reklama

Kočka nebo pes v bytě: Zásady bezproblémového soužití

Psy a kočky milujeme, jak s nimi ale spokojeně žít v jednom bytě? Stačí se držet několika pravidel.

Foto: Thinkstock

Žádné jiné zvíře neprojevuje člověku takovou bezprostřední oddanost. Umíte si třeba představit, že by vás pubertální potomek vítal po příchodu z práce nadšeným jásotem?

Naše redakce sídlí nedaleko Ortenova náměstí na Praze 7. A občas se stane, že někdo z nás při odchodu z práce zahlédne v místním parčíku obrovské, ale obrovské prase, kam ho chodí venčit hrdá majitelka. I strhla se v redakci debata, který z domácích mazlíčků je nejvhodnější do bytu. Zvítězil a nejoblíbenějším mazlíčkem se stal pes a důvody byly logické:

  • Žádné jiné zvíře si na vás neudělá čas právě ve chvíli, kdy se chce vám. Zkuste přesvědčit kočku, že mazlit se bude právě teď!
  • Žádné jiné zvíře vám neprojeví tolik porozumění - nebo má dost inteligence, aby ho skrylo a žilo si vlastní život.

Ovšem i se psy je často komplikované soužití, obzvlášť na menším, uzavřeném prostoru, kterým je městský byt. A o kočkách (ty byly hned v závěsu za psy) ani nemluvě...

Exkrement v posteli

Pes nebo kočka - žádný jiný tvor nenechává takovou záplavu naprosto nevyluxovatelných chlupů na koberci, nežere bačkory, neschovává si do pelíšku použité ponožky (pravda, někteří mužové je občas zapomenou v koutě koupelny, ale to je něco úplně jiného) a pod lenošku zbytky od oběda a nedělá na protest loužičky po celém bytě. Už jste někdy měli h... (tedy exkrement) v čerstvě povlečené posteli? Proto jsme pro vás připravili:

Zásady bezproblémového soužití

Prvním důležitým krokem je výběr vhodného plemene. Neméně důležité je pořízení vybavení, které zajistí pohodlný život jak vašemu mazlíčkovi, tak i vám samotným.

Život se zvířecím miláčkem může ovlivnit výběr a vybavení interiéru. Například výběr správné podlahové krytiny patří k základním a velmi důležitým krokům. Dnes často používaná plovoucí podlaha není pro zvířata nejvhodnější, je pro ně kluzká a při pohybu se víří prach a chlupy. Nejvhodnějším z moderních materiálů je vinyl, který neklouže a skvěle se udržuje. Nemusíte se také bát, že by kočka či pes vinyl svými drápy poškodily. 

Také u čalouněného nábytku byste si důkladně měli rozmyslet volbu potahového materiálu. Nejvhodnější jsou alcantara, napoleon nebo mikroplyš, které stačí očistit vlhkou houbičkou a nedají se z nich jednoduše vytáhnout vlákna. Potahy by měly být snímatelné a pokud možno prací, aby se daly udržovat v čistotě.

Nezbytné vybavení

Pelíšek by měl ladit s interiérem a měl by být umístěn, tam, kde bude dostatečný klid. Pořídíte je v různých velikostech i barevných provedeních, od klasických textilních pelíšků, přes košíky až po luxusní pohovky nebo plyšové výstřelky. Pořizovací cena je od 200 Kč do 2000 Kč.

Náš tip: Vybíráte domácího mazlíčka? Poradíme vám >>

Důležité je také správné umístění zvířecí toalety pro kočky a malé psy. Toaleta by měla být stále na stejném místě a vždy čistá. Moderní kočičí záchodky umí maximálně pohlcovat zápach. Záleží na stelivu, které tam umístíte. Kvalitní pětikilové balení steliva stojí kolem dvou set korun. Pro jednu kočku vydrží zhruba na dva měsíce. Jednou za dva měsíce byste měli kočičí toaletu důkladněji vyčistit. 

  • Zvířecí WC umístěte do chodby, haly nebo předsíně
  • Vybírat můžete ze dvou typů záchodků, a to otevřené nebo zakryté, kam se kočka schová a má soukromí. Výhodu zakrytých toalet oceníte při úklidu, protože kočka nerozhrabe stelivo po celé místnosti. 
  • Časté větrání a dodržování pravidelných hygienických návyků je samozřejmostí. Dejte pozor na používání bytových parfémů a deodorantů, mohla by vzniknout alergická reakce, jak u vás tak i u zvířat. 
  • Misky by měly být čisté a na stálém místě. Dbejte na to, aby byly dobře a jednoduše omyvatelné. Materiál není tolik důležitý, jako spíše tvar - aby se nádoba nedala převrátit.
  • Misky by měly být minimálně dvě, v jedné by měl být vždy dostatek čisté vody a druhá by měla být na krmivo. K dostání jsou i fontány, dvojmisky nebo misky s podstavcem pro větší psy.  Mističky pořídíte v různých cenových relací od 50 do 500 Kč.
  • V případě, že se vaše kočka pohybuje pouze v bytě a nechodí ven, pořiďte jí škrabadlo, aby si měla kde brousit drápky. Na trhu najdete mnoho tvarů a barev a proto byste měli vybírat s rozvahou. Jedná se totiž o poměrně výrazný prvek ve vašem interiéru, jehož barva by tedy měla ladit s vnitřním vybavením, případně ho doplňovat.
  • Umístění škrabadla dobře zvažte a při jeho pořizování berte na vědomí prostor vašeho bytu. Nemělo ani překážet ani tvořit dominantu celého pokoje. Škrabadla koupíte v různých velikostech i barvách a pořídíte ho od 500 Kč do mnoha tisíc (podle velikosti). Existují i firmy, které vám vyrobí škrabadlo dle vašeho návrhu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vášnivý fanoušek Tolkiena si postavil Hobití dům

Jak správně pečovat o orchidej aneb Klenot za oknem

10 nejoblíbenějších psích plemen: Je tam i váš mazlíček

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama