reklama

Návštěva bytu: Jak se dělá nadčasová elegance?

Jak se dělá v interiéru nadčasová elegance? Pojďte s námi na návštěvu.

Foto: Jaroslav Hejzlar

Pojďte s námi na návštěvu do bytu, který nikdy nezestárne. Je nadčasový, barevný a majiteli se určitě nikdy neokouká. Račte vstoupit.

Bydlení si pořídil už zcela "dospělý" muž pro druhou polovinu svého života. Chtěl příjemné, pohodlné a komfortní bydlení, kde bude místo pro dospělé děti, když přijdou na návštěvu, i pro přátele, kteří budou chtít přespat. Jinak žádné zvláštní požadavky neměl a ochotně svěřil budoucí podobu svého nového domova ve fázi hrubé stavby do rukou kamaráda architekta.

Nepravidelný monolit

"Vyšel jsem z možností dispozice, se kterou se už nic dělat nedalo, konstrukce celého objektu je monolitická, půdorys nepravidelný, pravé úhly tu pravidlem nejsou," říká architekt Luboš Kouřim, který s kamarádem pouze z počátku konzultoval pár črt a skic a pak už vše připravoval až do chvíle, kdy předal klíč od zařízeného bytu.

Lehká přepážka v ložnici

Vznikla tu tudíž jen jedna lehká přepážka v ložnici pána domu, zato se plně využila možnost pohrát si důkladně s elektrickými rozvody a promyslet do detailu perfektní osvětlení.

"Myslím si, že světelná atmosféra dělá strašně moc, proto jsme zvolili pro celý prostor systém inteligentního ovládání, kdy jsou jednotlivá svítidla ovládaná elektronicky a klient si může během užívání měnit způsoby rozsvěcování jednotlivých svítidel nebo celých sekcí. Kombinoval jsem různé možnosti, podhledová svítidla, stojací i stolní světelné zdroje," říká architekt.

Osvětlení pracovní plochy

Po celém bytě se střídá nepřímé a přímé osvětlení, nad jídelním stolem je výrazná plovoucí skleněná deska, výrazné je i osvětlení pracovní plochy v kuchyni. V ostatních místech je světlo jemnější, v ložnicích tlumené. Nepravidelnost půdorysu si vynutila řešení optimální zastavitelnosti parcely. Podle architekta četná absence pravých úhlů nijak nepřekážela.

"Někde je pravoúhlost respektována, ale jinak nepravidelnost působí příjemně, bourá klišé a občas vznikají v bytě zajímavé optické klamy."

Materiálová uměřenost

Základem je příjemně tmavá hněď. Dřevěná dýha z drásaného dubu je mořená na odstín wenge a je použita pro veškerý nábytek v interiéru, dělaný na míru. V ložnici ji rozčeří pásky temnější červené a v kuchyni se objeví vanilkový vysokopevnostní laminát HPL, z něhož je vyroben barový pult, jinak však platí nadvláda čokoládového tónu.

Náš tip: 17 triků, které váš dům promění v luxusní bydlení

Světlo dodává prostoru nejen stavební řešení, které nešetří velkými prosklenými plochami, ale také neutrální velkoformátová dlažba na podlaze, imitující světlý šedý kámen s hnědým a bílým žilkováním. Pro oživení jsou v hlavním obývacím prostoru některé stěny obložené cihelnými pásky, které se opakují i na velké lodžii, navazující na obývák. V ložnici pro domácího pána i v té pro hosty jsou barevným akcentem tapety a závěsy, v koupelně benátský štuk v krásném sytém medově žlutém tónu.

Luxfery v předsíni

Trochu mimo promyšlenou barevnou harmonii, držící se příjemně působící podzimní škály barev, jsou luxfery v předsíni, ale ty už byly součástí hrubé stavby. Světlo propouštějící oblouk kryje jinak potřebnou technickou místnost, usazenou v samém centru bytu, která umožňuje uschovat tu vše, co je nezbytné k provozu, a nezatížit tak interiér technickými výrobky. Vešla se pračka, sušička, dřez a ještě zbyl úložný prostor. Poměrně úzkou předsíň opticky rozšířilo umístění velkoplošného zrcadla

Doporučujeme: Jak zařídit malý byt? Nechte se inspirovat

Pro moderní dotek jsou na stěně za televizí panely imitující pohledový styl betonu, v kuchyni za pracovní linkou nejsou obligátní a poněkud zastaralé obkladačky, ale lakobel, tónované sklo. Pro kuchyňský nábytek zvolil architekt horizontální hliníkové úchyty na moduly skříněk.

Charakterotvorné prvky

Kde jsou ty prvky, pro které řadíme interiér do moderní klasiky? Architekt vyšel z jasné představy: "Chtěl jsem sice udělat moderní interiér, ale měl být relativně klidný, bez zbytečných extrémů a měl působit zabydleně." Tou klasikou jsou třeba záclony a závěsy místo minimalistických žaluzií, které by sice korespondovaly s velkoformátovými okny v kovových rámech, ale citelně by interiér "ochladily". Pokud jsou z praktických důvodů žaluzie v kuchyni, jsou plizované a textilní.

Dokonalá atmosféra

Puncem modernosti je již zmíněný pohledový beton či řešení osvětlení v bytě. Zcela současný design a také výrazný barevný kontrapunkt vnáší všechny zelené plastové židle. Jejich protějškem, se kterým se dobře snášejí, je dnes již klasická sedací souprava. Pro dokonalou zabydlenou atmosféru sehnal architekt Kouřim i pár reprodukcí a fotografií, které nechal zarámovat, pro ložnici pak u plzeňského výtvarníka objednal jako výtvarnou dekoraci barevnou kompozici. Obraz se stal velmi výrazným prvkem této místnosti.

Jak se vám moderní a nadčasové bydlení líbí? Napište nám v diskuzi pod článkem.

Zdroj: Panelplus.cz

Text: Vladimíra Storchová

Foto: Jaroslav Hejzlar

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete zhubnout? Místo křesla si pořiďte toto...

Vybíráme saunu: Zhubnete a posílíte imunitu

8 chyb, kterými partnerovi zničíte orální sex



reklama
Doporučené recepty
    reklama