reklama

Nevyhazujte banánové slupky: Změkčí maso, pohnojí kytky

Slupky od banánů: Hodí se jako hnojivo na kytky i pomocník při vaření.

Běžně sníme banán a slupku pak vyhodíme do koše. Ale proč ji ještě nevyužít? Pomůže vám při vaření, úklidu nebo vás zbaví nepříjemného hmyzu.

Banánová slupka umí řadu věcí, o kterých jste doposud nejspíš neměli ani tušení. Pojďme se podívat, jak vám bude ještě užitečná.

Krém na boty

I když si asi neumíte představit, že si budete drhnout obuv slupkou od banánu, opravdu vám pomůže. Vnitřní vrstva má neuvěřitelné schopnosti a dá se použít místo krému na boty. Pečlivě ji rozetřete po povrchu a doleštěte suchým a jemným hadříkem.

Přítel pokojových rostlin: Na prach i hnojení

Slupku nechte vylouhovat ve velké sklenici vody několik dní. Pro lepší výsledek je dobré nádobu uzavřít. Následný "koktejl" smíchejte s 5-7 litry vody a používejte odstáté na zalévání pokojových rostlin. Zbytky od banánů se dají i nasušit a rozdrtit na prach. Při přesazování dejte lžičku takto připraveného hnojiva hned ke kořenům. Draslík květinám udělá dobrou službu.

Doporučujeme: Jak využít acylpyrin? Na vodní kámen i květiny

Nemůžete se zbavit prachu na listech květin? Pak je přetřete banánovou slupkou. Má antistatické účinky a prachové částečky na několik dní odpudí. Navíc se zelené listy budou krásně lesknout.

Místo bělícího pudru

Vnitřní vrstva slupky odstraní z vašich zubů nepříjemné skvrny od vína, kouření i kávy. Čištění provádějte pravidelně po dobu deseti dnů. Slupkou si zuby přejíždějte alespoň minutu a půl. Nejen, že získáte zářivý úsměv, ale dodáte zubům draslík a hořčík, který je důležitý pro sklovinu.

Leštidlo na šperky

Ovoce obsahuje kyseliny, které zvládnou vyleštit zčernalé stříbrné šperky. Vezměte si kousek a potírejte s ním  postižená místa, následně vyleštěte jemným hadříkem. Kdo by chtěl získat koncentrovanější leštěnku, bude muset slupky rozmixovat a přidáním lžíce vody utvořit kašičku. Pak dejte trochu na hadřík a krouživými pohyby zčernalá místa potírejte.

Boj s bradavicemi

Vezměte si kousek slupky, položte na bradavici a dobře přelepte kouskem náplasti. Takto nechte nejlépe přes noc. Opakujte max. 10 dní. Uvidíte, že se bradavice bude moci pomalu vystřihávat, až se dostanete k černým kořínkům, které snadno odstraníte.

Kožní problémy

Vitaminy z banánové slupky prý urychlují hojení akné. Využijete je i jako peeling. Jemně s nimi třete kůži, drsnější strana vás zbaví odumřelých buněk. Kyselina, která se ve žlutém obalu ukrývá, umí tlumit i nepříjemné svědění po štípnutí či při alergické reakci na kosmetické přípravky.

Banánové slupky a maso? Určitě!

Když jeden kousek přidáte k masu před pečením, zabráníte vysušení pochoutky, která bude na talíři krásně šťavnatá a překvapí vás její skvělá chuť.

Náš tip: Jak pojistit dům a kolik vás to bude stát?

Pokud se hovězímu masu na svíčkovou nechce v troubě změknout, podložte ho slupkou od banánu. Bude jemnější a nepoleze vám mezi zuby. Držíte dietu a smíte jíst jen vařená kuřecí prsa? Zabalte maso do slupek a vařte je s nimi. Uvidíte, jakou dobrotu si vykouzlíte.

Banán zahradníkem

Jaro už se blíží a co nevidět budeme opět bojovat s nepříjemnými mšicemi. Nejčastěji se objevují u růží. Zakopejte k nim slupky od banánů, vůně hnijícího banánu je bude odpuzovat.

Jako hnojivo poslouží i pro rajčata. Rozkládající se minerály jim dodají dostatek výživy a pomohou udržet ideální vlhkost.

Zadřela se vám tříska?

Enzymy, které banán obsahuje, pomohou i při vyndavání zadřené třísky. Ty ji postupně budou vysouvat ven z kůže. Položte na bolavé místo kousek slupky a přelepte náplastí. Opakujte po celý den a večer bude po problému.

Antidepresivum

Na webu hobbystory.cz doporučují banánové slupky dokonce konzumovat. Musí se deset minut povařit, rozmixovat a pít naředěné vodou. Extrakt prý zmírňuje deprese, protože banánová slupka je bohatá na serotonin, který chemicky vyrovnává pocit dobré nálady. Najdeme v ní i antioxidant lutein, který chrání oční buňky před následky ultrafialového záření, hlavní příčinou šedého zákalu.

Využíváte na něco banánové slupky vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Přestěhovali jsme se do města. Děti mě za to nenávidí

Šikana ve třídě připomíná praktiky mafie

Jak se vám mění prsa ve 20, 30, 40 a 50?


Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama