reklama

Jak na sušení prádla na zahradě i doma? Poradíme!

Pojďme si společně projít možnosti vnitřního i venkovního sušení a vyhrát nejlepší sušák na trhu.

Foto: Leifheit

Sluníčko konečně začíná pálit a to je pak radost i sušení prádla. A to ať už venku, nebo i uvnitř za oknem. Pojďme si společně projít možnosti vnitřního i venkovního sušení.

Máte-li balkón, terasu nebo dokonce zahradu, pak si jistě rádi pořídíte venkovní sušák na prádlo, ať už jednu z mobilních variací, nebo sušák, který "zabudujete" do trávníku. A proč sušit prádlo venku? Protože po uschnutí je stále svěží a voňavé a taky proto, že ročně ušetříte až 4000 Kč.

Jaký venkovní sušák vybrat?

Ještě než vám doporučíme konkrétní typy sušáků, připomeňme si několik zásad při jejich výběru. Venkovní sušák by měl mít především kvalitní povrchovou úpravu, aby odolával klimatickým podmínkám. Cenu pak ovlivňuje jejich velikost, konstrukce, (mají-li zvýšená boční křídla, pověsíte-li na ně delší věci nebo prádlo na ramínku atd.).

Chcete vyhrát nejlepší sušák na prádlo? Soutěžit můžete ZDE

Důležitá je také kvalita povrchové úpravy prutů či šňůr na sušení prádla a kapacita sušeného prádla, kterou jednotlivé modely nabízejí. Ta se pohybuje mezi 10 až 60 m. Nebo nosnost v kilogramech prádla, často se také uvádí, kolik plných praček takový sušák unese. Na některé typy rozkládacích sušáků s výklopnými křídly si můžete pořídit i nástavbu či síťky na sušení drobných kusů prádla.

Jaký vybrat? Vede sušák Linomatic Deluxe

Pravděpodobně nejlepším venkovním skládacím sušákem na českém trhu je sušák Linomatic Deluxe společnosti Leifheit (podle délky šňůr nese označení  Linomatic 400 Deluxe, Linomatic 500 Deluxe a Linomatic 600), jejichž součástí je mnoho praktických funkcí a předností:

  • funkce pro rychlé složení sušáku bez ohýbání (stiskem pojistky na rameni sušáku)
  • funkce automatického svinutí šňůr do bočnic (šňůry zůstávají čisté, netřeba je omývat) 
  • celková délka šňůr 40 m - 60 m (pro 4 - 6 plných praček, dle označení sušáku)
  • celistvé meziramenní zakrytí, které zabraňuje vniku vody do nitra sušáku 
  • vyrobeno z hliníku a plastu
  • odolný vůči vlivům počasí
  • sušák je otočný, tzn. nemusíte běhat s košem prádla kolem, sušák si natáčíte sama rukou
  • mechanismus pro ideální vypnutí šňůr

Sušíte prádlo doma?

Nemáte zahradu, zato máte malou koupelnu, prádlo na šňůře nad vanou neschne nejrychleji a hlavně tam překáží? Potřebuje sušák prádla pro vnitřní použití, že ano?

Jak vybrat domácí sušák?

Chcete stabilní, skládací, přenosný sušák? Ideální je klasický sušák s výklopnými bočnicemi s označením Varioline L a M, vylepšený o možnost nastavení vzdáleností mezi šňůrami (vhodné pro větší prádlo, např. svetr)

Skládací kvalita: sušáky řady Pegasus

Potřebujete-li na skládací sušák zavěsit i dlouhé kusy oděvů, pak zvolte řadu Pegasus až na dvě pračky prádla (s označením 200, 180, 150, 120 podle délek šňůr (200 = 20 m, 180 = 18 m, atp.)) Pegasus rovněž odolává povětrnostním vlivům, tzn. použití na terase je zcela bez problémů. Součástí balení je i Easy Clip na sušení drobného prádla a 5 ramínek na oděvy. K tipu Deluxe navíc dostanete síťku na sušení svetrů a taštičku na kolíčky. Pegasus 120 je vhodný i pro sušení na vaně.

Sušáky s označením Tower jsou úzké, vysoké a několikapatrové, tzn. ideální tam, kde není dostatek prostoru (možnost sklopení prostředního patra = sušení dlouhého prádla, např. kalhot), možnost sušení ve sprchovém koutě.

Na stěnu jedině sušák Telefix

Velmi praktické jsou sušáky nástěnné, např. s označením Telefix či Rollfix, které jednoduše připevníte ke stěně a roztáhnete pouze v případě použití. Jakmile je prádlo suché, sušák rychlým pohybem zasunete, nikde nepřekáží a je vždy po ruce. Součástí je i samostatná chromovaná tyč pro zavěšení osušek.

Zkuste štěstí a vyhrajte ty nejlepší sušáky. Soutěžte ZDE

Kde sušit prádlo:

Nejlepší, také s ohledem na vzdušnou vlhkost a možný vznik plísní, je dobře větraná a temperovaná místnost. 

  1. Pokud sušíte prádlo v koupelně s větrákem a jste doma, občas jej spusťte.
  2. Jestli máte vhodnou vytápěnou komoru, umístěte sušák sem. Ideální je, když je větratelná.
  3. V pokoji nedávejte sušáky příliš blízko ke stěně, do rohu, kde necirkuluje vzduch ani přímo na těleso topení. Tady bude bránit šíření teplého vzduchu do místnosti.
  4. Sušte prádlo u stropu na vytahovacím sušáku. Získáte tak více prostoru v koupelně nebo v chodbě a prádlo nebude okamžitě na očích.
  5. Pokud nejde o prádlo, které se nesmí pomačkat, volte vyšší otáčky ždímání a textil v bytě sušte co nejméně mokrý.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vychytávky na grilování. Tyhle vás budou bavit!

7 rad, jak opticky zvětšit malý byt: Tyhle fungují!

21 nejulítlejších kanceláří: Pracovali byste v nich?

 

 

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama