reklama

5 tipů, jak odstranit psí chlupy z bytu a oblečení

Tipy a triky, jak je odstranit zvířecí chlupy z interiéru a oblečení.

Foto: Thinkstock

Když jsme si jednou pořídili psa, musíme počítat s tím, že chlupy k němu prostě patří. Ano, ale jedna věc je o nich vědět a druhá uklízet je. Dostat zvířecí chlupy z bytu není nic jednoduchého. Vyzkoušejte naše tipy a rady.

Představa, že odstraníme psí chlupy z bytu jednou provždy je hezká, ale nereálná. Smiřte se s tím, že koberce, čalouněné sedačky a oblečení přitahují vše, co kolem nich jen proklouzne, chlupy nevyjímaje. Nejúčinnější metodou na odstranění je vytrvat a experimentovat. Podívejte se na 5 tipů, jak se (dočasně) zbavit chlupů z vašeho bytu.

Vysávejte koberce i vašeho pejska

Velmi účinnou, ale pracnou metodou je časté vysávání. Musíte mít doma opravdu dobrý a výkonný vysavač. Důležitým doplňkem je elektrokartáč, který zvládá posbírat i ty nejtitěrnější chlupy. Rotační hlavice lépe zvládají čalouněné povrchy, ale i zde narazíte na problém. Některé kartáče z vysavačů mohou látky na vaší sedačce i poškodit.

Čtěte také: Kočka nebo pes v bytě: Zásady bezproblémového soužití

V obchodech se objevují vysavače, které mají označení cat, dog nebo animal. Jejich tajemstvím je speciální hubice s turbokartáčem, která se dá použít na jakýkoliv vysavač. Když si vašeho mazlíčka naučíte už od malička, můžete pomocí nástavce vyčesávat a vysávat chlupy rovnou z něj. Funguje šetrně a bezbolestně. Jedinou nevýhodou je, že si s krátkosrstými mazlíčky moc dobře neporadí.

Chcete-li mít bezproblémový úklid, kupujte vysavače s maximálním sacím výkonem, dokonalou filtrací a hlavně nehlučné, aby neplašili vašeho psa. Nástavce pravidelně čistěte od nánosů chlupů.

Sušička hraje velkou roli

Před tím, než poputuje vaše prádlo do sušičky, můžete se pokusit chlupy odstranit už v pračce. Do bubnu vložte prací kuličky, které na sebe nachytají vlasy i nitě. Seženete je v každé drogérii. K dokonalému odstranění pomáhá hlavně péče v sušičce. V případě, že bojujete s chlupy na oblečení, polštářích a potazích, jediným řešením je sundat a rychle do sušičky. Po krátkém programu najdete veškeré nečistoty ve sběrných filtrech a nádobách.

Kartáče, válečky a hřebeny

Každý, kdo má psa či kočku, by měl mít základní výbavu v podobě odchlupovacích válečků, kartáčů a jiných vymožeností. Ty nejlevnější kartáče stojí v řádu několika desítek korun. U těch promakanějších se připravte na vyšší cenu a také na složitější funkčnost, stačí ale pečlivě číst návod a budou vám dělat jen a jen radost. Nejenže chlupy dobře seberou, ale také se dají jednoduše vyčistit. Proto pohyb jedním směrem chlupy sbírá a druhý směr je opět uvolňuje.

Velkou výhodou jsou válečky papírové, které po skončení úklidu jednoduše odtrhnete horní vrstvu a ve chvilce jsou připravené na další kolo. Milým zjištěním je jejich nízká pořizovací cena. Podobně slouží válečky gumové, které suché lepí a pod tekoucí vodou z nich dostanete nečistoty snadno dolů.

Odstraňte koberce, sáhněte po kůži

Netvrdím, že jde o způsob, který vás zcela jistě zbaví zvířecích chlupů, ale přinejmenším bude plovoucí podlaha či dlažba lepší na údržbu a úklid. Na druhou stranu vás bude přivádět k šílenství, že na podlaze uvidíte i ten nejposlednější chlup. V tomto případě záleží čistě na vašem vkusu a trpělivosti.

Majitelé chlupatých mazlíčků ocení i kožené sedací soupravy. Chlupy jednoduše smetete na zem, kde si s nimi poradí vysavač. Před zařizováním bytu či domu sáhněte po materiálu, který je dobře otíratelný a snadno se udržuje. Uvidíte, že si ušetříte polovinu práce.

Kupte si plemeno, které nelíná

Už při výběru plemene se zamyslete, zda chcete být otrokem psích chlupů. Obecně platí, že nejvíce línají dlouhosrstí psi, ale kdo by odolal kráse zlatého retrívra či bernského salašnického psa. Domů si můžete přivést i bezrsté mazlíčky, jako je čínský chocholatý psík nebo takového, který je chundelatý, přesto z něj žádné chlupy nepadají. Takovým je například barevný boloňský psík.

Tipy na závěr

  • Podobnou funkci, jako lepící válečky má lepenka či izolepa. Tip berte jako rezervu, když zjistíte v práci, že máte chlupaté rameno, čeká vás důležitá schůzka a po ruce není žádný kartáč. Čistit celý gauč takto, se úplně nevyplácí.
  • Dobrou ale pracnou metodou jsou gumové rukavice. Když s nimi budete projíždět po koberci, začnou se z chlupů tvořit chuchvalce, které snadno posbíráte. Ale sláva těm, kteří takto zvládnou vyčistit celou místnost.
  • Na oblečení funguje i houbička na nádobí. Když drsnou stranou přejedete po chlupatém místě, mělo by vše zůstat právě na ní.
  • Suchý šampon proti línání je určený pro dlouhosrstá i krátkosrstá plemena. Stačí nastříkat na srst a vykartáčovat. Nespoléhejte se na to, že z vašeho mazlíčka nespadne jediný chlup.

A co vy? Podělte se s námi o rady a tipy, jak odstranit zvířecí chlupy z oblečení nebo z nábytku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 nejoblíbenějších psích plemen: Je tam i váš mazlíček?

18 nejzajímavějších kočičích plemen: Vyberete si?

Koupíme si axolotla! Nejbláznivější domácí mazlíčci

 

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama