reklama

Skvrny od potu a deodorantu: Co na ně platí?

Jak odstranit skvrny od potu a deodorantů? Máme pro vás pár užitečných rad a triků.

Nevíte si rady, jak se zbavit skvrn na vašem oblíbeném oblečení? Nechcete tričko vyhodit jen proto, že se na něm objevily stopy od potu a deodorantu? Pak vyzkoušejte pár zaručených triků...

Bílé oblečení je v létě nutností, jinak bychom se na slunci upekli. Pokud se potíte, pak není třeba panikařit, jen se musí jednat rychle. Ve skutečnosti jde o tekutinu, která nemá žádnou barvu, zápach a žluté fleky vznikají až ve chvíli, kdy se začne rozkládat. Citronová šťáva, mýdlo s jelenem nebo jedlá soda. Co používáte vy?

Boj se skvrnami od potu

Základem úspěchu je myslet dopředu. V případě, že jste si oblečení během dne propotili, ihned ho namočte do vlažné vody s trochou tekutého pracího prášku. Nespoléhejte se na manželovo tvrzení, že zpocená košile stačí jen vyvětrat. V žádném případě!

Čtěte také: Jak na sušení prádla na zahradě i doma? Poradíme!

Pokud jste na včasné praní zapomněli, při radikálnějším čištění myslete na to, zda je textil bílý nebo barevný. Některé přípravky jsou natolik účinné, že kromě nechtěných fleků, odstraní částečně i původní barvu.

Nechcete-li si váš oděv poškodit, odneste ho do čistírny. Ale nečekejte, že se budou dít zázraky. Profesionálně si poradí s mnoha nečistotami, ale pokud je pot velmi agresivní a zaschlý několik dní či dokonce týdnů, ani ti největší odborníci vám neodevzdají čistý textil, většinou v oblasti podpaží zůstanou světlejší nebo tmavší flíčky.

Ocet, sůl či jedlá soda?

Všemocnou sílu octa uplatníte i při praní. Nejen, že vás zbaví skvrn, ale také nepříjemného zápachu. Stačí si připravit octový roztok (1 litr vody a 3 lžíce octa) a na několik hodin věci odmočit, pak už jen normálně vyprat na klasický program s práškem a aviváží.

Zeptáte-li se vaší babičky, jak ona bojovala s nechtěnými fleky, nejspíš vám poradí sůl. V litru vody rozmíchejte hrst soli a oblečení nechte namočené přes noc. (nezkoušejte na barevné)

I jedlá soda, citronová šťáva (nedávejte na barevné prádlo) či kyselina citronová pomohou se zaschlou špínou. Skvrny namočte vodou a sodu naneste přímo na postižené místo, nechte působit přes noc. Kyselinu používejte raději jen na bílé kusy. Do litru horké vody nasypte 10 g kyseliny citronové a dobře rozmíchejte. Oblečení namočte na 45 minut, a pak dejte do pračky.

Mýdlo s jelenem

Klasické mýdlo na praní (opravdu je na něm jelen) je zázrak. Nejen, že zvládá pomáhat při úklidu (vyčistí bílou koženkovou sedačku), ale popere se i se špinavým prádlem. Naplňte si kyblík horkou vodou, nastrouhejte do něj nahrubo mýdlo s jelenem a nechte asi půl dne stát a vyždímané věci vyperte.

Náš tip: Jak odstranit zápach a plíseň z pračky

Podobně by mělo fungovat i žlučové mýdlo, ale osobní zkušenosti nejsou moc pozitivní. (po vyprání se objevily podivné žluté skvrny)

Rady našich čtenářů

  • "Pot jde krásně vyprat mýdlovými oříšky. Ty jsou super v létě, pokud má člověk jen upocené oblečení, ale ne moc špinavé."
  • "Mně osobně funguje Vanish." (Pozor na barevné prádlo, nenechávejte ho dlouho působit, jinak ovlivní sytost barev.)
  • "Já používám Driclor, ale na černých tričkách po něm zůstaly bílé skvrny, které se nedají vyprat."
  • "Stačí běžný prášek, ale já z něj udělám kašičku, kterou potřu špinavá místa a namočím na dvě hodiny do vody. Pak stačí jen pračka a je hotovo. Nesmíte skvrny nechat zaschnout."
  • "Na bílé je nejlepší chlor." (Může poškodit umělá vlákna nebo moc vybělit.)
  • "Moje sestra používá čpavek, který ředí v poměru 11 dílů vody a 1 díl čpavku. Fleky s touto směsí potře a po vyprání v pračce jsou pryč."
  • "Používejte jen kvalitní antiperspiranty na přírodní bázi."
  • "Já kupuji chemický odstraňovač Denkmit (60 Kč), není úplně 100%, ale pokud se to zapere hned, většinou to jde odstranit."
  • "Četla jsem nedávno, že se mají rozpustit dva aspiriny ve vodě, do toho oblečení namočit na nějakou dobu a vyprat.

Závěrem...

Ve většině případů se jedná spíše o problém s deodoranty či antiperspiranty. Některé pevné deodoranty jsou přímo peklo. Vysoká vrstva bílé hmoty je samotným praním v pračce neodstranitelná. Používejte kvalitní antiperspiranty a kuličkám se raději vyhněte.

Nechcete-li bojovat s propoceným oblečením, zkuste metodu proti nadměrnému pocení.

Jak bojujete se skvrnami od potu a deodorantů vy? Vaše rady a tipy nám můžete napsat do diskuze pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Naučte se prát: Jak rozumět funkcím vší pračky

Proměna ve stylu Provence s vesnickou inspirací!

Petra Němcová: Krásná Češka v náručí slavných mužů

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama