reklama

Movember začíná: Proč raději vousy než knír?

Akce Movember právě odstartovala. Péče o knírky, rozhovor s lazebníkem a další zajímavosti.

Foto: Thinkstock

Jen co jsme si trochu zvykli na trend zarostlých hipsterů, už je tu další - "knírkování", ale tentokrát ženy nemají sebemenší důvod se nad zarostlými tvářemi mužů pohoršovat. Slavná charitativní akce Movember právě odstartovala...

Účelem je zvyšovat povědomí o zdraví mužů, a to především o riziku rakoviny prostaty. Celosvětový trend vousatých mužů se uchytil i v České republice. Letos budeme potkávat muže s knírkem již sedmým rokem. 

Podívejte se, jak můžete pomoci i bez knírků, a chystá-li se i váš partner na měsíc odložit holicí strojek či žiletku, pak přinášíme zajímavé rady, které s pěstěním knírů i plnovousů pomohou.

Vše vzniklo u piva

Název Movember vznikl složením části anglického překladu listopad (NoVEMBER) a slangového výrazu pro knírek (MOustache). Nápad se zrodil v Austrálii v roce 2003 a jak jinak než u piva. Plán byl jasný, vzkřísit zašlou slávu knírů a udělat něco pro mužské zdraví.

Doporučujeme: Vousy, knír, plnovous: Vážně jsou takhle muži sexy?

V loňském roce se akce zúčastnilo 712 580 mužů z celého světa a vybralo se 1,3 miliardy korun. V České republice se v posledním ročníku neholilo 17 673 mužů a na konto přibyly 4 miliony korun.

Knír je reklama na mužské zdraví

Rakovina prostaty, varlat, psychické problémy, nedostatek pohybu - nejběžnější zdravotní problémy a komplikace mužů. Rakovina prostaty je v České republice nejčastější formou nádorového onemocnění u mužů. Každý rok zákeřné nemoci podlehne až 1 600 pacientů.

Jak celou akci můžete podpořit vy? Zaregistrujte se na webu Movember.com a vložte fotku s čistě oholenou tváří. Samozřejmě lze přispět i finančně a bez vousů. Peníze můžete zaslat konkrétním nadacím či jen obecně částku, která bude rovnoměrně rozdělená.

Chce to správné vybavení

Nejen o Movemberu jsme si povídali s Michalem Horovičem, spolumajitelem webu Gentleport.cz, kde najdou pánové vše potřebné, abyse se stali pravými gentlemany.

Je pro vás akce Movember prodejní žní?

Předně je nutno zmínit, že díky akci Movember začali muži věnovat více pozornosti svému zdraví. Akce napomáhá odbourávat zajeté klišé, že k doktorovi chodí jen bábovky a ženy. A právě vousy dodávají pánům potřebnou mužnost.  Některým se dokonce kníry či vousy, vypěstované v rámci Movemberu, natolik zalíbí, že si ho ponechají i nadále. Vedlejším a pro nás pozitivním efektem Movemberu je, že lidé daleko více vyhledávají možnosti úpravy vousů, a to je přivádí do našeho obchodu, kde jim poskytujeme rady, tipy, triky na jejich údržbu a hlavně různorodou kosmetiku a péči.

Nejen stránky módních časopisů napovídají, že plnovous i knírek je trendy. Jak to vzniklo?

Názory, proč a jak tento trend vznikl, se velmi liší. Já osobně si myslím, že se jedná o rebelskou reakci na dnešní dobu. Ve společnosti je cítit krize mužské identity. Dokonce můžeme tvrdit, že tato krize vyústila až ve vznik metrosexuálního stylu oblékání, který hraničí se zženštilostí. Jako jakýsi katalyzátor lze považovat i rostoucí vliv žen ve společnosti, kterým se někteří muži cítí ohroženi. Jednou z mnoha možností, jak mohou pánové své mužství demonstrovat, jsou právě vousy.

Náš tip: Muži v depresi: proč ji mají čím dál častěji?

Jaké věci by měl bezpodmínečně vlastnit každý vousáč?

K hydrataci a výživě slouží balzámy, olejíčky/elixíry a kondicionéry. Pomáhají, aby vousy byly zdravější, silnější a jemnější. Ke stylingu slouží nejrůznější hřebínky, kartáče a především vosky na vousy a knír. Tyto vosky se používají na tvarování kníru. Kartáče na vousy mají oproti hřebínku výhodu kančích štětin. Ty roztírají přirozenou mastnotu, balzám či olejíček po celé délce vousů, takže jsou potom lesklejší a uhlazenější.

Nakolik "základní" sada muže vyjde?

Cena se odvíjí od kvality produktů. Ty méně kvalitní sady se pohybují od stokorun, ale s kvalitou materiálu a zpracováním cena roste i do tisíců.

Vousy mohou změnit život

Zdeněk Nepovím pracuje jako fotomodel. Sám přiznává, že vousy by někdy nejraději shodil.

Jak vnímáte Movember?

Jde o skvělou záležitost a svým způsobem i takové zpestření mužů, kteří si nechají narůst knírek, ať už pro podporu, nebo prostě jen z recese. Ne všem ten knírek úplně sedí, možná proto mám plnovous (směje se).

Co vás přimělo k tomu, že jste si plnovous vůbec začal pěstovat?

Přistěhoval jsem se do Prahy, zařizoval bydlení, práci a dlouho jsem se rozkoukával. Neměl jsem moc času řešit nějakou image a už vůbec svoje vousy. Nicméně přispěl k tomu i fakt, že v té době jsem začínal s fotomodelingem a řekl jsem si, že by možná bylo fajn nechat to růst z důvodů aktuální poptávky po "vousáčích".

Jak se s vousy změnil váš život?

Více jsem zmužněl z pohledu ostatních a získal více pracovních nabídek.

Překáží vám vousy někdy?

Myslím, že se my vousáči shodneme na tom, že překáží zejména u jídla. Já zbožňuju burgery, kebaby, pizzy, a to jsou ty pokrmy, u kterých se vousy skutečně zašpiní. I taková zelňačka opravdu stojí za to. Momentálně si nedokážu představit, že bych neměl poruce více ubrousků.

Vy vlastně zažíváte Movember celoročně. Ztotožňujete se s filozofií akce?

Spíše to dělám kvůli image a projektům, které jsou momentálně v přípravách, kde se vousy vyžadují, ale samozřejmě, když tím podpořím dobrou věc, těší mě to.

Jak vypadá vaše ráno? Jak o vousy pečujete?

Když mám náladu, trochu "poladím" vlasy, ale to se moc nestává, takže jen narazím kšiltovku a jdu do práce. Vousy většinou jen prohrábnu prsty a dám jim tvar, aby netrčely všude možně. Když mě čeká focení, mám kolem sebe lidi, kteří si s vousy i vlasy poradí.

Vyžadují vousy nějakou speciální péči?

Je dobré je umývat klasickým šampónem a čas od času naolejovat speciálními přípravky na vousy. Olej napomáhá zdravému a rychlejšímu růstu plnějšího a silnějšího plnovousu a v neposlední řadě nádherně voní přímo pod nosem. Já osobně používám olej většinou na společenské události, přehlídky, castingy.

Jak na plnovous reagují ženy? Vnímáte rozdíl v atraktivitě plnovousů s rozmachem hipster image?

Jsou ženy, které je nesnáší, ale také dámy, které vousy vyloženě zbožňují a vyžadují. Pokud ženě nevyhovují moje vousy, tak je to jen její problém. Za sebe si myslím, že muž s vousy je mnohem atraktivnější, ale musí se o ně dobře starat.

Nebyla situace, kdy jste si řekl, že je prostě shodíte?

Ano! Někdy bych vzal strojek, všechno sundal a nechal jen třídenní strniště, ale vždy, když už jsem skoro odhodlaný, tak přijde nová zakázka a vousy dostanou milost.

Nebuďte na to sami

Chcete-li své knírky či vousy předvést světu, vyrazte na akci, která se koná pod záštitou Českého klubu vousáčů. Ti se 21. listopadu v 19 hodin setkají v Praze v Radlické kulturní sportovně. "Několik stovek vousáčů již potvrdilo účast na srazu, takže se máme na co těšit. Jen doufáme, že nás nebude rozhánět protiteroristická jednotka jako ve Švédsku," řekl s nadsázkou jeden ze zakladatelů klubu.

Líbí se vám knírky? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 strašných tajemství, která vám v hotelu neřeknou

Jitka Schneiderová nejen o tanci: Mám šťastné období

Jak si zlepšit imunitu ve čtyřech krocích?

Skrytá část známé pražské stavby. Po krásných schodech se návštěvníci neprojdou | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama