reklama

Jak využít acylpyrin? Na vodní kámen, květiny i lupy!

Acylpyrin vám pomůže udržet květiny dlouho čerstvé a zbaví vás vodního kamene!

Foto: ISIFA/Thinkstock

Acylpyrin známe spíše z oblasti lékařství, ale jeho blahodárné účinky můžeme využít i v domácnosti, při úklidu nebo jako kosmetiku. Tady je několik tipů, které tuto tabletu dostatečně zaměstnají, aby se vám zbytečně neválela v lékárničce.

Zázračný prášek obsahuje kyselinu salicylovou, která pomůže v boji proti akné, rozzáří pleť a zbaví vaše pokojové rostliny nechtěných škůdců a plísní.

Květiny déle vydrží

Milujete krásu a vůni řezaných květů, ale nekupujete si je, protože dlouho nevydrží? Víme, jak jejich životnost prodloužit. Nejprve je šikmo seřízněte - nejlépe pod vodou, aby k nim nemohl vzduch a dejte je do vázy s vlažnější vodou. Stonek stačí ponořit jen do výšky 4 cm. Následně do nádoby vhoďte tabletu acylpyrinu.

Doporučujeme: Koupila jsem si dům s cizím mužem. Nemáme problém

Každé dva dny vodu měňte a po pěti dnech opět stonek seřízněte, aby mohl lépe nasávat vodu. Nezapomeňte vhodit nový acylpyrin. Tato metoda se však nehodí na všechny květy. Využívejte ji pro růže, chryzantémy, jiřiny, gerbery a tulipány. Tableta je zbaví bakterií, které by se ve vodě jinak přemnožily.

Zanícené pupínky

Jedna rozdrcená tableta se smíchá s troškou vody, aby vznikla hojivá kašička, kterou nanesete na začervenalé pupínky. Nechte působit asi tři minuty a následně opláchněte vlažnější vodou. Ideální je tuto léčbu provádět večer před spaním, aby měl prášek čas působit bez vnějších vlivů.

Bolavá záda

Zázračná mastička je na výrobu velmi jednoduchá. Budete potřebovat 5 tablet acylpyrinu a 165 ml Alpy. Obě dvě přísady koupíte běžně v lékárně. Prášek rozdrťte a nasypte do tekutiny. Pořádně zamíchejte a bolavé místo potírejte několikrát denně.

Uchovávejte při pokojové teplotě maximálně 14 dní. Kdo by chtěl účinky ještě zlepšit, může přidat 10 kusů hřebíčku a 5 cl kafrové tinktury, kterou je nutné nechat namíchat v lékárně.

Krása pokojových rostlin

Jednou za měsíc dopřejte léčbu i pokojovým rostlinám. Připravte si konvičku s vlažnější vodou a nechte v ní rozpustit jednu tabletu. Voda by měla minimálně 24 hodin odstát. Před použitím opět promíchejte a nezapomeňte zalévat jen do nádoby pod květinou.

Vyhnete se tak nepěkné a škodlivé plísni, která se ve vlhčím a teplejším prostředí dělá na povrchu substrátu a pokojovým rostlinám ubírá živiny.

Omlazující maska

Kyselina salicylová se běžně používá do kosmetických přípravků na omlazení a rozzáření pleti. Proniká do pórů a odstraňuje přebytečný maz a odumřelé buňky kůže. Výsledkem je hladší a svěžejší pokožka. I když ji najdete v celé řadě přípravků, můžete si podobnou mastičku vyrobit i doma.

Náš tip: Rekonstrukce bytu. Co byste v paneláku nečekali

Právě acylpyrin je z velké části tvořený kyselinou acetylsalicylovou. Připravte si půl lžičky jedlé sody, kterou smícháte s hrnkem vody. Deset tablet acylpyrinu, který je matně bílý (nepotahovaný), dáme do misky a pokapeme citronovou šťávou (dvě polévkové lžíce). Až se rozpustí, naneste kašičku rukou na obličej (ne do blízkosti očí) a nechte deset minut působit. Následně vatu namáčejte do vody s jedlou sodou a obličej od acylpyrinové masky očistěte.

Zbavte se lupů

Pouhé dvě rozdrcené tablety, které se přidají do běžného šamponu, vás za několik týdnů zbaví lupů. Už se nebudete muset stydět za bílý poprašek na svém oblíbeném saku či svetru.

Čistá koupelna

Zajímavé účinky má tento medikament v boji s vodním kamenem a plísní, která se ráda tvoří ve sprchovém koutu či na sprchové hlavici. Dvě tablety rozdrťte a spolu se lžící jedlé sody smíchejte s vlažnou vodou. Pro lepší efekt přidejte ještě dvě lžíce octa. Dejte do rozprašovače a naneste na problematická místa. Nechte působit a následně opláchněte horkou vodou. Pokud domácí přípravek okamžitě nezabere, opakujte postup několikrát.

Znáte i vy podobné využití acylpyrinu? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 způsobů, jak snadno zvětšit ložnici

Duhové bydlení uprostřed lesa. Nebojte nešálí vás zrak

Fronéma Virglerová o polyamory: Chodím s dvěma muži a ženouMůže být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama