reklama

Jak se vám mění prsa ve 20, 30, 40 a 50?

Co se děje s poprsím ve 20, 30, 40 a 50?

Foto: ISIFA/Thinkstock

Jistě si říkáte, že s přibývajícím věkem je zemská gravitace nemilosrdná. Ale to není vše, co se v průběhu let u poprsí mění. Jak vypadají naše přednosti ve 20, 30, 40 a 50?

Ženská ňadra ukrývají mléčné žlázy a tukovou vrstvu. Což nejvíce poznáte ve chvíli, kdy začnete trochu hubnout a posilovat. Mužům se prsa při cvičení zvětšují, nám díky tukové vrstvě zmenšují. Nespravedlivé, co myslíte?

20 - Léta svobody

Když je nám dvacet, většinou se s oblékáním podprsenky ani nemusíme obtěžovat. Naše vnady jsou pevné, hezky tvarované a pánové se na dekolt nemohou vynadívat. Za vše může výborná elasticita.

V tomto věku se prsa hodně mění. Je to v důsledku hormonálních výkyvů. V těle se děje několik procesů. Mění se tvar postavy a váha, která pro vás bude v dospělosti typická. Ženy se většinou více zakulatí, což má za následek zvětšení výstřihu.

Doporučujeme: 10 zajímavých faktů o ženských prsou. Poučí i pobaví

Poměrně často si dívky najdou bulku. Obvykle se jedná o nezhoubný útvar, který je zapříčiněný fibrocystickými změnami tkáně. Přesto by měly být dámy opatrné a v případě nejasností navštívit lékaře. Nejspíš vás ale na mamograf nepošle, protože v tomto věku mají ženy hutnější prsní žlázy a výsledný snímek je tak hůře čitelný, přesto může zkontrolovat, zda nejde o něco závažnějšího.

30 - Záchranou je správná podprsenka

Možná už máte za sebou děti nebo se na rodinu chystáte, ale péče o dekolt je potřeba tak jako tak. Používejte zpevňující krémy, které dodají kůži pružnost. Vazivová tkáň s přibývajícím věkem ochabuje, proto neuškodí pravidelné cvičení a při pohybových aktivitách používejte sportovní podprsenku, která celou váhu dostatečně podrží. Kuřačky se musí smířit s tím, že ochabování nastoupí mnohem dříve a rychleji.

V období těhotenství se vám ňadra hodně změní. Mohou narůst do větších rozměrů, což mužům lichotí, ale my s tím máme problémy. V tuto chvíli volte kvalitní podprsenku, která uleví zádům od zátěže. Před porodem se na kůži mohou objevit strie, také se zvětší bradavky a okolní dvorce, které se po ukončení kojení mohou (ale nemusí) zmenšit do původního stavu. Také se nelekněte, když bradavka a její okolí ztmavnou, jde o zcela normální proces.

40 - Cvičení vás nezachrání

Od 35. roku hrozí větší riziko rakoviny. Proto je nutné prsa pravidelně doma prohlížet a vyšetřovat. Lékař vás nejspíš ještě nepošle na mamograf, ale ultrazvuk by vám udělat měl. Prevence je základ!

Náš tip: Sex v 70? Častěji, než byste čekali

Tvorba estrogenu se v těle snižuje. Prsní tkáň se proměňuje v tuk, pevnost a pružnost tedy nebude taková, na jakou jste doposud byly zvyklé. Bohužel ani pravidelné posilování s tukem nehne a vnady se začnou prověšovat, i když hodně záleží na genetické výbavě. Vliv má i velikost. Platí jednoduchá rovnice. Čím větší a těžší ňadra máte, tím rychleji klesnou. Nezoufejte, pořiďte si kvalitní prádlo, které dekoltu dodá správný tvar a vzhled.

50 - Těsnější podprsenka a menší ňadra

Od 45. roku vám pojišťovna hradí vyšetření na mamografu, tak neváhejte, nepříjemný pocit při stlačování ňader chvíli vydržíte. Nezapomínejte na samovyšetření, které může odhalit rakovinu dostatečně včas.

V tomto věku kolagen z kůže neúprosně mizí, proto nic nezkazíte, když pleť ošetříte speciálním přípravkem na zpevnění. Kolem padesáti let se ženám hrudní koš přirozeně rozšiřuje, proto si budete muset koupit podprsenku s větším objemem, ale to samé bohužel neplatí pro košíčky, velikost ňader se naopak s ubýváním tkáně zmenšuje. Ale i tak není třeba panikařit, stále je tu velký výběr krásného prádla, které mnohé zachrání.

Jak často si samy vyšetřujete prsa?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Potřebujete nový penis? Výměna už je možná

Vyhazov za sledování Facebooku a emailů: Je to možné?

Opuštěné luxusní hotely. Jde z nich hrůza

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama