reklama

18 nejzajímavějších kočičích plemen: Vyberete si?

Že kočka nemusí být jen mourovatá, to už víme, ale v poslední době se stávají populárnější plemena koček, které jsou kudrnaté, bez srsti nebo mají zahnuté uši. Podívejte se.

Foto: ISIFA/Thinstock

Že kočka nemusí být jen mourovatá, to víme, ale v poslední době se stávají populárnější plemena koček, které jsou kudrnaté, bez srsti nebo mají zahnuté uši. Podívejte se.

Stále více populární jsou plemena koček, jejichž srst neplstnatí, nelíná a nezpůsobuje alergii. Mezi velmi originální kočky patří Sphynx, Devon Rex nebo Balineská či Norská lesní kočka.

Ať už si vybereme jakékoliv plemeno koček, musíme si uvědomit, že některé z nich jsou náročné na stravu, aklimatizaci a potřebují dostatek péče. Každé plemeno má jiné vlastnosti, proto vybírejte dobře a pečlivě, ať místo domácího povaleče nemáte aktivní kočku, která neví, co se sebou.

Šest koček, které jsou v kurzu

Mezi oblíbená plemena patří Mainská mývalí, Britská krátkosrstá, Egyptská mau, Kurilský bobtail, Sphynx a Orientální krátkosrstá. Mezi největší patří Mainská mývalí, která může mít až 15 kilogramů. Jde o milou kočku, která je velmi inteligentní a snadno vycvičitelná. Do váhy 8 kilogramů dorůstá Britská krátkosrstá. Je populární pro svou hebkou srst. Patří mezi línější a mazlivé kočky. Hned za ní se drží  Bengálská kočka s 10 kilogramy. Tato kočka umí plavat a má velké sociální cítění.

Na třetím místě je Orientální krátkosrstá, která dorůstá do váhy až 6,5 kilogramu. Je velmi mrštná a dostane se všude. Dokáže se naučit aportovat a dobře snáší vodítko. Egyptská mau má v dospělosti 5 kilogramů a je nutné ji brát za člena rodiny. Chce být středem pozornosti a svému majiteli je nadevše oddaná. Pátou na stupni oblíbenosti je Kurilský bobtail, který dorůstá do 5 kilogramů. Plemeno je klidné, vyrovnané a miluje děti.

Nejdražší kočka na světě

Inzerátů koček je mnoho a ceny se liší podle toho, zda jsou koťata papírová, nebo bez papírů. Ceny koťat se pohybují v řádech od sto korun do několika desítek tisíc korun. Mezi nejdražšího mazlíčka můžeme řadit kočku Ashera, která je největší a nejexotičtější domácí kočkou. Tato krásná a elegantní koťata stojí okolo 12 tisíc dolarů, což je asi 240 tisíc korun, a čekací lhůta je až devět měsíců.

Čtěte také: 10 nejoblíbenějších psích plemen: Je tam i váš mazlíček?

Toto plemeno bylo vyšlechtěné týmem amerických genetiků zkřížením afrického servala, kočky bengálské a kočky domácí. Byla vyšlechtěná na zakázku Simona Brodiho. Ashera dosahuje velikosti 120 centimetrů na výšku a váží okolo 14 kilogramů. Dožije se 25 let. I přes svoji velikost se spokojí s kočičím žrádlem. Ashera miluje děti a je velmi přizpůsobivá.

Donský Sphynx - Buď ji milujete, nebo ji nesnášíte

Bezsrsté plemeno - naháč pochází až z roku 1900 z aztécké kultury. Tyto kočky nepatřily k moc oblíbeným druhům, a proto nejspíš vyhynuly. V roce 1966 se narodilo jedno holé kotě a o pár let se výskyt tohoto plemene rozšířil. Kočka se dožívá 20 let. Sphynx se doporučuje alergikům na kočičí srst, ale nesmíte tomu zcela věřit. Je lepší otestovat, zda vám nevadí kočičí srst a sliny. Pokud ano, ani Sphynxe nesnesete.

Máte doma kočku nebo psa? Které kočičí plemeno vás zaujalo?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kočka nebo pes v bytě: Zásady bezproblémového soužití

Nejpopulárnější psí jména: Máte doma Peggy nebo Maxe?

5 nejčastějších ženských hříchů

--------------------------------------------------------------------------------

Jaké vybrat jméno pro kočku?

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama