Mýty o malování pokojů: Nemusíte větrat ani topit!
Jistě jste nejednou slyšeli, že se v zimě nemá malovat? Přesně takové mýty se vám pokusíme osvětlit!
Také si myslíte, že se má vymalovat byt jen v létě? Zeptali jsme se odborníků, jak to vlastně doopravdy je!
Pustit se do malování v zimě není problém, stejně tak se nemusíte bát, že byste nezvládli úklid či případně celou místnost vymalovat sami. Chce to jen správnou přípravu a nebát se začít!
V zimě se nemaluje!
Určitě jste od svých známých slyšeli, že malovat v zimních měsících je nesmysl. Malíři to však vidí úplně naopak. "Není pravdou, že se po malování musí dlouho větrat, a že kvůli nízkým teplotám budou zdi pomalu schnout a časem plesnivět," tvrdí odborník na malování Stanislav Kralovanský.
Suchý vzduch v kombinaci s vytápěnými pokoji je pro malování ideální. Nátěr schne rychleji a někteří specialisté tvrdí, že díky teplým stěnám se prodlužuje životnost nátěru. Navíc moderní barvy už nezapáchají a nejsou zdraví škodlivé. Topit jako šílení a zároveň hodně větrat už také nemusíte!
Co dost možná ani netušíte, je nižší cena za vymalování. V případě, že se rozhodnete objednat malíře, s velkou pravděpodobností si řekne za práci méně, než by tomu bylo v létě.
Biocid odstraní plíseň na zdi
Plíseň se na zdech objevuje na místech, která jsou hodně vlhká. Kromě toho, že vypadá nevzhledně, výpary působí negativně na zdraví. Nebezpečné spory způsobují alergie, astma, dráždí oči i pokožku a poškozují sliznici dýchacích cest.
Boj s plísněmi není tak jednoduchý, jak tvrdí výrobci speciálních postřiků. Biocidní přípravky nemusí zabrat v každé domácnosti. Pokud jste postřikové opatření v místě použili více jak třikrát, sáhněte raději po jiné metodě.
Čtěte také: Jak na vlhkost a rosení oken? Poradíme!
"Zeď je potřeba celou renovovat. Původní malba by se měla odstranit až na omítku. Poté je nutné zeď postříkat biocidním přípravkem a natřít první vrstvu penetračním nátěrem, ten je hodně důležitý. Následuje dvouvrstvé vymalování jakoukoliv barvou s přísadou jubocidu," radí Stanislav Kralovanský.
Úklid po malování je na celý den
Pokud se na malování správně připravíte, nebude to tak náročné. I při této práci platí, že nejdůležitějším krokem celého procesu, je příprava.
Veškerý nábytek odstěhujte z malovaného pokoje, případně jej přesuňte doprostřed místnosti a pečlivě zakryjte. Nezapomeňte ochránit světlo, radiátory, zásuvky a okenní skla. "Podlahu je lepší přikrýt igelitem dvakrát, druhá vrstva by ideálně měla být ze silnějšího materiálu. Na to pak položíme papírové kartony, popřípadě staré povlečení nebo prostěradla, která zamezí tomu, aby ze seškrábané omítky vznikalo bahno," doporučuje Stanislav Kralovanský.
Mezi každou fází malování je důležité zběžně uklidit. Pokud oškrábáte původní omítku, nejprve ji smeťte z horních pater. Zbytky z podlahy vysajte. Jakékoliv fleky z barvy ihned utírejte suchým hadříkem nebo je po zaschnutí opatrně seškrábněte.
Je výhodnější si vymalovat sám
Rozhodujete se, zda si objednat profesionální firmu nebo se do malování pustit sami? Máme pro vás malou kalkulačku nákladů.
Nejprve byste si měli zjistit celkovou plochu stěny. Ta se počítá vzorcem:
(šířka + délka × 2) × výška + 4× délka
Podle velikosti si koupíte množství barvy. Také záleží na počtu nanesených vrstev, o kterém rozhoduje hlavně podklad. První na stěnu musí přijít nejprve penetrační nátěr (v případě, že jste oškrábali původní malbu). Pokud jsme náklady sečetli na rozlohu 50 metrů čtverečních, vyjde vás malování na 4 000 Kč. Průměrně proces trvá až 4 dny.
Z ceníků malířů by vás stejná plocha vyšla okolo 6 000 Kč, s tím rozdílem, že je nátěr hotový za jeden den. "Používáme tenké vrstvy kvalitní otěruvzdorné barvy, které vydrží bez oškrábání až 15 vrstev, což zaručuje dlouhodobější trvanlivost," upřesňuje Stanislav Kralovanský.
Záleží, zda dáte přednost malému cenovému rozdílu, nebo si prostě budete chtít odpočinout a práci přenecháte někomu zkušenějšímu. Rada od nás je taková: Malé prostory zvládnete sami, ale pokud vás čeká velký interiér, budete nejspíš potřebovat pomoc, minimálně od sousedů.
Každý malíř nadělá nepořádek
Pozvali jste si na malování profesionála? Zjistěte nejdřív, zda do ceny zahrnuje i přípravu místnosti. U některých firem tato služba není standardní. Abyste se nedivili, že k vám přijede malíř a jednoduše začne pracovat v obývacím pokoji, kde není nic připraveno a je mu úplně jedno, že je na zemi koberec.
"Je důležité informaci zjistit dříve, než se s firmou domluvíte, abyste měli dostatek času si prostory připravit sami," upozorňuje Kralovanský.
Stačí se podívat na internetové diskuze a hned vám bude jasné, jak jsou předešlí zákazníci spokojení či naopak. Určitě se vyplatí zhlédnout i fotografie případných hotových prací, abyste věděli, co vás čeká.
Tapety jsou z módy
Není to pravda! Zvládnete je nalepit sami. Můžete s nimi vykouzlit neuvěřitelně moderní a útulný interiér. Navíc vydrží déle než barva, na slunci neblednou.
Stanislav Kralovanský nám dal pár praktických tipů, jak tapety lepit. "Nejdůležitější částí je mít správně připravený podklad. Plochy musí být čisté, rovné a bez děr. Měli bychom si také dát pozor na teplotu vzduchu, ideální je 19 °C, proto je vhodné vypnout topení, zavřít okna a zabránit tak průvanu."
Náš tip: Czech Design Week 2015: Přehlídka kvalitního českého designu
Při lepení postupujte od kraje ke kraji, štětkou naneste lepidlo na zeď, přiložte jednotlivé pruhy a válečkem dokonale uhlaďte. "Po nalepení nechte tapety schnout nejméně 24 hodin. Lehce větrejte, ale bez průvanu. Papír schne rychleji než lepidlo, mohlo by dojít ke zvlnění tapet ve spojích," doplňuje na závěr Kralovanský.
Jak často malujete? Pouštíte se do práce sami, nebo si pozvete raději odborníky? Dáváte přednost malbě, či tapetám? Napište nám v diskuzi pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jak se teď oblékat: Svetr, kabát nebo pončo?