reklama

Jak využít pecky z třešní? Vyrobte si léčivý polštářek

Pecky z třešní nevyhazujte. Můžete z nich vyrobit hřejivý a léčivý polštářek.

Foto: Thinkstock

Koláč, plněné knedlíky, marmeláda - laskominy, které lze připravit ze sladkých třešní. Co děláte se zbylými peckami? Pokud je vyhazujete, máme pro vás tip, jak je využít. Vyrobíme si z nich nahřívací polštář, který pomůže se zablokovanými zády nebo vás zbaví menstruačních bolestí.

Třešně by na našem jídelníčku neměly chybět. Jejich konzumace přináší celou řadu výhod. Zlepšují náladu, melatonin, který obsahují, je důležitý pro kvalitní spánek, vitamin A se postará o dobrý zrak, snižují hladinu cholesterolu, usnadňují zpracování jídla ve střevech, snižují otoky, předchází křečím, fungují jako prevence kardiovaskulárních onemocnění a jsou skvělým antioxidantem. Klidně si každý den dopřejte i dvě hrstičky. Ale pecky nevyhazujte. Dají se recyklovat. Poradíme, jak na to.

Proč zrovna pecky?

Jsou schopné dlouhodobě udržet teplotu, kterou vstřebají z okolí, ať už je nahřejete v mikrovlnné troubě nebo zchladíte v mrazáku.

Doporučujeme: Prací gel a aviváž 5 Kč za litr? Udělejte si je doma

Podle tradice jejich skvělou vlastnost objevili dělníci likérky ve Švýcarsku. Přes den si je nahřívali na kamnech, aby večer mohli relaxovat a uvolnit namožené tělo.

Využití je široké

Polštář plněný peckami využijete v mnoha situacích. Pro uvolňování svalstva si jej v nahřáté podobě oblíbí hlavně sportovci. Kojícím ženám uleví od bolesti prsou, navíc mohou polštářek přikládat na bříško dětem, když je trápí nadýmání.

Pomáhá zmírnit revmatické potíže, uvolní natažená či ofouknutá záda, ulevuje od menstruačních bolestí a zahřívá prochladlé končetiny v období zimy. Vytažený z mrazáku se postará o splasknutí otoků, o výron kotníku a rychleji hojí štípnutí otravným hmyzem či popáleniny.

Nahřátý polštářek by se neměl používat na otevřené rány či modřiny. Poradit s lékařem by se měli ti, co mají problémy se srdcem či diabetes.

Tip: Pecky rychle přebírají teplotu okolí, proto je při chlazení balte do igelitového sáčku a v případě nahřívání pro malé děti je pokládejte přes ručník.

Důležitá je příprava

Nejtěžším úkolem je samotný sběr pecek. Na výrobu jednoho polštářku bude potřeba asi jeden litr, což je opravdu velký koš třešní. Kdo nemá doma odpeckovávač, nejspíš se asi zblázní, ale pomoci vám může i obyčejné širší brčko. Stačí jen na plod zatlačit a pecka by měla druhou stranou vylézt ven.

Až se vám podaří nasbírat dostatečné množství, povařte je, aby zbytek dužiny změkl a odpadl. Následně je vložte do staré silonové ponožky a dlaněmi je žmoulejte. Během čištění je proplachujte ve vodě.  Někdo je dává do myčky ve dvou svázaných cednících či případně se dají vyprat v pračce v síťce na spodní prádlo. V posledním případě však počítejte s tím, že vás následně čeká čištění bubnu od zbytků dužiny.

Ať už jste si zvolili jakýkoliv způsob, nezapomeňte na důkladné sušení na sluníčku nebo lze využijte sušičku na ovoce. Občas pecky pořádně promíchejte.

Tip: Už připravené pecky zakoupíte i v obchodech s hobby pomůckami na kreativní tvoření.

Jde se vyrábět

Kdo umí zkrotit šicí stroj, usnadní si práci. Ti, co si netroufají, budou potřebovat jehlu s dvojitě navléknutou nití. Tvar a velikost je jen na vás. Ovšem látka musí být bavlněná, aby odolávala teplotním změnám.

Náš tip: Třešňové pokušení: Chutná, potěší i léčí

Nastříhejte si požadovaný tvar, vždy dva kusy, které k sobě pasují. Přiložte je rubem vzhůru a sešijte tak, aby vám zůstala jedna strana otevřená. Následně sáček otočte lícem nahoru. Nasypte připravené pecky dovnitř. Vrstva třešňových pecek by měla po rozložení tvořit asi tři centimetry. Je-li vše v pořádku, můžete zašít i poslední stranu.

Údržba a další zajímavé výrobky

Z pecek vyrobíte i hračky pro děti, ale musíte udělat dvojitou vrstvu látky a vždy pořádně kontrolovat švy, aby dítě malý kousek nesnědlo či si jej případně nestrčilo do nosu nebo ucha.

Údržba je jednoduchá, vhoďte do pračky. Pokud nemáte možnost pytlík či hračku s peckami dobře vysušit na sluníčku či v sušičce, raději jej neperte. Vlhké pecky by mohly začít plesnivět. Nejlepší je očistu směřovat na horké letní dny a klidně polštářku dopřát i tři dny na přímém slunci. Nezapomínejte ho otáčet.

Pecky jsou skvělý přírodní materiál, který můžete využít při výrobě šperků a zajímavých dekorací. Pro inspiraci se podívejte na následující video...

Máte i vy zajímavé nápady, jak zbytky z třešní využít? Napište nám v diskuzi pod článkem.

zdroj: peckovnik.cz, living.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Domácí malinovka a další recepty na osvěžující limonády

Neplýtvejte vodu na zahrádce. Poradíme, kde ušetřit

Jak si užívat dovolenou a nepřibrat? 7 tipů pro vás


 




"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama