reklama

Vyrážka z bazénu: Co všechno vám provede chlór

Alergie na chlór neexistuje. Co tedy stojí za vyrážkou a dušností při pobytu v bazénu?

Foto: Thinkstock

Ve vodě mizí kila - nejdřív zdánlivě, protože nadnášením jsme "lehčí", ale když vytrváme, tak i doopravdy. Chodit plavat celý rok je vhodné nejen při hubnutí. Má to ale háček.

Plavání se doporučuje na bolesti zad, kloubů, ale také v případě dýchacích obtíží. Díky tlaku vody na hrudní koš dochází k posilování dýchacích svalů. Jde tedy o ideální sport pro alergiky i astmatiky. Návštěva plaveckých bazénů je však pro někoho spíše za trest. Důvod? Nepříjemná reakce na chlór.

Potíže se stupňují

Alergie na chlór neexistuje, i když se část populace domnívá, že ano. Dýchací obtíže při kontaktu s touto látkou ve skutečnosti může vyvolat samotné astma. Nebo se za nimi může skrývat takzvaná cvičením indukovaná bronchokonstrikce nebo bronchospazmy. Podstatou těchto obtíží je dráždění dýchacích cest chlórem, kvůli čemuž dojde k jejich otoku, zúžení a tvorbě hlenu.

Doporučujeme: Vlastní bazén: Místo luxusu zničené zdraví

Nejvíce ohroženi jsou lidé, kteří se dlouhodobě vystavují působení tohoto dráždidla, třeba profesionální plavci, plavčíci nebo uklízeči. Existuje totiž řada studií potvrzujících, že časté plavání v chlorovaných bazénech nebo používání čisticích prostředků s chlórem zvyšuje riziko rozvoje astmatu a dalších respiračních alergií u dětí i dospělých. Příkladem je například americká olympionička Army Van Dyken nebo australský plavec Ian Thorpe, kteří přecitlivělostí na tuto látku trpí.

Co napoví

Mezi nejčastější obtíže spojené s nesnášenlivostí chlóru patří:

  • kašel
  • dušnost
  • pocit tíhy na hrudníku
  • hvízdavý, pískavý dech
  • rýma a kýchání
  • pocit ucpaného nosu
  • svědění a zarudnutí očí

Nepřítel pokožky

Při styku s chlórem se také může objevit svědivá a pálivá vyrážka buď po celém těle, nebo tam, kde došlo ke kontaktu. Tato látka totiž vysušuje a dráždí kůži, čímž může způsobit rozvoj takzvané iritační dermatitidy či dosud skryté dermatitidy jiného původu, například autoimunitního. Kožní a dýchací obtíže se přitom stupňují s množstvím chlóru ve vodě nebo v konkrétním přípravku.

Někomu pomůže skutečně důkladné osprchování a natření zklidňujícím tělovým mlékem (chlorovaná voda totiž hodně vysušuje), jiní bohužel skončí v ordinaci u odborníka.

Slaná je zdravější

Znamená přecitlivělost na chlór úplný zákaz koupání ve veřejných bazénech? Určitě ne. Nejdříve je však nutné navštívit alergologa nebo dermatologa, který zjistí pravou příčinu vašich obtíží a navrhne konkrétní postup. Pokud jste vášnivými plavci, vyzkoušejte raději pobyt v bazénech se slanou vodou, které jsou již v řadě českých měst. Ta má totiž oproti té chlórované příznivý vliv na lidskou pokožku i dýchací systém.

(holi)

Zdroj: http://acaai.org

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Atopický ekzém: Léčit jenom kůži nestačí

V jaké poloze je nejzdravější spát?

Herbář na začátek jara: Které léčivky sbírat v březnu?

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama