reklama

Pletení z papíru aneb Jak doma recyklovat staré noviny

Pletení z papíru není těžké a můžete si doma za pár peněz vyrobit krásnou velikonoční dekoraci a mnoho dalšího.

Foto: Profimedia.cz

Řada žen relaxuje a zaměstnává ruce pletením z papíru. Stačí jen koupit lepidlo a doma posbírat staré noviny a časopisy. Podívejte se s námi, jak na pletení z papíru.

Sežeňte si libovolný papír. Někdo motá ze starých novin, jiní využívají třeba pásky do kasy, které jsou čistě bílé a snadno se následně obarvují. Motejte podle libosti. Pletení z papíru je jednoduché a zvládne vám pomoci i vaše ratolest.

Pletení z papíru je podobná technika, jako je pletení z pedigu. Jde o jeho napodobování a vlastně i levnější variantu, kdy si pletací materiál vyrábíme ze zbytků novin. Když se vám podaří zvolit dobrou finální úpravu a nabarvení, nepoznáte rozdíl od originálního výrobku z pedigu.

Čtěte také: Upleťte si vybavení aneb Navlékněte byt do svetru

Papír místo proutí je stejně krásný a ekologický zároveň. Pletení z papíru je velmi levné, recyklujete při něm papírový odpad a ještě získáte krásné desigenové doplňky do bytu za hubičku.

Návod na pletení z papíru - motáme ruličky

Připravte si tuhé lepidlo na papír a špejli. Je na vás, z jak velkého pruhu papíru budete plést, ale musíte uvažovat nad tím, jak silnou upletenou ruličku pak budete mít. Ideální je šířka 15 - 20 centimetrů. Není dobré volit papírový pruh moc dlouhý, protože by se špatně namotával a utahoval.

Umotané papírové ruličky nabarvěte speciálními přípravky, které mají takové složení a vlastnosti, aby splňovaly požadavky dokonalého krytí a zvyšovaly odolnost papírového materiálu. Barvy jsou k dostání v několika odstínech a s možností namíchání přesně podle požadavku. Papír je po nátěru hladký a udrží ruličky pohromadě. Balení o velikosti 200 g stojí okolo 150 korun.

Podívejte se, jak je jednoduché si připravit papírové ruličky...

1) Jeden roh papíru natřeme lepidlem.

2) Přiložíme špejli k rohu, který je šikmo proti natřenému rohu.

3) Šikmo namotáme papír na špejli a přilepíme potřený konec.

4) Pak už jen papírovou ruličku stáhneme ze špejle.

Pletení z papíru: Umotejte si velikonoční dekoraci z papírového pedigu

Chcete mít jednoduchou velikonoční dekoraci? Můžete si z papírového pedigu uplést košíček, do kterého si vysejte velikonoční osení.

Na velikonoční košíček z papírového pedigu si připravte:

  • noviny
  • keramický květináč
  • špejle
  • tuhé lepidlo
  • nůžky
  • izolepu

Podrobný postup na pletení najdete v následujícím videu...

Papírový pedig umotá každá z nás

Všude na internetu najdete návody a postupy na koše upletené z papíru, které mohou být kulaté nebo hranaté. Zručnější motalky si vyrobí i velikonoční dekorace v podobě papírových zajíců či velikonočních vajec. Z běžného novinového archu získáme asi tři až čtyři pruhy.

Čtěte také: Velikonoční dekorace na poslední chvíli. Zvládnete to!

Všechny návody se ale shodují v jednom. Čím víc ruliček z papíru, tím lépe. Určitě si pořiďte i dobré a kvalitní nůžky. Při výrobě jednotlivých výrobků se budou hodit i pomůcky, na které budete jednotlivé tvary naplétat. Často se v postupu na pletení z papíru objevují kartony na dna výrobků, krabice, plechovky, plastové flašky. K dokončení se budou hodit i štětce či kolíčky na prádlo.

Co je pedig?

V poslední době jsou trendy přírodní materiály, a dokonce mezi ně patří pedig. Koupíte ho všude ve výtvarných potřebách. Hned po vrbovém proutí, je pedig nejpoužívanějším materiálem na pletení košíků. Pedig je nutné namočit do vody, rychle nasákne a usnadní následnou práci, kdy je možné ho ohýbat dle libost. Pedig je k dostání v přírodní barvě, ale není nic jednoduššího, než ho pomocí barev na textil nabarvit do odstínů, které si přejeme.

A co vy? Při jaké ruční práci relaxujete?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Upleťte si pomlázku: Návod, jak na to

18 nejzajímavějších kočičích plemen: Vyberete si?

Hovězí maso: Z čeho dělat steak a z čeho guláš?

--------------------------------------------------------------------------------

Máte rádi ruční práce? Kam pro výtvarné potřeby?

Enge: Od Passera to byl obrovský hazard. Sám bych se bál takhle rychle v provozu jet | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama