to může být pyl z kvetoucích rostlin nebo neoseté pole. Nevím, jaký používáte vysavač, jak velkou pískovou náplň máte ve vaší filtraci a zda písek ve filtru pravidelně propíráte . Při vysávání usazených nečistot ze dna bazénu zanáší filtr mnohem rychleji než při běžném filtrování. Proto účinnost odsávání vysavačem rychle klesá. To by mohlo být příčinou toho „víření“ nečistot. Zkuste během vysávání filtrační písek i opakovaně proprat. Bazén čistěte vysavačem opět po usazení zbylých nečistot tak dlouho, pokud dno nebude čisté. Až bude bazén vyčištěn, nezapomeňte pravidelně každý den spouštět filtraci. Tuto filtraci nezapomínejte poté pravidelně alespoň jedenkrát týdně proprat. Zkuste se také domluvit se sousedy, co dělají jinak. Dva bazény vedle sebe by se rozhodně při srovnatelné péči měly chovat stejně.
Otázka: Vyplatí se v našem podnebním pásmu si pořizovat solární plachtu? A jak moc mi může sama od sebe ohřát vodu? děkuju za odpověď
Autor: janda | 22.5.2008 18:41
Jan Jirka: Určitě. Solární plachta vodu nejen přihřívá, ale tím, že zabraňuje odpařování vody, zamezuje i tepelným ztrátám Proto je plachta vhodná nejen pro ty, kteří od ní očekávají ohřev bazénu ale zejména pro ty, kteří bazén vyhřívají jinými způsoby a v době, kdy bazén nevyužívají, jim solární plachta na hladině bazénu pomáhá naakumulované teplo zadržovat.
Otázka: Umístění solárního ohřevu na střeše garáže - výška garáže 3,5 m, mírný sklon, vzdálenost filtrace od bazénu 3 m, vzdálenost filtrace od garáže 2 metry. Bude to funkční - mám ovál 5,5 x 3,7.
Autor: vikin69 | 23.5.2008 08:56
Jan Jirka: Určitě. Je jen třeba počítat s potřebou delšího chodu filtrování, protože tím, že filtrační čerpadlo bude tlačit vodu do cca 3,5 m výšky, se průtok vody filtračním systémem o něco zmenší oproti udávanému výkonu filtrace.
Otázka: postavil jsem bazén z polystyrénového ztraceného bednění s těžkou folií, 30 kubíků,zastřešený.Rozmýšlím úpravu vody,zda solmizační jednotku,UV záření či jiné.Klonil jsem se k solmizaci.Náklady na pořízení jsou podobné u všech úprav.U solmizace mi zarazila možnost koroze nerezových dílů.Vždyť i šroubky na těsnění světla, skimeru, dnové výpustě jsou z nerezu.A co díly čistícího robota a pískové filtrace a čerpadla? Prosím o vysvětlení a doporučení nejvhodnější úpravy vody.Děkuji.
Autor: mirek | 23.5.2008 09:30
Jan Jirka: Při ošetřování vody mořskou solí, ze které je elektrolýzou vyráběn chlór, zde riziko koroze nerezových dílů skutečně je. I standardní nerezové prvky mohou při dlouhodobém působení kombinace chlóru se solí utrpět. Je třeba si uvědomit, že koncentrace soli v takto ošetřované vodě je velmi nízká a to na úrovni 10x menší ne ve vodě mořské. Pokud jednotka pracuje správně (voda není přechlórována) a koncentrace soli není nad povolenou mez, je skutečné zatížení nerezových prvků nízké. Trochu jiná situace je u průtokových ohřívačů bazénové vody (elektrické topení, teplovodní výměník), kde k zatížení solí a chlórem přistupuje ještě další negativní prvek a to je teplo. Pokud uvažujete o některém z těchto způsobů vyhřívání, rozhodně použijte topení nebo výměník ošetřený titanem. Já osobně bych dal přednost UV lampě doplněné o nějaké jednoduché chlórování. U takto ošetřovaného bazénu je potřebné množství chlóru ve vodě skutečně minimální.
Otázka: Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli existuje nějaká fungující možnost jak zalepit bazén ve spáře (cca 1mm dirka), děkuji.
Autor: Michal | 23.5.2008 09:43
Jan Jirka: Pokud máte bazén s folií, existují opravné sady, kterými lze lepit bazén i pod vodou. Pokud je to bazén z plastu, obraťte se na odbornou firmu, ať vám ho zavaří.
Otázka: Dobrý den, prosila bych Váš názor na pískovou filtraci z TV SHOPU, pokud jste se s ní setkal. Děkuji
Autor: jana | 23.5.2008 12:45
Jan Jirka: Viděl jsem pouze reklamu, více o ní bohužel nevím.
Otázka: Dobrý den, asi před měsícem jsme si koupili bazén (AZURO,Moutfield) vodu jsme dopouštěli průběžně kvůli stavu studny. Během této doby se nám na dně vytvořila zelená řasovitá hmota i když jsme tam měli plovák s tabletou.Vždy když dno rozvířím,vyčistím a ošetřím chem.proti řasám nechám běžet pískovou fitraci třeba i přes noc se během 2 dnů se řasy vytvoří znova. Poradíte mi?
Autor: Kristýna | 23.5.2008 13:03
Jan Jirka: Chlor z tablety se rozpouští velice pomalu, proto na takhle nahromaděnou řasu účinkuje nedostatečně. Proto si raději kupte chlor šok, což je granulát, z něho vyrobíte roztok dle návodu a nalijete do vody. Tento prostředek se okamžitě dostane do celího bazénu a určitě vám pomůže. Až budete mít vodu v bazenu čistou, opět se vraťte k tabletám.
Otázka: Dokončil jsem stavební přípravu pro bazén Galaxy 105 a mám v úmyslu dokoupit zastřešení.Je nějaká dotace na zastřešení a na kolik by toto zastřešení vyšlo? Mohu se stavební připravenností na toto zastřešení navázat při výstavbě bazénu a udělat základy pro koleje už předem?Máte nějaký výkres na tuto činnost?
Autor: Kafi | 23.5.2008 13:14
Jan Jirka: Obraťte se na bazénového specialistu na nejbližší prodejně Mountfield. On vám navrhne nejvhodnější zastřešení a dodá potřebné podklady. Příspěvek je samozřejmě i na takové zastřešení, cenu je možné stanovit až podle návrhu.
Otázka: Zajímá mě úprava vody pomocí UV lapmy, která zabraňuje tvorbě řas. Otázkou je jednak obrovský cenový rozdíl lamp v nepatrném rozdílu výkonu a také možnost použití lampy např. 11W určené v nabídce prodejce k zahradnímu jezírku, k použití k úpravě vody v bazénu. Proč má lampa o stejném výkonu, mnohem nižsí cenu pro rybníček a několikanásobně dražší pro bazén?
Autor: petermanik | 23.5.2008 13:26
Jan Jirka: Vodu samozřejmě pomocí UV lampy upravovat můžete, je to řešení vhodné třeba pro alergiky, neboť se omezuje použití chloru. K cenovému rozdílu se vyjadřovat nemohu, my prodáváme nejmenší o výkonu 16 wattů pro bazény do patnácti metrů kubických. Ta stojí 11790 korun. O stupeň vyšší s výkonem 40 wattů pro bazény do 35 m3 je k mání za 15 990 korun.
Otázka: zelená nám dno a steny, dostatek chloru je prokázán testrem, ph v normě. prosím o radu. režim filtrace a všechna doporučení dodavatele dodržujeme.
Autor: mila | 23.5.2008 13:41
Jan Jirka: Pravděpodobně půjde o řasu, bazén krátkodobě přechlorujte a do vody nadávkujte prostředek proti řasám Azuro ALG.
Otázka: Dobrý den je zapotřebý měnit písek v pískové filtraci ?
Autor: RS | 23.5.2008 13:47
Jan Jirka: Písek ve filtraci se zpravidla mění po pěti až šesti letech provozu. Důvodem k této výměně není jeho znečištění, jak se někdo domnívá, ale skutečnost, že prouděním vody se písek zjemňuje a pokud je příliš jemný, vyplavuje se z filtrační jednotky do vody bazénu.