reklama
 

Jak se zbavit octomilek? Tipy a triky, které pomohou

Poradíme, jak se zbavit octomilek. Víme, co na hmyz funguje.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Nejotravnější hmyz? Hned za komárem a mouchou se v těsném závěsu drží octomilky. Malé mušky, které jsou všude! Milují sladkou vůni a zbavit se jich není nic jednoduchého. My jsme pátrali a zjistili, co na ně opravdu funguje. Tady jsou rady našich babiček a zajímavé tipy čtenářů.

Hodně lidí si myslí, že když bude udržovat pořádek a nenechá ovoce shnít, pak má vyhráno. Omyl! Co na ně platí? Lovit je rukama nemá cenu, zbytečná energie a druhý den je máte zpátky.

Octomilka 'otravná'

Lidově se jim říká octová, vinná nebo ovocná muška. Je jasné, že jména získaly právě podle toho, na čem si pochutnávají nejraději. Největší lahůdkou je pro ně právě sklenička vína, zbytek vody se šťávou či nahnilé ovoce. Cokoliv, co kvasí je pro ně chuťovka.

A jak se k nám dostávají? Pár jich přiletí oknem a o své potomky už se postarají někde poblíž odpadkového koše či mísy s jablky. Blízko zásob nakladou až čtyřista vajíček, z kterých se za tři dny vylíhne další generace.

Nepatří mezi hmyz, který by naše zdraví nějak ohrožoval, ale přenášejí různé plísně i na čerstvé ovoce, které tak rychleji podléhá zkáze. Navíc své potomky zanechávají spíše na takovém kousku, který byste už do pusy nedali, ale někdy mohou být i ve švestkovém koláči nebo jablečné přesnídávce a miniaturní vajíčka určitě nezahlédnete.

Prevence: Prohlédněte koše a odpad

A jak už to u každého problému bývá, než začnete likvidovat následky, zkuste nejprve najít to, co je láká. Když se budete držet několika základních hygienických pravidel, nejspíš vás tyto otravné potvůrky ani nenavštíví.

  1. Základem je udržovat v kuchyni maximální pořádek.
  2. Ovoce na stole pravidelně prohlížejte a snažte se kusy, které rychle hnijí, uskladňovat v lednici nebo je alespoň přikryjte.
  3. Nenechávejte na kuchyňské lince nedojedené zbytky jídla. Kousek koláče, nakousnutá müsli tyčinka a další potraviny.
  4. Dále pořádně překontrolujte odpadkový koš. Potraviny, které v koši hnijí, raději okamžitě vyneste do popelnice. Když odnesete sáček, plastovou nádobu vždy vypláchněte a postříkejte dezinfekčním prostředkem. I trochu šťávy z ovoce, která se dostane na dno, je přiláká a vy se jich nezbavíte.
  5. Pozor na sladké a lepkavé tekutiny. Šťávu či ovocné džusy skladujte v dobře těsnící nádobě. Stejně tak skleničky po víně okamžitě umyjte a nenechávejte do druhého dne. Sklenice s medem či sirupem pravidelně otírejte, aby nezůstávaly ulepené.
  6. Často v kuchyni vytírejte podlahu a otírejte linku. I jedna malá kapka z ovoce, šťávy, piva či čehokoliv, co sladce voní, je zaujme a vletí k vám oknem.
  7. A v neposlední řadě odpad. Ideální místo na hodování. Nezapomínejte při úklidu do dřezu a odpadu nalít přípravek na odstranění zbytků a mastnoty. Je jedno, zda použijete klasického "krtka", Savo na odpady či cokoliv podobného.
  8. Nepřelévejte pokojové květiny. Mokrá hlína je pro ně ideálním místem na kladení vajíček.

Když už je pozdě

Pokud jste některé z pravidel porušili a do domu se vám nastěhovaly tyto malé mušky. Pak nevěště hlavu. Máme tu několik zajímavých tipů a rad, jak se jich zbavit. Některé fungují spolehlivě, jiné méně. Je to na vás, který způsob 'vyhubení' si zvolíte a vyzkoušíte.

Lapač

Klasická mucholapka, někdy tyto lepící pásky můžete najít pod názvem 'beruška'. Lepí se někde v blízkosti okna. Vylučují feromony, které octomilky přilákají a insekticidy je následně zahubí. Pořizovací náklady jsou okolo padesáti korun za balení, kdy vám jeden proužek vydrží asi 3 měsíce. Záleží, jakou máte doma invazi.

Podobně fungují lepící "slunečnice" či "jablíčka", lákají je na omamnou a sladkou vůni a následně vás jich zbaví jednou provždy.

Elektrický pomocník

Přístroj, který jste mohli vidět v některých restauracích. Elektrický lapač svítí a přitahuje hmyz. Některé typy hubí elektrickým proudem, jiné octomilky nasají do zásobníků. Celý přístroj je poměrně tichý, jen pořizovací ceny jsou o něco vyšší. Elektrický lapač koupíte od 300 Kč a více. Na druhou stranu nejde o žádný chemický prostředek.

Koření

Stejně jako komáři i octomilky prý nesnáší vůni koření. Rozložte si po bytě misky s hřebíčkem a do květináčů můžete zapíchnout stroužek česneku. Zajímavý způsob, ale pak vysvětlujte návštěvě, kde se bere to šílené aroma.

Past

Postačí, když necháte na stole nedopitou vodu se šťávou a uvidíte, kolik se jich tam nachytá. Na druhou stranu nám přijde, že tím přilákáte jen další otravné návštěvníky.

Mnohem lepší je odřezat plastovou láhev, nalít do ní trochu vína, piva nebo džusu. Vršek zakryjte papírem nebo potravinářskou fólií a udělejte do něj malé dírky. Octomilky se dostanou dovnitř, ale už nevyletí ven. Pak jen stačí zatřepat a vylít do odpadu.

Masožravé rostliny

Hezký a moderní doplněk do bytu, který se vám o tyto potvůrky postará. Stačí je vhodně nakombinovat, s tím vám poradí v hobby marketu či zahradnictví a máte vyhráno. Masožravá rostlina je elegantní a bude vás bavit ji sledovat při lovu.

Vysavač

Prý nejlepší způsob, jak se jich zbavit. Na talíř dejte kousek ovoce a nechte do druhého dne. Když se kolem nich slétne hejno, zapněte vysavač.

Ideální je několik tipů zkombinovat, tím zaručíte, že jste je opravdu pochytali a zahubili. Přejeme hodně úspěchů a pevné nervy při likvidování.

reklama

Komerční tip

reklama