reklama

Hovězí maso: Z čeho dělat steak a z čeho guláš?

Udělat dobré hovězí na všechny možné způsoby, to je umění, které ovládá jen málokdo. Je k tomu totiž důležitý nejen kuchařský um, ale musíte i vědět, na co se hodí plec, k čemu je lepší kýta a kde se na těle krávy nachází takzvané péro?

Foto: Žena

Udělat dobré hovězí na všechny možné způsoby, to je umění, které ovládá jen málokdo. Je k tomu totiž důležitý nejen kuchařský um, ale musíte i vědět, na co se hodí plec, k čemu je lepší kýta a kde se na těle krávy nachází takzvané péro?

Pro hovězí maso je typická cihlově červená barva, která je tím světlejší, čím je maso mladší. Na barvu však má vliv i pohlaví a v neposlední řadě i strava zvířete. Přestože si spousta lidí myslí něco jiného, je hovězí velice zdravé - je-li libové, má nízkou energetickou hodnotu, naopak obsahuje spoustu důležitých minerálů i vitamínů a důležitých bílkovin.

Nechte maso uzrát

Kromě toho neobsahuje tolik vody jako například vepřové maso, proto se tak rychle nekazí. Hovězí by ve skutečnosti mělo zrát, takže se nechává zhruba při teplotě jeden až dva stupně Celsia odležet na dva až tři týdny - zatímco maso z vepřů se vyvěsí jen na pouhý den nebo dva. Právě proto je nesmírně důležité pečlivě vybírat obchod nebo řezníka, který masu doopravdy rozumí.

Doporučujeme: Panenka, plec, lalok, krkovička: Znáte druhy vepřového?

Někteří odborníci tvrdí, že je lepší maso kupovat s předstihem a před jeho zpracováním jej nechat klidně pět až deset dnů odležet v ledničce, čímž se zvýší jeho křehkost a zlepší chuťová kvalita.

Čtěte také: Návod na nejlepší hovězí steak

Ovšem ani správně vybrané maso ještě není zárukou úspěchu - totiž připravit ho tak, aby zároveň i chutnalo a zachovalo si svoji jedinečnou chuť, není jednoduché a chce to spoustu zkušeností a cviku. My vám pro začátek poradíme alespoň s nákupem té správné části hovězího.

Jak se hovězí dělí?

Hovězí zadní

Sem patří maso z kýty a plece, které se skvěle hodí na pečení v celku, na dušení, můžete z něj klidně vyrábět rolády a používat i k omáčkám.

Hovězí na guláš

Na tradiční guláš je nejlepší maso z kližky a krku. Hodí se také na dušení a vaření.

Recept: Hovězí chilli guláš

Hovězí přední s kostí

Na této části hovězího se nachází větší množství tuku, je proto tradičně mramorované, patří sem žebro, hrudí, péro, podobné maso má i bok. Chcete-li udělat poctivý hovězí vývar, použijte právě tuhle část krávy. Využít ji však můžete i na pečení.

Recept: Hovězí vývar s masem a nudlemi

Roštěná

Jak nízký, tak vysoký roštěnec je vhodný na pečení a dušení. Nízký se používá na steaky, zatímco vysoký spíš na mletí. Na steaky se někdy využívá i část kýty.

Recept: Hovězí medailonky na víně

Svíčková

To je velmi křehké a libové maso vhodné na bifteky - včetně toho tatarského. Používá se ale také na pečení. Širší konec svíčkové se nazývá palec, užšímu konci se říká špička.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Panenka, plec, lalok, krkovička: Znáte druhy vepřového?

Uvařte si rychlou večeři podle Jamieho Olivera

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama